KLDR přerušuje kontakt s Jižní Koreou. Důvodem je kritika Kim Čong-una

Kim

KLDR přerušuje kontakty s Jižní Koreou

Pchjongjang oznámil, že dnes přeruší všechny mezikorejské komunikační linky. Časem chce údajně s jižním sousedem přerušit veškerý kontakt.

Oficiálním důvodem jsou zprávy posílané přes hranice balonem s kritikou severokorejského vůdce Kim Čong-una. Ten se po téměř třítýdenní pauze včera objevil na veřejnosti, aby probral stav současné ekonomiky a životní standard obyvatel. Spojitost schůze s koronavirem ale Severní Korea popírá. Podle oficiálních zpráv totiž stále nemá ani jeden pozitivní případ.

Jihokorejští činitelé se dnes ráno k severnímu sousedovi nedovolali. Neuskutečnil se pravidelný ranní telefonát se styčným úřadem a Severokorejci údajně nereagovali ani na vojenských horkých linkách. Podle agentury Reuters to uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany.

Nahradil Kim Čong-una dvojník? Má jiné zuby, uši i vlasy, myslí si aktivistka

Dohady o údajné smrti severokorejského vůdce se objevily během dubna, když se tři týdny neukázal na veřejnosti. Severokorejská státní agentura KCNA se snažila rozptýlit spekulace o jeho zmizení 1. května, kdy zveřejnila Kimovy záběry pořízené při slavnostním otevření továrny na hnojiva. Čínská bojovnice za lidská práva Jennifer Zengová upozorňuje, že Kim Čong-un na nich ovšem vypadá jinak než dříve.

Severní Korea předtím oznámila, že počínaje dnešním polednem přerušuje komunikaci prostřednictvím politických a vojenských kanálů. Podle severokorejské státní tiskové agentury KCNA se jedná pouze o první krok a Severní Korea postupně s jižním sousedem přeruší veškerý kontakt. Pchjongjang podle zpravodajského webu BBC v prohlášení o Jižní Koreji hovořil jako o „nepříteli“.

Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení by pravidelné telefonáty mezi dvěma stranami měly pokračovat, protože představují základní komunikační kanál. Soul uvádí, že bez odezvy byl už pondělní ranní pokus o spojení se styčným úřadem, což se předtím nestalo skoro dva roky. Odpoledne byly ale obě strany opět v kontaktu.

Podle některých analytiků se Severní Korea snaží vyvolat napětí, aby podpořila vnitřní jednotu země, nebo se chystá k provokaci kvůli přetrvávajícím sankcím, které na ni mezinárodní společenství uvalilo za její jaderné a raketové zbrojní programy. Sankce tvrdě doléhají na ekonomiku KLDR, která nyní navíc čelí tlaku kvůli koronavirové krizi, připomíná agentura Reuters.

Tagy: