Bobři jsou jedním z jasných kandidátů na titul „inteligentních“ zvířat. Ne nadarmo jsou také považováni za přírodní inženýry. Mění krajinu, jejich přehrady zadržují vodu a lákají další zvířata. Ekosystém kolem nich tak ožívá. Čím dalším jsou bobři zvláštní?
Dříve ohrožení bobři se díky mezinárodní ochraně dokázali znovu vyšvihnout mezi málo dotčené druhy. Díky tomu můžeme dál obdivovat jejich hrady, které staví na vodních tocích. Vzniklá jezera mění celý okolní ekosystém, který ožívá rostlinami, rybami i malými i velkými savci, kteří je využívají k napojení či lovu. Ve středu bobřího hradu se nachází jediná komůrka, kde bobři hnízdí. I když se do hradu dostanete jen pod vodou, jemně vystlaná místnost se nachází nad vodní hladinou. Některé bobří kolonie staví dokonce i systém několika hrází – byla zaznamenána i hráz o délce šesti set metrů!
Jiní pozorovatelé zase potvrdili, že bobři si místa pro stavbu svých hrází někdy předem řádně prohlédnou a jsou schopni zajistit, aby okousaný strom spadl tím správným směrem. Před pádem stromu si dokonce dávají vědět, aby se všichni měli na pozoru. Každá hráz má svá specifika, která reagují na místní podmínky. Bobři také velice promptně reagují na případné průsaky v hrázích. Ty neřeší náhodným snášením dalšího stavebního materiálu, ale podle dané situace.
Podle studie vědců z Exeterské univerzity by mohli bobři dokonce napravit nadbytečné množství hnojiv, které do půdy dáváme my. Jediná bobří rodina dokázala podle záznamů profesora Richarda Braziera odstranit vysoké hladiny dusíku a fosforu a zadržet vyplavenou půdu z vody, která proplouvala jejich dvou a půl hektarovým jezírkem. Jejich třináct hrází zpomalovalo proud vody a vytvářelo řadu hlubokých jezírek podél řeky.