reklama

Klíště musíte odstranit rychle, nezáleží na technice, říká expert

Kromě času koupání, výletů do přírody či ježdění na kole patří k létu také otravný hmyz a roztoči. Jedním z těch nejnebezpečnějších jsou klíšťata, která přenášejí například lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Parazitolog a molekulární biolog z Parazitologického ústavu Akademie věd Radek Šíma, který byl hostem pořadu Interview v televizi CNN Prima NEWS, však se svým týmem otestoval vakcínu proti borelióze, která má zatím stoprocentní úspěšnost. Jako prevenci proti klíšťatům doporučuje Šíma odstranit nalezeného parazita co nejrychleji.

reklama

Na konci května tým kolem Radka Šímy oznámil, že v testování na myších měla jejich vakcína stoprocentní úspěšnost. „Teď čekáme, zda se farmaceutická firma rozhodne vakcínu dále testovat na lidech,“ řekl Šíma v pořadu Interview.

K tématu

Právě zdlouhavé testování, které má vyloučit všechny nežádoucí a vedlejší účinky, proces zpomaluje. Podle Šímy testování může trvat i pět let, a to za předpokladu, že vše půjde podle plánu.

Na borelióze je nejzákeřnější její schopnost schovat se v těle a stát se neviditelnou pro lidský imunitní systém, který pak není schopen si s ní poradit. Právě kvůli tomu v těle dlouhodobě přežívá.

Repelent nepomůže

Před nemocí se navíc nelze stoprocentně ochránit. Riskuje tak každý, kdo zajde na procházku do přírody. „Riziko se dá snížit vhodným oblečením. Doporučují se dlouhé nohavice a světlé oblečení, abyste na sobě klíště snadno našli. Úplně klíčová je kontrola těla po návratu z lesa,“ radí Šíma.

Ani repelent vás před klíšťaty neochrání. Klíště je totiž na rozdíl od komára pasivní lovec. Vyčkává v trávě a při kontaktu repelent nepomůže.

I když existuje mnoho rad, jakým způsobem po nalezení klíště odstranit a co při tom používat za dezinfekce, podle Šímy je důležitá pouze jedna věc. „Klíště musíte odstranit rychle, nezáleží na technice, jestli jím budete točit doleva, doprava nebo viklat. Je to jedno,“ zdůraznil.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama