Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech hlásí obrovský pokrok ve vývoji vakcíny proti koronaviru. Z analýzy prvních dat ze třetí fáze jejího testování vyplynulo, že je účinná až z devadesáti procent. To znamená, že dokáže před nákazou efektivně ochránit devět z deseti lidí.
„Dnes je velký den pro vědu a lidstvo. První sada výsledků ze třetí fáze klinických testů vakcíny proti koronaviru ukázala, že látka dokáže účinně chránit před nákazou,“ uvedl v pondělí výkonný ředitel americké farmaceutické společnosti Pfizer Albet Bourla. Vakcína, kterou Pfizer vyvíjí ve spolupráci s německou biotechnologickou společností BioNTech, podle něho ochrání devět lidí z deseti.
„Vakcína vykázala více než devadesátiprocentní účinnost,“ pokračoval Bourla v prohlášení k médiím. Zatím mělo být analyzováno přes devadesát případů z celkových více než 43 tisíc testovaných dobrovolníků, kteří se účastní třetí (a poslední) fáze klinických testů.
Kdy bude schválena?
„Je to první, ale naprosto klíčový krok v naší cestě k získání bezpečné a efektivní vakcíny,“ uvedl dále Bourla. „Jde o vítězství inovací, vědy a společného globálního úsilí. Když jsme se na tuto cestu před deseti měsíci vydali, chtěli jsme přesně tohoto výsledku dosáhnout,“ prohlásil Ugur Sahi, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti BioNTech.
Albert Bourla ale upozornil, že vakcínu ještě nelze předložit americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA – Food and Drug Administration) a požádat o její schválení k uvedení na trh. „Potřebujeme více dat, která potvrdí její bezpečnost. Nasbírat je, je nyní náš další úkol,“ doplnil šéf Pfizeru. Vyjádřil ale přesvědčení, že by je Pfizer mohl mít k dispozici už ve třetím listopadovém týdnu.
„Zpracováváme rovněž data, která nám řeknou, zda je možné vakcínu začít vyrábět v požadované a konzistentní kvalitě. Efektivnost, bezpečnost a vyrobitelnost v určité úrovni kvality jsou tři základní kritéria k tomu, aby vakcína mohla být podrobena schvalovacímu procesu,“ dodal Bourla a poděkoval všem za dosavadní práci.