reklama

Když rozdíly mizí, 64. díl: Přírodní inženýři, kteří čistí krajinu

Bobři jsou jedním z jasných kandidátů na titul „inteligentních“ zvířat. Ne nadarmo jsou také považováni za přírodní inženýry. Mění krajinu, jejich přehrady zadržují vodu a lákají další zvířata. Ekosystém kolem nich tak ožívá. Čím dalším jsou bobři zvláštní?

reklama

Dříve ohrožení bobři se díky mezinárodní ochraně dokázali znovu vyšvihnout mezi málo dotčené druhy. Díky tomu můžeme dál obdivovat jejich hrady, které staví na vodních tocích. Vzniklá jezera mění celý okolní ekosystém, který ožívá rostlinami, rybami i malými i velkými savci, kteří je využívají k napojení či lovu. Ve středu bobřího hradu se nachází jediná komůrka, kde bobři hnízdí. I když se do hradu dostanete jen pod vodou, jemně vystlaná místnost se nachází nad vodní hladinou. Některé bobří kolonie staví dokonce i systém několika hrází – byla zaznamenána i hráz o délce šesti set metrů!

Jiní pozorovatelé zase potvrdili, že bobři si místa pro stavbu svých hrází někdy předem řádně prohlédnou a jsou schopni zajistit, aby okousaný strom spadl tím správným směrem. Před pádem stromu si dokonce dávají vědět, aby se všichni měli na pozoru. Každá hráz má svá specifika, která reagují na místní podmínky. Bobři také velice promptně reagují na případné průsaky v hrázích. Ty neřeší náhodným snášením dalšího stavebního materiálu, ale podle dané situace.

Podle studie vědců z Exeterské univerzity by mohli bobři dokonce napravit nadbytečné množství hnojiv, které do půdy dáváme my. Jediná bobří rodina dokázala podle záznamů profesora Richarda Braziera odstranit vysoké hladiny dusíku a fosforu a zadržet vyplavenou půdu z vody, která proplouvala jejich dvou a půl hektarovým jezírkem. Jejich třináct hrází zpomalovalo proud vody a vytvářelo řadu hlubokých jezírek podél řeky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama