reklama

Když zbývá jen pár minut: Jak připravit zvířata na přírodní katastrofu

Různé druhy katastrof mohou vyžadovat různé postupy, naprostá většina z nich však vyžaduje, abyste se co nejdříve dostali do bezpečí. Základem tak je mít po ruce připravený nouzový balíček. A to nejen pro sebe, ale i pro své zvířecí společníky.

reklama

Jak postupovat, pokud nás zasáhne přírodní katastrofa a kromě sebe samých se musíme postarat i o zvířata, s kterými sdílíme domácnost? Jak se připravit na případnou evakuaci tak, abychom zaručili bezpečí nás všech? Jedním z důležitých kroků je příprava nouzového balíčku a evakuačního plánu. Samozřejmě není potřeba žít neustále ve strachu, kdy se co může přihodit, ale jakmile udeří přírodní katastrofa nebo třeba požár, můžeme mít jen pár minut na to, abychom se sbalili a odešli, případně ukryli do bezpečí.

Co by takový balíček měl obsahovat, samozřejmě záleží na druhu zvířete, pro které ho připravujete. Pro psa nebudete potřebovat nic nezvyklého: obojek se jménem a telefonním číslem, pevné vodítko, zásobu krmiva a vody, misky – ale jistě si dovedete představit, jak těžko budete tyto běžné věci shánět v panice. Kočky, ptáci a další menší zvířata by kromě zásob měla mít připravenou i bytelnou přepravku, respektive klec s označením. U psů a koček je rozhodně důležité čipování – a především zanesení informací o majiteli do registru, aby bylo možné v případě ztráty známky jejich rodinu dohledat co nejdříve. Vhod vám rozhodně přijde i malá lékárnička a fotky vašich mazlíčků – pro případ, že se rozdělíte a budete muset vyvěsit letáky, až bude po všem. Zapomenout nesmíte ani na léky! Ty společně se zásobami pravidelně obměňujte.

Připomeňme si také základní pravidlo v nouzi: Pokud venku není bezpečno pro vás, není tam bezpečno ani pro vaše zvířata! Pokud není možné vzít zvířata s sebou do úkrytu či je také evakuovat, nikdy je nepřipoutávejte ani nepřivazujte, aby měla šanci si bezpečný úkryt najít sama a nezůstala uvězněna na místě běsnění přírodních živlů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?
MS ve fotbale

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama