Konec vlny alpak i kůže klokanů: Módní značky ustupují po šokujícím odhalení

Dva velké módní domy se zavázaly ukončit používání dalších živočišných materiálů – Valentino přestane do konce roku 2021 používat vlnu alpak a Prada se zavázala k vyřazení klokaní kůže. Za rozhodnutím stojí tlak ochránců zvířat i nově zveřejněné záběry dokumentující týrání zvířat na farmách. Přidávají se tak k rostoucímu počtu značek, které se rozhodly nevyužívat živočišné materiály.

Vlna z alpak je známa pro měkkost svých vláken. Největší farma produkující tuto vlnu se nachází v Peru. Nedávné odhalení organizace PETA však právě na této farmě odhalilo brutální zacházení se zvířaty. Videozáznamy dokumentují svazování, vytrhávání srsti, bití, krvácení i zoufalý křik týráných alpak. Po zveřejnění záběrů se společnost Valentino rozhodla alpačí vlny vzdát. Podle Higgova indexu udržitelnosti materiálů je vlna alpak dokonce jedním z nejškodlivějších druhů textilního materiálu.

Společnost Prada Group pro změnu od příštího roku zavrhne používání klokaní kůže. Ta se již neobjevuje ani v žádné ze současných kolekcí. Kvůli kůži a masu je v Austrálii každoročně zastřeleno na dva miliony klokanů. Jejich kůže se využívá například na výrobu bot či fotbalových míčů – mezi výrobce stále využívající tento materiál patří například Nike či New Balance. V některých státech USA je dokonce dovoz a prodej obuvi z klokaní kůže zakázán. Například v Kalifornii za takový přečin hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc dolarů a šest měsíců odnětí svobody za každé obvinění.

Nyní ochránci zvířat vybízejí i k zákazu používání materiálů získaných z exotických zvířat, jako jsou například krokodýli či hadi. Kromě týrání zvířat poukazují i na zvýšené riziko přenosu zoonotických onemocnění na lidi.

Tagy: