reklama

Když rozdíly mizí, 61. díl: Pichlavé morče s léčivými schopnostmi

Některá zvířata nás na první pohled odrazují, ale jakmile je blíže poznáme, můžeme zjistit, že jde o zajímavé a velice obratné tvory. Třeba jako pichlaví urzoni. I když jde o třetí největší hlodavčí druh na světě (hned po kapybarách a bobrech) a vzhledem se velice podobají evropským dikobrazům, jsou příbuzní s morčaty.

reklama

„Dikobrazy“ najdeme na každém kontinentu kromě Antarktidy. Vědci je rozdělují na dvě větší nepříbuzné skupiny – na ty „evropské“ (které však najdeme i v Africe a Asii), skutečné dikobrazy, a na ty „americké“ (ze Severní, Střední a Jižní Ameriky), kterým říkáme urzonové. Oba však patří do jiné čeledi a v mnohém se od sebe liší. Urzonové jsou poměrně pomalu se pohybující zvířata, která jako ochranu před predátory používají své tuhé bodliny – v ty se přeměnila jejich původní srst. Navzdory zažitým mýtům však tyto bodliny po svých nepřátelích nevystřelují.

Na svém těle nese urzon až třicet tisíc bodlin o délce deset až patnáct centimetrů. Jsou neuvěřitelně ostré a snadno penetrují kůži nepřítele. Jejich přední vlastností je však to, že na sobě mají mikroskopické háčky, díky kterým nejdou tak snadno vytáhnout. Bodliny urzona kanadského na sobě dokonce mají tělu vlastní antibiotikum. Ne však proto, že by jim bylo líto jejich nepřítele, ale urzoni se díky tomu vyhýbají infekci, pokud například spadnou ze stromu a bodliny si zapíchnou sami do sebe. To se jim stává překvapivě často. Rádi totiž šplhají do výšek, kde rostou lákavé dobroty v podobě semen či plodů. V udržení rovnováhy ve větvích jim pomáhá i chápavý ocas. I tím se liší od dikobrazů – ti totiž raději tráví čas na zemi.

Kromě toho ale k odlákání predátorů používají i svůj specifický pach, kterým dávají najevo, že bodliny jsou připraveny pro každého, kdo se přiblíží. Tento pach se opravdu nedá připodobnit k žádnému jinému. Může za to látka R-delta-dekalakton. Koneckonců, pokud chcete dát najevo svou připravenost, nemůžete si dovolit vydávat pach, který se podobá jinému.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama