Více než stovka klimatických aktivistů z hnutí Greenpeace a Extinction Rebellion se v sobotu odpoledne vloupala na runway Schipholu, hlavního amsterdamského letiště. Svým výstupem chtějí přimět letiště k větší šetrnosti k životnímu prostředí. Na místě zablokovali několik soukromých tryskáčů. Na letišti souběžně probíhájí i další, poklidné protesty.
Desítky aktivistů prostříhaly ploty Schipholského letiště. Vytvořenými dírami a přelézením ostnatého drátu se protestující dostali na runwaye a vlastními těly zablokovali odlet několika soukromých letadel. „Chceme méně letů, více vlaků a zákaz zbytečných krátkých letů a soukromých tryskáčů,“ prohlásil Dewi Zloch, vedoucí kampaně Greenpeace, informovala agentura Reuters. Podle ní nedošlo k omezení linkových spojů.
Podle mluvčího letiště situaci řeší vojenská policie, která je zodpovědná za bezpečnost a pořádek v objektu: „Věříme, že udělají ta správná rozhodnutí. Nyní tomu velí oni.“ Desítky ze zúčastněných již policie zadržela a z místa odvezla, informovala stanice RTL Nieuws.
Protestující jezdili po runwayích na kolech. Zdroj: Greenpeace
Protestující jezdili po runwayích na kolech. Zdroj: Greenpeace
Aktivisté se usadili před několik letadel a bránili jim v odletu. Zdroj: Greenpeace
Aktivisté se usadili před několik letadel a bránili jim v odletu. Zdroj: Greenpeace
Aktivisté se usadili před několik letadel a bránili jim v odletu. Zdroj: Extinction Rebellion
Aktivisté se usadili před několik letadel a bránili jim v odletu. Zdroj: Extinction Rebellion
Na letišti je více demonstrací
Na letišti probíhají souběžně dva protesty. Kromě „občanské neposlušnosti“ na příletových drahách demonstruje několik dalších uskupení za ochranu životního prostředí v halách i před budovou letiště s transparenty. Mezi jejich požadavky patří snížení letového provozu, více vlaků v Nizozemí a levnější hromadná doprava. Demonstrují také místní obyvatelé, a to kvůli hluku.
Protest dwars door Schiphol pic.twitter.com/8md61eHwho
— Richard Abbenhuis (@RichardAbbenhu3) November 5, 2022
Demonstrace navazují na otevřený dopis Greenpeace adresovaný šéfovi amsterdamského letiště Ruudu Sondagovi. „Pro začátek, uhlíkové emise musejí být do roku 2030 sníženy nejméně o polovinu, abychom mohli zastavit změny klimatu. Pro naše zdraví, čistý vzduch a přírodu, která může znovu vzkvétat,“ uvedli v něm aktivisté.
Ředitel letiště v páteční odpovědi na dopis prohlásil, že letecký sektor musí udělat vše pro to, aby byl tišší a čistší. „Je to obrovský úkol, ale dosažitelný,“ dodal ještě. Před vypuknutím nepokojů naznačil, že protesty jsou v pořádku. Požádal však demonstrující o jejich klidný průběh, informoval portál Aviation24.