Klaus ml.: Když uspějeme, za rok budeme mít dvouciferný výsledek a budeme ve vládě

Václav Klaus ml.

Hnutí Trikolóra zažije první velký volební test. Jeho kandidáti se totiž budou ucházet o funkce v říjnových krajských a senátních volbách. Krajská zastupitelstva i Senát přitom označovali za zbytečné instituce. Platí to? Odrazí se Trikolóra po volbách výš? A co dělají lidé spojení s extremismem na kandidátkách hnutí? Hostem pořadu K věci Marie Bastlové byl předseda Trikolóry a poslanec Václav Klaus mladší.

„Přijde nám, že je to zbytečná instituce, která užírá velkou část veřejného prostoru a je pod malou veřejnou kontrolou,“ tvrdil loni Klaus ml. na adresu Senátu a podobně hovořil i o krajských zastupitelstvích. Nyní však o pozice v nich hnutí Trikolóra, kterému předsedá, usiluje. V pořadu K věci Klaus ml. uvedl, že na svých názorech v této věci trvá. „Na druhou stranu jsou volby, nemáme sílu Senát ani kraje zrušit, tak se jich účastníme,“ doplnil poslanec.

V případě zvolení by měli kandidáti Trikolóry hájit názory, které aplikují na celostátní politiku. O zrušení Senátu by zatím usilovat neměli. „Budeme to chtít až při volbách do Poslanecké sněmovny,“ řekl Klaus ml. Podle něj není pokrytecké kandidovat do institucí, které jsou dle jeho slov zbytečné. „Strany, které mají chladný vztah k Evropské unii, kam taky patříme, tam taky kandidují,“ odpověděl šéf Trikolóry.

Podle Klause by případný úspěch v senátních i krajských volbách mohl být odrazovým můstkem pro jeho hnutí. Dokonce by se dle jeho slov v příštím roce Trikolóra mohla podílet na tvorbě vlády po volbách do Poslanecké sněmovny. „Když uspějeme, tak příští rok je jisté, že budeme mít dvouciferný výsledek, budeme v Parlamentu a budeme vládnout,“ prohlásil Klaus ml., který řekl, že jeho nedávno založená partaj má přes 13 tisíc příznivců a na 2 tisíce členů.

Kandidáti s extremistickou minulostí? Jsou na nevolitelných místech, hájí je Klaus mladší

Řeč byla i o kandidátech hnutí, kteří jsou nějakým způsobem spjati s extremismem. Jedná se například o Ondřeje Hutníka či Jana Kopala. Hutník vystupuje ve videoklipu zakladatele neonacistického hnutí Národní odpor. Kopal pak byl šéfem krajně pravicového uskupení Národně sociální blok. V minulosti už byl členem SPD Tomia Okamury, odkud ho v roce 2017 vyloučili pro extremistické názory.

Klaus ml. tvrdí, že lidé na kandidátkách jeho hnutí jsou „v drtivé většině lékaři či ředitelé základních škol“ a mezi nimi se na nevolitelném místě objeví člověk, který „byl kdysi s někým v hospodě“ či „měl v 17 letech nějaké názory“. Podle něj jsou lidé s extremistickou minulostí takřka všude, přičemž coby příklad uvedl předsedu hnutí Hlas Pavla Teličku a jeho členství v KSČ či exministra financí a šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který je na fotce z dětství ve svazáckém kroji. Vyškrtnout některé kandidáty Klaus ml. nehodlá a trvá na tom, že lídry jsou lékaři či lidé ze školství.

Podobný názor měl i v případě sponzora, který zaslal Trikolóře darem 160 tisíc korun, přestože majitel firmy má celkem 11 exekucí. „Nezajímal jsem se o to,“ řekl Klaus ml. s tím, že pokud má „jeden z desetitisíců dárců problémy, tak je to smutné“.

Tagy:
Miroslav Kalousek Marie Bastlová Evropská unie Senát volby extremismus Trikolóra Václav Klaus ml. kraje ČR Pavel Telička senátní volby Krajské volby Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR Trikolóra hnutí občanů Václav Klaus mladší Ondřej Hutník