reklama

Kiwi získá státem ručený miliardový úvěr. Domněnky o dotacích šéf Dlouhý vyvrací

Česká technologická společnost Kiwi, která spravuje úspěšný internetový vyhledávač letenek, bude v rámci vládního programu COVID Plus čerpat půjčky ve výši 1,2 miliardy korun. Některé konkurenční firmy si stěžují, že stát tímto Kiwi zvýhodnil. „Jsme pro tuzemskou ekonomiku velký přínos,“ vypočítával zakladatel společnosti Oliver Dlouhý pro CNN Prima NEWS důvody pro uskutečnění úvěru a vyvrátil informace o tom, že by firma pobírala nějaké státní dotace.

reklama

Kvůli pandemii koronaviru se letos byznys v oblacích zadrhl a počty prodaných letenek slétly po celém světě téměř na dno. Firma Kiwi, která nabízí ve svém vyhledávači letenek služby více než 750 dopravců, tak musela sčítat obrovské ztráty. Řadu letenek navíc lidé na portálu kupují dlouho dopředu. Když přišlo na jaře praktické uzemnění letecké dopravy, chtěli své peníze zpět.

Jenže Kiwi je při odškodňování lidí jen prostředníkem, smlouva je uzavřena vždy mezi zákazníkem a leteckou společností, která by měla finance vracet. Některé případy se ale táhnou celý rok.

V prosinci společnost informovala, že dotáhla do úspěšného konce žádost o vládní pomoc, a dostane tak v rámci státem garantovaných půjček 1,2 miliardy korun. Na úvěry bude dohlížet státní pojišťovna EGAP a provedou ji finanční ústavy Citibank a Komerční banka. Z výše zmíněných důvodů ale Kiwi peníze z půjčky nevyužije na vracení finančních prostředků zákazníkům. „Na refundaci se zaměřujeme, ale musíme čekat, až peníze vrátí sama aerolinka. Peníze z půjčky využijeme na vývoj našich dalších produktů,“ vysvětlil Dlouhý pro CNN Prima NEWS.

Vládní program COVID Plus má velkým firmám poskytnout kompenzaci za ekonomické ztráty způsobené koronavirem, o pomoc zatím marně žádá například česká letecká společnost Smartwings.

Dotace od státu nepobíráme

Podle některých firem, které taktéž podnikají v oblasti leteckého byznysu, to ilustruje, že stát firmě Kiwi, kterou z nadpoloviční většiny vlastní americká akciová společnost General Atlantic, nadržuje. „Považuji za skandální, že český stát takto pomáhá americkému fondu, který vlastní Kiwi.com, a na české letenkové agentury kašle,“ uvedl šéf portálu Letuška.cz Josef Trejbal pro ČTK.

Dlouhý ale podobné útoky vnímá jen jako vzdychání konkurence. „Naše společnost platí v Česku miliony korun na daních, zaměstnáváme tisíce lidí a pro českou ekonomiku je naše společnost velmi přínosná. Státní pomoc nepřišla ve formě žádné dotace, ale úvěru, který budeme řádně splácet,“ řekl.

Některá média v minulosti spekulovala o tom, že Kiwi státní dotace dostává. Web Zdopravy napsal, že mezi lety 2016 a 2018 dostala společnost od státu téměř 88 milionů korun. Podle Dlouhého to ale není pravda. „Všechny dotace, které jsme kdy čerpali, byly z Evropské unie. Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo vždy pouze zprostředkující subjekt. O evropské dotace mohla žádat jakákoli firma,“ komentoval Dlouhý pro CNN Prima NEWS.

Technologická společnost Kiwi mezi lety 2015 a 2018 dostala z fondu Evropské unie bezmála 88 milionů korun. Díky těmto finančním zdrojům mohla firma najmout další zaměstnance a zřídit pobočky po celém světě. Podle webu Dotace EU čerpala firma mezi lety 2017 až 2019 ještě jinou dotaci určenou na vývoj softwaru, tehdy Kiwi obdržela téměř 50 milionů korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama