Kejval se obul do Neussera: Předvedl to nejhorší, co jsem kdy ve sportu viděl

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) považuje kritiku kvůli nakaženým olympionikům ze strany šéfa Národní sportovní agentury (NSA) Filipa Neussera za šokující. Sice nepopírá, že ze strany ČOV mohlo dojít k pochybení, ale nechápe, proč ze strany NSA v době zápolení na olympijských hrách přicházela namísto podpory jen kritika. Další komunikaci s Neusserem si podle svých slov Kejval už nedovede představit.

Česká olympijská výprava zažila na hrách v japonském Tokiu nejúspěšnější turnaj. Získala na něm 11 medailí, přičemž jejich hodnotou Česko překonalo předešlé nejlepší výsledky z her v Londýně 2012 a v Atlantě 1996.

Radost ovšem kalí nepovedený let před začátkem her. Ve speciálu se rozšířil koronavirus, pravděpodobně od neočkovaného lékaře Vlastimila Voráčka.

Mezi infikované se zařadilo několik funkcionářů i někteří sportovci. Pro Markétu Nausch Slukovou to znamenalo konec na hrách, možná i konec kariéry. Stejně tak nemohl startovat stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel.

Posledním ze sportovců, komu vyšel pozitivní test, byl Ondřej Perušič, který kvůli tomu musel se svým parťákem Davidem Schweinerem vynechat první zápas. O postup ze skupiny tak bojovali s velkým handicapem.

ČOV je podle Kejvala ochotné se zmíněnými sportovci jednat o odškodnění. Bude ale záležet na tom, zda to umožní podmínky smluv, které výbor uzavřel se sportovci a jednotlivými sportovními svazy.

Kejval připouští, že k pochybení mohlo dojít. Na úterní tiskové konferenci se ovšem velmi rozohnil kvůli kritice, která se na ČOV kvůli nákaze, sesypala. U ostatních národních týmů, u kterých se nákaza objevila, se to podle něj nedělo. „Všichni měli obrovskou podporu z domova. Stalo se neštěstí, ale dáme to. U nás jsme slyšeli samé hejty,“ řekl Kejval na tiskové konferenci.

Neusserova kritika byla šokující, říká šéf ČOV

Naštvala jej zejména kritika od šéfa Národní sportovní agentury Filipa Neussera. „Všechny sportovní svazy a organizace nás podporovaly, až na jednu – Národní sportovní agenturu. To nám přišlo neuvěřitelné,“ řekl viditelně naštvaný Kejval.

Kejvalovu kritiku, která přicházela už během olympijských her, považuje šéf ČOV za „šokující“. „Další komunikaci si nedovedu představit. Pro mě to bylo šokující. Člověk, který má na starost sport, vám hází klacky pod nohy,“ pokračoval Kejval.

Kritice se podle svých slov nemohl řádně bránit, protože byl podle svých slov zaměstnán problémy české výpravy a vyšetřováním, kdo nákazu do týmu zanesl. „To, co nám předvedl pan Neusser, to je to nejhorší, co jsem kdy ve sportu viděl. Je to katastrofa,“ dodal šéf ČOV s tím, že předseda NSA u něj ztratil respekt.

Neusser opět mluví o lajdáctví a amatérismu

Samotný Neusser na osobní výpady ze strany Kejvala nechtěl reagovat. Šéf NSA pouze zopakoval, že organizaci leteckého speciálu české olympijské výpravy ze strany ČOV považuje za „lajdáctví a amatérismus“.

Oba funkcionáři si v poslední době nedarují ani milimetr. Neusser nejprve vyzval Kejvala na souboj o post v čele ČOV, aby nakonec z tohoto klání odstoupil a stal se částečně Kejvalovým „nadřízeným“. S premiérem Babišem se totiž po odchodu Milana Hniličky dohodl na vedení Národní sportovní agentury. Ta má na starosti mimo jiné rozdělování dotací ve sportu.

Neusser stejně jako široká veřejnost kritizoval závěry vyšetřování ČOV. To mělo odhalit, kdo v případě covidového letu pochybil. „Nedošlo sice k žádnému systémovému pochybení ani zásadnímu personálnímu selhání, ale porušení některých pravidel mohlo přispět ke sportovním tragédiím,“ uzavřel to před týdnem právě Kejval. V překladu tedy: My za nic nemůžeme.

Další emoce vyvolala poznámka „vyšetřovatelů“, že si za nákazu mohou sportovci de facto sami, protože někteří z nich porušili pravidlo o rouškách. První z nich, konkrétně agentura zastupující Perušiče, už oznámila, že chce s ČOV jednat o kompenzaci škod.

Tagy:
Tokio Národní sportovní agentura Český olympijský výbor Markéta Nausch Sluková Jiří Kejval sport koronavirus Filip Neusser Letní olympijské hry v Tokiu 2021 Ondřej Perušič Pavel Širuček Michal Schlegel