Život profesionálních hráčů her
Profesionálním hraním se dá v České republice uživit, pokud patříte mezi nejlepšími. Rodiče mě ale zpočátku nepodporovali, přiznává esportovec elitního týmu SINNERS Max Kvapil. V zahraničí se sledování esportu těší velké oblibě, přičemž profesionální hráči evropského měřítka si mohou přijít i na milion korun měsíčně, prozradil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
V českém prostředí se z esportu stává čím dál populárnější zábava, a spolu s tím se v něm začínají točit velké peníze. Nejlepší tuzemští hráči tak mají svůj organizační tým, manažery, trenéry i výživové poradce a kouče. „Můžete se tím živit naplno, posouvá se to dopředu. Je to tedy čím dál lepší,“ popsal Max Kvapil, který je v herní komunitě známý spíše pod přezdívkou „Shock“.
Na samotném začátku jeho kariéry byla jednoduše záliba v hraní populární týmové střílečky Counter-Strike: Global Offensive. Z výplně volného času se ovšem pomalu stal regulérní koníček, ve kterém se Kvapil začal zlepšovat. Pak přišly první úspěchy v tuzemských i zahraničních turnajích.
„Rodiče mě moc nepodporovali. Hrál jsem fotbal, ale když jsem s ním skončil, přešel jsem k počítači. Jakmile ale rodiče viděli, že dokážu vyhrát i nějaké peníze z turnajů, začali mě v tom podporovat. Teď už mi fandí a koukají na zápasy,“ prozradil esportovec týmu SINNERS, který patří mezi tuzemskou špičku.
I díky tomu se dokáže v současnosti uživit, ne každý profesionální hráč ale dosáhne na dostatečně velké peníze. „V ČR se tím dá uživit, pokud patříte mezi tři nejlepšími týmy,“ vysvětlil Kvapil. Evropská esportová špička si měsíčně může přijít i na milion korun ročně.
Jak vypadá běžný trénink profesionálních hráčů? V případě týmu SINNERS se zpravidla začíná v 11 dopoledne, poté následuje šestihodinový blok – dvě hodiny se probírá teorie a strategie, zbylý čas je věnovaný samotnému hraní proti dalším týmům. Všichni se věnují zmiňované střílečce Counter-Strike: Global Offensive. „Více her by se ani nestíhalo, už tak je těžké se soustředit na jednu,“ konstatoval Kvapil v pořadu Nový den.
Práce esportovce ale neznamená jen celodenní sezení u počítače. Profesionální týmy musí pečovat i o svou fyzickou kondici. Sám Kvapil proto chodí do posilovny nebo plavat. „Mě už to (hraní) pak leze i na nervy, dávám si často pauzu,“ přiznal nakonec.
Chystá se obří esportová aréna v Praze
Že se česká esportová scéna těší čím dál větší pozornosti, potvrdil i projektový manažer agentury PLAYzone Pavel Kristián. „Evidujeme zhruba pod milion lidí, kteří o esportu vědí, a zhruba čtvrt milionu lidí, kteří pravidelně sledují esportové akce. To už není špatné číslo,“ doplnil v pořadu Nový den.
V zahraničí je profesionální hraní ale přeci jen o něco dále. Mezinárodní turnaje ještě před pandemií vyprodávaly celé stadiony, na zápasy hráčů chodily koukat desetitisíce fanoušků. V mnoha ohledech se tak klání ve virtuálním prostoru nelišily od sledování klasického sportovního utkání.
Esportová aréna se v dubnu otevře na pražském Chodově. Zdroj: PLAYzone.cz
Zájem o český esport by ale mohla posílit chystaná obří esportová aréna. Otevřít se má na začátku dubna jak pro profesionální hráče, tak širokou veřejnost – na místě bude velká plazmová obrazovka pro sledování zápasů, desítky herních počítačů i konzolí, virtuální realita či bar s občerstvením.
„Rozloha esportového centra je opravdu obrovská. Dělá to 1 000 metrů čtverečních. Budou se tam přenášet jak MČR, jejíž dotace tento rok činí 4,5 milionu korun, tak zahraniční akce. Nevím, jestli mi přísluší o tom mluvit, ale letošní investice do esportu přesahuje 100 milion korun,“ prozradil Kristián ve vysílání CNN Prima NEWS.