reklama

Kiwi získá státem ručený miliardový úvěr. Domněnky o dotacích šéf Dlouhý vyvrací

Česká technologická společnost Kiwi, která spravuje úspěšný internetový vyhledávač letenek, bude v rámci vládního programu COVID Plus čerpat půjčky ve výši 1,2 miliardy korun. Některé konkurenční firmy si stěžují, že stát tímto Kiwi zvýhodnil. „Jsme pro tuzemskou ekonomiku velký přínos,“ vypočítával zakladatel společnosti Oliver Dlouhý pro CNN Prima NEWS důvody pro uskutečnění úvěru a vyvrátil informace o tom, že by firma pobírala nějaké státní dotace.

reklama

Kvůli pandemii koronaviru se letos byznys v oblacích zadrhl a počty prodaných letenek slétly po celém světě téměř na dno. Firma Kiwi, která nabízí ve svém vyhledávači letenek služby více než 750 dopravců, tak musela sčítat obrovské ztráty. Řadu letenek navíc lidé na portálu kupují dlouho dopředu. Když přišlo na jaře praktické uzemnění letecké dopravy, chtěli své peníze zpět.

Jenže Kiwi je při odškodňování lidí jen prostředníkem, smlouva je uzavřena vždy mezi zákazníkem a leteckou společností, která by měla finance vracet. Některé případy se ale táhnou celý rok.

V prosinci společnost informovala, že dotáhla do úspěšného konce žádost o vládní pomoc, a dostane tak v rámci státem garantovaných půjček 1,2 miliardy korun. Na úvěry bude dohlížet státní pojišťovna EGAP a provedou ji finanční ústavy Citibank a Komerční banka. Z výše zmíněných důvodů ale Kiwi peníze z půjčky nevyužije na vracení finančních prostředků zákazníkům. „Na refundaci se zaměřujeme, ale musíme čekat, až peníze vrátí sama aerolinka. Peníze z půjčky využijeme na vývoj našich dalších produktů,“ vysvětlil Dlouhý pro CNN Prima NEWS.

Vládní program COVID Plus má velkým firmám poskytnout kompenzaci za ekonomické ztráty způsobené koronavirem, o pomoc zatím marně žádá například česká letecká společnost Smartwings.

Dotace od státu nepobíráme

Podle některých firem, které taktéž podnikají v oblasti leteckého byznysu, to ilustruje, že stát firmě Kiwi, kterou z nadpoloviční většiny vlastní americká akciová společnost General Atlantic, nadržuje. „Považuji za skandální, že český stát takto pomáhá americkému fondu, který vlastní Kiwi.com, a na české letenkové agentury kašle,“ uvedl šéf portálu Letuška.cz Josef Trejbal pro ČTK.

Dlouhý ale podobné útoky vnímá jen jako vzdychání konkurence. „Naše společnost platí v Česku miliony korun na daních, zaměstnáváme tisíce lidí a pro českou ekonomiku je naše společnost velmi přínosná. Státní pomoc nepřišla ve formě žádné dotace, ale úvěru, který budeme řádně splácet,“ řekl.

Některá média v minulosti spekulovala o tom, že Kiwi státní dotace dostává. Web Zdopravy napsal, že mezi lety 2016 a 2018 dostala společnost od státu téměř 88 milionů korun. Podle Dlouhého to ale není pravda. „Všechny dotace, které jsme kdy čerpali, byly z Evropské unie. Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo vždy pouze zprostředkující subjekt. O evropské dotace mohla žádat jakákoli firma,“ komentoval Dlouhý pro CNN Prima NEWS.

Technologická společnost Kiwi mezi lety 2015 a 2018 dostala z fondu Evropské unie bezmála 88 milionů korun. Díky těmto finančním zdrojům mohla firma najmout další zaměstnance a zřídit pobočky po celém světě. Podle webu Dotace EU čerpala firma mezi lety 2017 až 2019 ještě jinou dotaci určenou na vývoj softwaru, tehdy Kiwi obdržela téměř 50 milionů korun.

Tagy:
Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává
Volby 2021

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje
Doprava

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví

Zuzana Majerová Zahradníková věří, že krize v hnutí Trikolóra už byla zažehnána, ve volbách by jí udělal radost dvouciferný výsledek. V úctě má některé konkurenční poslance, třebaže jsou názorově jinde. Dobré vztahy má například s Janem Skopečkem z ODS, po lidské rovině jí nevadí Pirát Ondřej Polanský a humorem ji baví Jaroslav Foldyna z SPD, řekla ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama