reklama

Když rozdíly mizí, 64. díl: Přírodní inženýři, kteří čistí krajinu

Bobři jsou považováni za přírodní stavitele.
Zdroj: Pixabay

Bobři jsou jedním z jasných kandidátů na titul „inteligentních“ zvířat. Ne nadarmo jsou také považováni za přírodní inženýry. Mění krajinu, jejich přehrady zadržují vodu a lákají další zvířata. Ekosystém kolem nich tak ožívá. Čím dalším jsou bobři zvláštní?

reklama

Dříve ohrožení bobři se díky mezinárodní ochraně dokázali znovu vyšvihnout mezi málo dotčené druhy. Díky tomu můžeme dál obdivovat jejich hrady, které staví na vodních tocích. Vzniklá jezera mění celý okolní ekosystém, který ožívá rostlinami, rybami i malými i velkými savci, kteří je využívají k napojení či lovu. Ve středu bobřího hradu se nachází jediná komůrka, kde bobři hnízdí. I když se do hradu dostanete jen pod vodou, jemně vystlaná místnost se nachází nad vodní hladinou. Některé bobří kolonie staví dokonce i systém několika hrází – byla zaznamenána i hráz o délce šesti set metrů!

Bobří hrady měří dvacet, někdy i šest set metrů.
Bobří hrady měří dvacet, někdy i šest set metrů.
Zdroj: Pixabay

Jiní pozorovatelé zase potvrdili, že bobři si místa pro stavbu svých hrází někdy předem řádně prohlédnou a jsou schopni zajistit, aby okousaný strom spadl tím správným směrem. Před pádem stromu si dokonce dávají vědět, aby se všichni měli na pozoru. Každá hráz má svá specifika, která reagují na místní podmínky. Bobři také velice promptně reagují na případné průsaky v hrázích. Ty neřeší náhodným snášením dalšího stavebního materiálu, ale podle dané situace.

Někteří bobři dokáží nasměrovat pád kmenu tak, jak potřebují.
Někteří bobři dokáží nasměrovat pád kmenu tak, jak potřebují.
Zdroj: Pixabay

Podle studie vědců z Exeterské univerzity by mohli bobři dokonce napravit nadbytečné množství hnojiv, které do půdy dáváme my. Jediná bobří rodina dokázala podle záznamů profesora Richarda Braziera odstranit vysoké hladiny dusíku a fosforu a zadržet vyplavenou půdu z vody, která proplouvala jejich dvou a půl hektarovým jezírkem. Jejich třináct hrází zpomalovalo proud vody a vytvářelo řadu hlubokých jezírek podél řeky.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Šéf Senátu: Jsou zde dva miliony lidí, kteří lezou po kolenou. Vláda pro ně nemá plán
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama