reklama

Konec vlny alpak i kůže klokanů: Módní značky ustupují po šokujícím odhalení

Po zveřejnění hrůzných záběrů z farmy ustupují velké módní značky od využívání alpačí vlny.
Zdroj: Pixabay

Dva velké módní domy se zavázaly ukončit používání dalších živočišných materiálů – Valentino přestane do konce roku 2021 používat vlnu alpak a Prada se zavázala k vyřazení klokaní kůže. Za rozhodnutím stojí tlak ochránců zvířat i nově zveřejněné záběry dokumentující týrání zvířat na farmách. Přidávají se tak k rostoucímu počtu značek, které se rozhodly nevyužívat živočišné materiály.

reklama

Vlna z alpak je známa pro měkkost svých vláken. Největší farma produkující tuto vlnu se nachází v Peru. Nedávné odhalení organizace PETA však právě na této farmě odhalilo brutální zacházení se zvířaty. Videozáznamy dokumentují svazování, vytrhávání srsti, bití, krvácení i zoufalý křik týráných alpak. Po zveřejnění záběrů se společnost Valentino rozhodla alpačí vlny vzdát. Podle Higgova indexu udržitelnosti materiálů je vlna alpak dokonce jedním z nejškodlivějších druhů textilního materiálu.

Společnost Prada Group pro změnu od příštího roku zavrhne používání klokaní kůže. Ta se již neobjevuje ani v žádné ze současných kolekcí. Kvůli kůži a masu je v Austrálii každoročně zastřeleno na dva miliony klokanů. Jejich kůže se využívá například na výrobu bot či fotbalových míčů – mezi výrobce stále využívající tento materiál patří například Nike či New Balance. V některých státech USA je dokonce dovoz a prodej obuvi z klokaní kůže zakázán. Například v Kalifornii za takový přečin hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc dolarů a šest měsíců odnětí svobody za každé obvinění.

Kvůli živočišnému průmyslu je každý rok zabito na dva miliony klokanů. Jejich maso končí převážně v krmivech pro zvířecí společníky.
Kvůli živočišnému průmyslu je každý rok zabito na dva miliony klokanů. Jejich maso končí převážně v krmivech pro zvířecí společníky.
Zdroj: Pixabay

Nyní ochránci zvířat vybízejí i k zákazu používání materiálů získaných z exotických zvířat, jako jsou například krokodýli či hadi. Kromě týrání zvířat poukazují i na zvýšené riziko přenosu zoonotických onemocnění na lidi.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem přes 7700 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Kvůli Sputniku V hrozí na Slovensku rozpad koalice, tvrdí novinářka Gálisová
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama