Když nohy neunesou vlastní tělo: Utrpení rychlokuřat mohou pomoct ukončit řetězce

Kuřata, která stěží unesou vlastní nohy a pod náporem mohutných těl se jim lámou kosti. Často umírají hladem či žízní. Takhle to podle záběrů ze tří českých farem, zveřejněných na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat, vypadá v standardních českých chovech kuřat na maso. Obránci zvířat v nové kampani Rychlokuřata upozorňují na utrpení kuřat, která se vlivem šlechtění zvětšila za posledních 50 let čtyřnásobně. OBRAZ vyzývá supermarkety a další firmy, aby přestaly prodávat maso z přešlechtěných kuřat.

Čtyři kila ani ne za dva měsíce

V České republice se ročně odchová asi 140 milionů kuřat na maso a naprostá většina z nich jsou tzv. rychle rostoucí plemena neboli rychlokuřata. Jsou vyšlechtěna tak, aby dorostla co nejrychleji a do co největších objemů svalstva s vynaložením minimálních nákladů. Podle listu The Economist v roce 1957 vážilo 56 dní staré kuře necelé kilo, v roce 2005 se váha stejně starých kuřat pohybovala kolem čtyř kilogramů.

RYCHLOKUŘATA: znetvořena k utrpení 💔

❗️SDÍLEJTE❗novou kampaň 👉 www.rychlokurata.cz 👈 Zlámané kosti, bolavé popáleniny, špína a tma v přeplněných halách. 💔 Tak žijí přešlechtěná kuřata ➡️ RYCHLOKUŘATA. Zažívají muka jen proto, aby na jejich mase byznys co nejvíc vydělal. Jinde v Evropě už se od chovu rychlokuřat odstupuje. 🚫 Proč by to nešlo u nás? Postavte se za kuřata a vyzvěte firmy, aby přestaly vydělávat na utrpení zvířat.

Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Tuesday, July 19, 2022

Nohy neunesou vlastní tělo

„Šlechtění udělalo z kuřat naprosté mrzáky. Z malého roztomilého kuřátka se kvůli přešlechtění stane během pěti týdnů více než dvoukilové monstrum, které sotva unese vlastní tělo. Pod náporem svalstva se jim lámou nohy, a mnohdy pak nezvládnou ani dojít k potravě a umírají hladem nebo žízní. Jde o systémové týrání zvířat, před kterým už nemůžeme zavírat oči,“ popisuje chovy kuřat vedoucí kampaně Rychlokuřata Radim Trojan ze spolku OBRAZ.

Řetězce mají sílu to změnit

Jinde v Evropě už se podmínky chovu mění k lepšímu. Obchodní řetězce a další firmy přijímají tzv. European Chicken Commitment (ECC), který stanovuje vyšší standardy pro chov kuřat. Jde zejména o závazek využívat výhradně plemena, která rostou pomaleji a mají přirozenější vývoj. V České republice se k vyšším evropským standardům zatím žádný řetězec nezavázal.

„Ve Francii, Německu nebo třeba i Polsku supermarkety přestávají podporovat utrpení rychlokuřat a zavazují se k vyššímu standardu. Je na čase, aby tento krok následovali i zdejší obchodníci. Jsou to právě řetězce, které mají sílu ukončit toto obludné týrání zvířat tím, že začnou nový standard vyžadovat od svých dodavatelů. Vždyť právě závazek řetězců před čtyřmi roky vytvořil podmínky pro ukončení klecových chovů slepic. Teď je třeba znovu konat,“ komentuje situaci Trojan.

Možnost vyjádřit nesouhlas se špatnými životními podmínkami ve velkochovech mají lidé na webových stránkách kampaně www.rychlokurata.cz.

Vladimír Polívka a Hynek Čermák píší obchodním řetězcům!

"Ty vole, to je jednoduchý!" 👌 zvolá Vladimír Polívka, když zjistí, jak snadné je napsat obchodním řetězcům na webu ➡️ www.rychlokurata.cz ⬅️, aby přestaly vydělávat na utrpení zvířat.❗️ Buďte jako Vladimír Polívka a Hynek Čermák! 💪 A napište obchodním řetězcům taky!

Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Wednesday, July 20, 2022

Tagy: