reklama

Když rozdíly mizí, 59. díl: Kakadu růžový jako akrobat s citem pro rodinu

Kakadu růžový patří mezi nejpočetnější druhy australských ptáků. Najdete je zde v každém státě, s výjimkou několika málo vyprahlých oblastí. Jejich ohromná hejna jen těžko přehlédnete. Jde totiž o vysoce společenské ptáky. Není divu, že podle mnoha studií jsou dalším australským druhem, jehož podobnost s námi vám vyrazí dech.

reklama

Podle profesorky Gisely Kaplan z Centra pro neurovědu a chování zvířat při Novoanglické univerzitě nás tito ptáci mohou naučit mnoho o dlouhých a především šťastně prožitých životech. Svůj vlastní život zasvětila studiu australských ptáků – patřil mezi ně i její pětasedmdesátiletý kakadu růžový. V rámci svého výzkumu zjistila, že papoušci jsou schopni kognitivního myšlení, ale i napodobování zvuků. Připodobňuje ho žvatlání malých dětí. Využívají k tomu stejných mechanismů jako k učení vlastního zpěvu.

Podobně jako většina ostatních druhů kakadu utvářejí silná celoživotní partnerská pouta. Svou náklonnost si vyjadřují synchronizovanými pohyby. Může jít o pokyvování hlavou, probírání peří nebo třeba zrcadlové protahování křídel. Ve své věrnosti se podobají například holubům. Stejně jako oni se oba partneři pravidelně střídají v sezení na vejcích, stejně tak i v péči o vylíhnutá mláďata. Mládě hnízdo opouští po zhruba padesáti dnech, ale s rodiči zůstává ještě dlouhé měsíce. Hejna kakadu růžových společně cestují i hnízdí. Tato hejna se mohou skládat až z tisíce jedinců.

Kromě toho jsou zástupci tohoto druhu velice rychlí – za letu dokáží vyvinout rychlost až sedmdesát kilometrů v hodině. I v této rychlosti zvládají provádět dech beroucí akrobatické prvky. Od ostatních papoušků (i mnoha jiných ptačích druhů) se ale v něčem liší: na první pohled totiž rozpoznáte samce od samice. Samičky mají růžové oči, samci tmavě hnědé.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama