reklama

Kejval se obul do Neussera: Předvedl to nejhorší, co jsem kdy ve sportu viděl

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) považuje kritiku kvůli nakaženým olympionikům ze strany šéfa Národní sportovní agentury (NSA) Filipa Neussera za šokující. Sice nepopírá, že ze strany ČOV mohlo dojít k pochybení, ale nechápe, proč ze strany NSA v době zápolení na olympijských hrách přicházela namísto podpory jen kritika. Další komunikaci s Neusserem si podle svých slov Kejval už nedovede představit.

reklama

Česká olympijská výprava zažila na hrách v japonském Tokiu nejúspěšnější turnaj. Získala na něm 11 medailí, přičemž jejich hodnotou Česko překonalo předešlé nejlepší výsledky z her v Londýně 2012 a v Atlantě 1996.

Radost ovšem kalí nepovedený let před začátkem her. Ve speciálu se rozšířil koronavirus, pravděpodobně od neočkovaného lékaře Vlastimila Voráčka.

Mezi infikované se zařadilo několik funkcionářů i někteří sportovci. Pro Markétu Nausch Slukovou to znamenalo konec na hrách, možná i konec kariéry. Stejně tak nemohl startovat stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel.

Posledním ze sportovců, komu vyšel pozitivní test, byl Ondřej Perušič, který kvůli tomu musel se svým parťákem Davidem Schweinerem vynechat první zápas. O postup ze skupiny tak bojovali s velkým handicapem.

ČOV je podle Kejvala ochotné se zmíněnými sportovci jednat o odškodnění. Bude ale záležet na tom, zda to umožní podmínky smluv, které výbor uzavřel se sportovci a jednotlivými sportovními svazy.

Kejval připouští, že k pochybení mohlo dojít. Na úterní tiskové konferenci se ovšem velmi rozohnil kvůli kritice, která se na ČOV kvůli nákaze, sesypala. U ostatních národních týmů, u kterých se nákaza objevila, se to podle něj nedělo. „Všichni měli obrovskou podporu z domova. Stalo se neštěstí, ale dáme to. U nás jsme slyšeli samé hejty,“ řekl Kejval na tiskové konferenci.

Neusserova kritika byla šokující, říká šéf ČOV

Naštvala jej zejména kritika od šéfa Národní sportovní agentury Filipa Neussera. „Všechny sportovní svazy a organizace nás podporovaly, až na jednu – Národní sportovní agenturu. To nám přišlo neuvěřitelné,“ řekl viditelně naštvaný Kejval.

Kejvalovu kritiku, která přicházela už během olympijských her, považuje šéf ČOV za „šokující“. „Další komunikaci si nedovedu představit. Pro mě to bylo šokující. Člověk, který má na starost sport, vám hází klacky pod nohy,“ pokračoval Kejval.

Kritice se podle svých slov nemohl řádně bránit, protože byl podle svých slov zaměstnán problémy české výpravy a vyšetřováním, kdo nákazu do týmu zanesl. „To, co nám předvedl pan Neusser, to je to nejhorší, co jsem kdy ve sportu viděl. Je to katastrofa,“ dodal šéf ČOV s tím, že předseda NSA u něj ztratil respekt.

Neusser opět mluví o lajdáctví a amatérismu

Samotný Neusser na osobní výpady ze strany Kejvala nechtěl reagovat. Šéf NSA pouze zopakoval, že organizaci leteckého speciálu české olympijské výpravy ze strany ČOV považuje za „lajdáctví a amatérismus“.

Oba funkcionáři si v poslední době nedarují ani milimetr. Neusser nejprve vyzval Kejvala na souboj o post v čele ČOV, aby nakonec z tohoto klání odstoupil a stal se částečně Kejvalovým „nadřízeným“. S premiérem Babišem se totiž po odchodu Milana Hniličky dohodl na vedení Národní sportovní agentury. Ta má na starosti mimo jiné rozdělování dotací ve sportu.

Neusser stejně jako široká veřejnost kritizoval závěry vyšetřování ČOV. To mělo odhalit, kdo v případě covidového letu pochybil. „Nedošlo sice k žádnému systémovému pochybení ani zásadnímu personálnímu selhání, ale porušení některých pravidel mohlo přispět ke sportovním tragédiím,“ uzavřel to před týdnem právě Kejval. V překladu tedy: My za nic nemůžeme.

Další emoce vyvolala poznámka „vyšetřovatelů“, že si za nákazu mohou sportovci de facto sami, protože někteří z nich porušili pravidlo o rouškách. První z nich, konkrétně agentura zastupující Perušiče, už oznámila, že chce s ČOV jednat o kompenzaci škod.

Tagy:
Tokio Národní sportovní agentura Český olympijský výbor Markéta Nausch Sluková Jiří Kejval sport koronavirus Filip Neusser Letní olympijské hry v Tokiu 2021 Ondřej Perušič Pavel Širuček Michal Schlegel

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Za drobné zásilky z čínských e-shopů si připlatíme. Zdraží zřejmě už od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo Evropskou unii (EU) s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH pravděpodobně od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, novely zákona o DPH a celního zákona se však zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama