reklama

Klíště musíte odstranit rychle, nezáleží na technice, říká expert

Kromě času koupání, výletů do přírody či ježdění na kole patří k létu také otravný hmyz a roztoči. Jedním z těch nejnebezpečnějších jsou klíšťata, která přenášejí například lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Parazitolog a molekulární biolog z Parazitologického ústavu Akademie věd Radek Šíma, který byl hostem pořadu Interview v televizi CNN Prima NEWS, však se svým týmem otestoval vakcínu proti borelióze, která má zatím stoprocentní úspěšnost. Jako prevenci proti klíšťatům doporučuje Šíma odstranit nalezeného parazita co nejrychleji.

reklama

Na konci května tým kolem Radka Šímy oznámil, že v testování na myších měla jejich vakcína stoprocentní úspěšnost. „Teď čekáme, zda se farmaceutická firma rozhodne vakcínu dále testovat na lidech,“ řekl Šíma v pořadu Interview.

Právě zdlouhavé testování, které má vyloučit všechny nežádoucí a vedlejší účinky, proces zpomaluje. Podle Šímy testování může trvat i pět let, a to za předpokladu, že vše půjde podle plánu.

Na borelióze je nejzákeřnější její schopnost schovat se v těle a stát se neviditelnou pro lidský imunitní systém, který pak není schopen si s ní poradit. Právě kvůli tomu v těle dlouhodobě přežívá.

Repelent nepomůže

Před nemocí se navíc nelze stoprocentně ochránit. Riskuje tak každý, kdo zajde na procházku do přírody. „Riziko se dá snížit vhodným oblečením. Doporučují se dlouhé nohavice a světlé oblečení, abyste na sobě klíště snadno našli. Úplně klíčová je kontrola těla po návratu z lesa,“ radí Šíma.

Ani repelent vás před klíšťaty neochrání. Klíště je totiž na rozdíl od komára pasivní lovec. Vyčkává v trávě a při kontaktu repelent nepomůže.

I když existuje mnoho rad, jakým způsobem po nalezení klíště odstranit a co při tom používat za dezinfekce, podle Šímy je důležitá pouze jedna věc. „Klíště musíte odstranit rychle, nezáleží na technice, jestli jím budete točit doleva, doprava nebo viklat. Je to jedno,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama