reklama

Když rozdíly mizí, 61. díl: Pichlavé morče s léčivými schopnostmi

Urzoni se vzhledem podobají dikobrazům. Příbuzní však nejsou.
Zdroj: Wikipedia

Některá zvířata nás na první pohled odrazují, ale jakmile je blíže poznáme, můžeme zjistit, že jde o zajímavé a velice obratné tvory. Třeba jako pichlaví urzoni. I když jde o třetí největší hlodavčí druh na světě (hned po kapybarách a bobrech) a vzhledem se velice podobají evropským dikobrazům, jsou příbuzní s morčaty.

reklama

„Dikobrazy“ najdeme na každém kontinentu kromě Antarktidy. Vědci je rozdělují na dvě větší nepříbuzné skupiny – na ty „evropské“ (které však najdeme i v Africe a Asii), skutečné dikobrazy, a na ty „americké“ (ze Severní, Střední a Jižní Ameriky), kterým říkáme urzonové. Oba však patří do jiné čeledi a v mnohém se od sebe liší. Urzonové jsou poměrně pomalu se pohybující zvířata, která jako ochranu před predátory používají své tuhé bodliny – v ty se přeměnila jejich původní srst. Navzdory zažitým mýtům však tyto bodliny po svých nepřátelích nevystřelují.

Pichlavé bodliny představují ochranu před predátory.
Pichlavé bodliny představují ochranu před predátory.
Zdroj: Wikipedia

Na svém těle nese urzon až třicet tisíc bodlin o délce deset až patnáct centimetrů. Jsou neuvěřitelně ostré a snadno penetrují kůži nepřítele. Jejich přední vlastností je však to, že na sobě mají mikroskopické háčky, díky kterým nejdou tak snadno vytáhnout. Bodliny urzona kanadského na sobě dokonce mají tělu vlastní antibiotikum. Ne však proto, že by jim bylo líto jejich nepřítele, ale urzoni se díky tomu vyhýbají infekci, pokud například spadnou ze stromu a bodliny si zapíchnou sami do sebe. To se jim stává překvapivě často. Rádi totiž šplhají do výšek, kde rostou lákavé dobroty v podobě semen či plodů. V udržení rovnováhy ve větvích jim pomáhá i chápavý ocas. I tím se liší od dikobrazů – ti totiž raději tráví čas na zemi.

Pobyt ve stromech s sebou nese jistá rizika.
Pobyt ve stromech s sebou nese jistá rizika.
Zdroj: Wikipedia

Kromě toho ale k odlákání predátorů používají i svůj specifický pach, kterým dávají najevo, že bodliny jsou připraveny pro každého, kdo se přiblíží. Tento pach se opravdu nedá připodobnit k žádnému jinému. Může za to látka R-delta-dekalakton. Koneckonců, pokud chcete dát najevo svou připravenost, nemůžete si dovolit vydávat pach, který se podobá jinému.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zprávy

V Libyi patrně našli ostatky Čecha a pěti dalších osob, které unesli teroristé

V Libyi patrně našli ostatky Čecha a pěti dalších osob, které unesli teroristé

V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při útoku teroristů z organizace Islámský stát na ropné pole Ghaní. Později byli zřejmě zavražděni. Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek informoval, že Čech byl spolu s pěticí dalších osob provizorně pohřben u města Darná. Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu podle agentury APA dosud nepotvrdilo.

Koronavirus

Nový lék proti koronaviru testují čeští lékaři. Látka by se mohla inhalovat

Nový lék proti koronaviru testují čeští lékaři. Látka by se mohla inhalovat

Čeští lékaři jsou přesvědčeni, že jimi testovaná látka, která se používá například při léčbě osteoporózy, by mohla zabírat také na koronavirus. „Látka by se podávala inhalačně, tím bychom dosáhli její vysoké koncentrace v plicích. Působila by proti samotnému viru i proti přehnané imunitní reakci,“ vysvětlila Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se na projektu podílí.

reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama