reklama

Praha–Londýn za tisíc. Levné letenky budou nový standard, říká zakladatel Kiwi

Tisíce opuštěných letadel v hangárech a prázdné ranveje. Takový byl ještě nedávno obraz leteckého provozu po celém světě. Silným akcelerátorem, který může v létě znovu nastartovat letecký byznys, budou zřejmě levné letenky. O jejich ceně i o budoucnosti létání hovořil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Jiří Hlavenka, spoluzakladatel vyhledávače letenek Kiwi.

reklama

Z pandemické krize vyjdou podle Hlavenky nejlépe nízkonákladové společnosti, které budou v budoucnu udávat cenový trend. „Nízkonákladovou společností se bude z Prahy do Londýna nebo Paříže létat za tisícovku,“ věštil Hlavenka v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. „Letecký průmysl se bude dva, tři roky vzpamatovávat. Levné letenky budou nový standard,“ dodal spoluzakladatel portálu Kiwi.

Nízkonákladové společnosti typu irské Ryanair podle něj vyhrály konkurenční souboj s klasickými aerolinkami, které se jim naopak budou cenově přizpůsobovat. „Nízkonákladoví dopravci jsou pořád ve vzduchu. Okamžitě po přistání ta letadla letí znovu, využívají levnější letiště. Pasažérům nic nedávají zadarmo, naopak chtějí poplatky například za zrychlený postup ve frontě na letišti,“ vysvětlil Hlavenka.

Důležitým činitelem, který bude určovat cenu letenek, bude podle Hlavenky také vývoj ceny ropy. „Je to významný faktor hlavně na dlouhých trasách, kde se 70 až 80 procent odvíjí od ceny ropy. Kapacity těžby jsou ale velké, bude nadprodukce a několik let bude ropa levná. Výrazně levnější už ale nebude,“ poznamenal host pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Osm tisíc letadel na zemi

Na restart leteckého byznysu netrpělivě čekají také leasingové společnosti a banky. „Dneska je na zemi po celém světě zhruba osm tisíc dopravních letadel. Leasingové společnosti, které si půjčily peníze od bank, na tom krvácejí. Všichni musí splácet. Budou rádi, když tady bude alespoň někdo za nějaké ceny létat,“ zhodnotil Hlavenka.

Ve stínu koronavirové pandemie bude situace na letištích a na palubách nová také pro pasažéry. V minulosti se uvažovalo o tom, že by se v letadlech s cílem zabránit šíření koronaviru nechala prázdná prostřední sedadla. „To ale padne, to není řešení,“ myslí si spoluzakladatel vyhledávače letenek Kiwi. „Základem bude důsledná hygiena a roušky na palubě. Budoucnost je ale v rychlotestech, v USA už to běží rutinně. To jsou testy na sliny, pracuje se na tom, aby byly vyhodnocené do čtvrt hodiny. Na palubu pak už nastoupí stoprocentně zdraví lidé a budou si moci tím pádem sundat roušku,“ dodal.

Hlavenka do budoucna nepředpokládá, že by pandemie výrazně poškodila cestovní kanceláře. „Dovolenkové lety jsou dobrý byznys, zřizujete tím linku, kterou skoro určitě naplníte. Nemusíte se předhánět o ceny, ta cestovní kancelář už to zabalí do jednoho balíčku, takže je to lukrativní,“ míní Hlavenka. „Kdyby tady zmizela Smartwings, tak ten byznys zaplní velmi rychle někdo jiný,“ uzavřel spoluzakladatel Kiwi s odkazem na leteckou společnost Smartwings, u níž se česká vláda v současnosti rozhoduje, zda nechá dopravce zkrachovat, nebo ho finančně podpoří.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně
Koronavirus

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně

Pandemie nemoci COVID-19 je v České republice znovu na vzestupu. Data z nemocnic i ze světa však jasně ukazují, že se jedná především o epidemii neočkovaných, kteří tvoří drtivou většinu nových případů i hospitalizovaných. Na což ostatně upozornil i ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO). Britská studie navíc dokazuje, že pokud se očkovaný člověk nakazí, nešíří covid tolik jako neočkovaný jedinec.

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem
Zahraničí

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů COVID-19, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici 6 tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s koronavirem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Konec hotovosti a peníze jen na čas. Jak chtějí světové banky změnit finanční systém

Vlivné světové centrální banky, politici i ekonomičtí řečníci po celém světě čím dál častěji skloňují termín digitální měny centrálních bank, tzv. CBDC. Pod tímto pojmem se skrývá nový čistě digitální finanční systém, ve kterém chtějí měnu ovládat výhradně centrální banky a vlády. Proč se mohou CBDC stát nástrojem sledování a jak se liší od kryptoměn?

reklama

Domácí zpravodajství

Někteří senioři nemohli k urnám. Babiš vysvětluje neúspěch ve volbách i kauzou offshorů

Neúspěch hnutí ANO si jeho lídr Andrej Babiš vysvětluje tím, že mnozí jeho voliči nemohli jít k volbám, například senioři. V rozhovoru pro Rádio Z dále zmínil, že opozičním stranám nahrála kauza Pandora Papers nebo Černošice. Tamní městský úřad totiž Babiše pokutoval za přetrvávající střet zájmů. Dvě koalice vyhrály díky programu Antibabiš, dodal.

reklama