reklama

Když rozdíly mizí, 59. díl: Kakadu růžový jako akrobat s citem pro rodinu

Společenskost i dlouhá výchova od rodičů je jedním ze stavebních prvků inteligentního chování
Zdroj: unsplash.com

Kakadu růžový patří mezi nejpočetnější druhy australských ptáků. Najdete je zde v každém státě, s výjimkou několika málo vyprahlých oblastí. Jejich ohromná hejna jen těžko přehlédnete. Jde totiž o vysoce společenské ptáky. Není divu, že podle mnoha studií jsou dalším australským druhem, jehož podobnost s námi vám vyrazí dech.

reklama

Podle profesorky Gisely Kaplan z Centra pro neurovědu a chování zvířat při Novoanglické univerzitě nás tito ptáci mohou naučit mnoho o dlouhých a především šťastně prožitých životech. Svůj vlastní život zasvětila studiu australských ptáků – patřil mezi ně i její pětasedmdesátiletý kakadu růžový. V rámci svého výzkumu zjistila, že papoušci jsou schopni kognitivního myšlení, ale i napodobování zvuků. Připodobňuje ho žvatlání malých dětí. Využívají k tomu stejných mechanismů jako k učení vlastního zpěvu.

Dnes tento papouščí druh najdeme i v australských městech
Dnes tento papouščí druh najdeme i v australských městech
Zdroj: unsplash.com

Podobně jako většina ostatních druhů kakadu utvářejí silná celoživotní partnerská pouta. Svou náklonnost si vyjadřují synchronizovanými pohyby. Může jít o pokyvování hlavou, probírání peří nebo třeba zrcadlové protahování křídel. Ve své věrnosti se podobají například holubům. Stejně jako oni se oba partneři pravidelně střídají v sezení na vejcích, stejně tak i v péči o vylíhnutá mláďata. Mládě hnízdo opouští po zhruba padesáti dnech, ale s rodiči zůstává ještě dlouhé měsíce. Hejna kakadu růžových společně cestují i hnízdí. Tato hejna se mohou skládat až z tisíce jedinců.

Tento druh papoušků se živí semeny, patří tak mezi významnou sílu při rozšiřování rostlin
Tento druh papoušků se živí semeny, patří tak mezi významnou sílu při rozšiřování rostlin
Zdroj: unsplash.com

Kromě toho jsou zástupci tohoto druhu velice rychlí – za letu dokáží vyvinout rychlost až sedmdesát kilometrů v hodině. I v této rychlosti zvládají provádět dech beroucí akrobatické prvky. Od ostatních papoušků (i mnoha jiných ptačích druhů) se ale v něčem liší: na první pohled totiž rozpoznáte samce od samice. Samičky mají růžové oči, samci tmavě hnědé.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama