Skrytá hrozba v Česku: Klíšťatům se tu daří, měli bychom se očkovat?

360° Pavlíny Wolfové. Foto: CNN Prima NEWS

Česko má nejvyšší výskyt případů klíšťové encefalitidy ze všech států Evropské unie, loni to bylo 774 případů. „Ve své ordinaci vidím obrovský zájem o očkování. Lepší je ale s očkováním začínat v zimě,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

Odborníci upozorňují, že aktivita klíšťat je zejména po zimě vysoká. „Klíšťata se vyskytují ve velkém. Očkování je dražší než v případě chřipky, řádově stojí 800 korun,“ poznamenala místopředsedkyně České vakcionologické společnosti Hana Cabrnochová.

U chřipky hrozí závažné komplikace

Dalším tématem čtvrtečního pořadu na CNN Prima NEWS bylo i očkování proti chřipce. „V kontextu pandemie koronaviru očekáváme větší zájem o očkování proti chřipce než v minulých letech,“ poznamenala Cabrnochová.

„Pevně věřím tomu, že se zájem o očkování proti chřipce zvýší. Například reakce rodičů na nové očkování proti meningokokům je až překvapující, nikdo to nové neodmítá,“ uvedla Hana Cabrnochová.

Podle Šebkové je očkování proti chřipce dost podceňované. „Vždy bylo vnímáno spíš jako vhodné pro dospělé, u dětí se vnímalo, že je vhodné jen pro rizikové děti. Nicméně se ukazuje, že i děti jsou ohroženy závažnými průběhy. Děti jsou navíc výraznými přenašeči,“ dodala.

Pavlíně Wolfové odpovídala Alena Šebková i na dotaz, zda se zvýší zájem o očkování proti chřipce poté, co si Češi prošli zkušeností s koronavirem. „Je pravdou, že se maminky začínají ptát na chřipku a já očkování dporučuji,“ odpověděla.

Tagy: