reklama

Když zbývá jen pár minut: Jak připravit zvířata na přírodní katastrofu

Různé druhy katastrof mohou vyžadovat různé postupy, naprostá většina z nich však vyžaduje, abyste se co nejdříve dostali do bezpečí. Základem tak je mít po ruce připravený nouzový balíček. A to nejen pro sebe, ale i pro své zvířecí společníky.

reklama

Jak postupovat, pokud nás zasáhne přírodní katastrofa a kromě sebe samých se musíme postarat i o zvířata, s kterými sdílíme domácnost? Jak se připravit na případnou evakuaci tak, abychom zaručili bezpečí nás všech? Jedním z důležitých kroků je příprava nouzového balíčku a evakuačního plánu. Samozřejmě není potřeba žít neustále ve strachu, kdy se co může přihodit, ale jakmile udeří přírodní katastrofa nebo třeba požár, můžeme mít jen pár minut na to, abychom se sbalili a odešli, případně ukryli do bezpečí.

Co by takový balíček měl obsahovat, samozřejmě záleží na druhu zvířete, pro které ho připravujete. Pro psa nebudete potřebovat nic nezvyklého: obojek se jménem a telefonním číslem, pevné vodítko, zásobu krmiva a vody, misky – ale jistě si dovedete představit, jak těžko budete tyto běžné věci shánět v panice. Kočky, ptáci a další menší zvířata by kromě zásob měla mít připravenou i bytelnou přepravku, respektive klec s označením. U psů a koček je rozhodně důležité čipování – a především zanesení informací o majiteli do registru, aby bylo možné v případě ztráty známky jejich rodinu dohledat co nejdříve. Vhod vám rozhodně přijde i malá lékárnička a fotky vašich mazlíčků – pro případ, že se rozdělíte a budete muset vyvěsit letáky, až bude po všem. Zapomenout nesmíte ani na léky! Ty společně se zásobami pravidelně obměňujte.

Připomeňme si také základní pravidlo v nouzi: Pokud venku není bezpečno pro vás, není tam bezpečno ani pro vaše zvířata! Pokud není možné vzít zvířata s sebou do úkrytu či je také evakuovat, nikdy je nepřipoutávejte ani nepřivazujte, aby měla šanci si bezpečný úkryt najít sama a nezůstala uvězněna na místě běsnění přírodních živlů.

Tagy:
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok
Školství

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

reklama