Víte, co dělat, když vašeho psa napadne jiný pes? Napadení psa psem je přestupek, tak se na to dívá náš právní řád. I když vašemu psovi byla způsobena fyzická újma, a vám psychická, o trestný čin se nejedná.
Víte, co dělat, když vašeho psa napadne jiný pes? Napadení psa psem je přestupek, tak se na to dívá náš právní řád. I když vašemu psovi byla způsobena fyzická újma, a vám psychická, o trestný čin se nejedná.
Co udělat, když vidíte, že konflikt je neodvratný?
Nejčastěji pomůže, když se postavíte mezi svého a cizího psa a autoritativně na blížícího se psa zakřičíte povel typu. "fuj", "mazej pryč" či "ne" s gestem ruky. Pokud je čas, je samozřejmě dobré najít pohledem majitele druhého psa, aby si svého psa zajistil.
Pokud máte většího psa na vodítku, pusťte ho, bude se mu lépe bránit. A co pokud už jsou psi v sobě? „V takové situaci je důležité nekřičet, psy nebít/nekopat, jelikož takové jednání je do boje ještě více vybudí. Nejlepší je zachovat chladnou hlavu, psy chytit za obojky či za kůži za krkem (samozřejmě jen pokud je to možné), někdy je potřeba i vypáčit čelisti psa klackem. Docela osvědčený způsob je kýbl vody či hadice (nefunguje u milovníků vody), ale na vycházce obvykle nejsou při ruce," radí Kateřina Hadrabová z útulku ANiDef, kde mají velké zkušenosti s agresivními psy. Sázkou na jistotu je pak použití pepřového spreje. Dnes se prodávají speciální pepřové spreje právě na ochranu před psy anebo i medvědy:).
Čeho se rozhodně vyvarovat?
„V obranné reakci lidé často zvedají psa do vzduchu, čímž hrozí pokousání jak psa, tak páníčka bez možnosti jednat. Psy rozhodně nebít, nic po nich neházet. Nenadávat druhému majiteli, ale naopak spolupracovat na vyřešení nemilé situace," doporučuje Kateřina.
Zjištění majitele psa
Pokud je majitel psa na místě, vyměňte si své kontaktní údaje. Pokud majitel není v dohledu, zkuste zabránit útěku psa tím, že ho odchytíte, s tím vám může pomoci Městská policie na čísle 156.
Když není možnost psa odchytit, snažte se ho vyfotit nebo si co nejlépe zapamatovat, jak vypadal a tuto událost oznamte Obecnímu úřadu v okolí. Mohl by mít čtyřnohého agresora v evidenci. Je také dobré zajistit si svědky.
Návštěva veterinárního lékaře
I když jste po kontrole nenalezli na svém psovi vážnější zranění, svého veterináře přece jen navštivte, protože u rány po kousnutí nemusí být vidět její hloubka a rozsah zhmoždění tkání. Pro případnou pozdější náhradu škody si vyžádejte veterinární zprávu.
Náhrada škody a hlášení události
Ze zákona vyplývá povinnost vlastníka zvířete nahradit způsobenou škodu, tzn. léčebné výlohy u veterináře. Ty je možno krýt z Pojištění odpovědnosti, které pokrývá i škody způsobené zvířaty žijícími v pojištěné domácnosti.
Doporučujeme událost hlásit Obecnímu úřadu, který tento čin projedná jako přestupek. Úřad si vždy musí vyžádat odborné vyjádření veterinární správy.
Přejeme vám, abyste tyto rady nemuseli nikdy použít a když už, tak duchapřítomnost a “pepřák“ s sebou!