Žádné jiné místo na světě nepoznalo hněv severokorejského vůdce Kim Čong-una tak jako ostrov Al-som v Japonském moři. Právě na tento malý kousek pevniny totiž pravidelně dopadají rakety, které KLDR testuje. Severní Korea nemíní ve svých pokusech ustat a znovu pohrozila Spojeným státům.
Na malém skalnatém ostrově Al-som (v překladu Ostrov nikoho) u korejských břehů není radno pobývat. Od roku 2019 už na místo dopadlo nejméně 25 severokorejských cvičných raket.
Podle britského experta na zbraně Josepha Dempseyho využívá KLDR ostrov hlavně pro střely krátkého doletu typu KN-23, které mohou teoreticky ohrozit celé území Jižní Koreje. „Relativně malý a jasně definovaný cíl umožňuje dobře demonstrovat zvyšující se účinnost raketových systémů. Což se hodí pro účely propagandy,“ napsal expert na Twitteru.
Severní Korea znovu šokuje. Pořídila snímky Země z kamery připevněné na raketě
KLDR v neděli odpálila v rámci cvičného pokusu balistickou raketu středního doletu, která po vystoupání do obrovské výšky spadla do moře. Severní Korea posléze zveřejnila propagandistické fotografie, které mělo pořídit zařízení připevněné na smrtící zbrani.
Severní Korea v posledních týdnech zintenzivnila frekvenci raketových testů, což přidělává vrásky nejen sousední Jižní Koreji, ale i Spojeným státům. Některé severokorejské rakety dlouhého i středního doletu totiž dokážou teoreticky zasáhnout i pobřeží USA.
KLDR se chlubí zbraněmi
Zatímco během administrativy Donalda Trumpa došlo k mírnému zmírnění napětí mezi Spojenými státy a KLDR, vláda Joea Bidena už zjevně není Kim Čong-unovi tolik po chuti. KLDR v úterý pohrozila, že patří mezi několik málo zemí na světě, které disponují jadernými zbraněmi a pokročilými raketami a které se dokážou postavit právě USA. Informovala o tom agentura Reuters.
„V dnešním světě řada zemí ztrácí čas vyjednáváním se Spojenými státy, s projevy podřízenosti a slepé poslušnosti. Jen naše země dokáže otřást světem tím, že vypálí raketu do vnitrozemí USA, kam naše rakety dostřelí,“ stálo ve zprávě severokorejského ministerstva zahraničí.
„Na světě je přes 200 zemí, jen málo z nich má ale vodíkové bomby, mezikontinentální balistické rakety či hypersonické střely,“ pochlubila se KLDR.