Klokani se dokážou naučit komunikovat s lidmi podobně, jako to umějí psi. K vyjádření žádosti o pomoc prý klokani používají stejně jako psi upřený, prosebný pohled. Poznatky vycházejí z nové studie, o které informuje agentura Reuters.
Vědci ve své studii zkoumali 11 klokanů, kteří žili v zajetí, ale nebyli domestikovaní. Když klokani nebyli schopni otevřít krabičku s potravou, deset z nich na vědce upřeně hledělo.
Konec vlny alpak i kůže klokanů: Módní značky ustupují po šokujícím odhalení
Dva velké módní domy se zavázaly ukončit používání dalších živočišných materiálů – Valentino přestane do konce roku 2021 používat vlnu alpak a Prada se zavázala k vyřazení klokaní kůže. Za rozhodnutím stojí tlak ochránců zvířat i nově zveřejněné záběry dokumentující týrání zvířat na farmách. Přidávají se tak k rostoucímu počtu značek, které se rozhodly nevyužívat živočišné materiály.
„Devět klokanů se přitom dívalo střídavě na člověka a nádobu, jako by chtěli pohledem či gestem na příslušný předmět ukázat,“ uvedla Alexandra Greenová, spoluautorka studie, na níž se podíleli experti z univerzity v australském Sydney a z britské Roehamptonské univerzity. „Někteří dokonce k člověku přistoupili, začali ho škrábat na noze a očichávat a pak se vrátili pohledem ke krabičce,“ dodala Greenová.
„Vykládáme si to jako formu komunikace, žádost o pomoc,“ popsal pro Reuters vedoucí studie Alan McElligott a doplnil: „Nepředpokládá se, že divoce žijící druhy se takto dokážou chovat. Proto jsou tato zjištění překvapivá.“
Výsledky studie tzv. jdou proti všeobecným přesvědčením, že s lidmi dokážou komunikovat pouze domácí zvířata jako psi, koně nebo kozy, píše se ve studii. Zdá se, že způsoby, jak předat lidem určité sdělení, si umí najít podstatně více zvířat, dodává studie.