reklama

Konec vlny alpak i kůže klokanů: Módní značky ustupují po šokujícím odhalení

Po zveřejnění hrůzných záběrů z farmy ustupují velké módní značky od využívání alpačí vlny.
Zdroj: Pixabay

Dva velké módní domy se zavázaly ukončit používání dalších živočišných materiálů – Valentino přestane do konce roku 2021 používat vlnu alpak a Prada se zavázala k vyřazení klokaní kůže. Za rozhodnutím stojí tlak ochránců zvířat i nově zveřejněné záběry dokumentující týrání zvířat na farmách. Přidávají se tak k rostoucímu počtu značek, které se rozhodly nevyužívat živočišné materiály.

reklama

Vlna z alpak je známa pro měkkost svých vláken. Největší farma produkující tuto vlnu se nachází v Peru. Nedávné odhalení organizace PETA však právě na této farmě odhalilo brutální zacházení se zvířaty. Videozáznamy dokumentují svazování, vytrhávání srsti, bití, krvácení i zoufalý křik týráných alpak. Po zveřejnění záběrů se společnost Valentino rozhodla alpačí vlny vzdát. Podle Higgova indexu udržitelnosti materiálů je vlna alpak dokonce jedním z nejškodlivějších druhů textilního materiálu.

Společnost Prada Group pro změnu od příštího roku zavrhne používání klokaní kůže. Ta se již neobjevuje ani v žádné ze současných kolekcí. Kvůli kůži a masu je v Austrálii každoročně zastřeleno na dva miliony klokanů. Jejich kůže se využívá například na výrobu bot či fotbalových míčů – mezi výrobce stále využívající tento materiál patří například Nike či New Balance. V některých státech USA je dokonce dovoz a prodej obuvi z klokaní kůže zakázán. Například v Kalifornii za takový přečin hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc dolarů a šest měsíců odnětí svobody za každé obvinění.

Kvůli živočišnému průmyslu je každý rok zabito na dva miliony klokanů. Jejich maso končí převážně v krmivech pro zvířecí společníky.
Kvůli živočišnému průmyslu je každý rok zabito na dva miliony klokanů. Jejich maso končí převážně v krmivech pro zvířecí společníky.
Zdroj: Pixabay

Nyní ochránci zvířat vybízejí i k zákazu používání materiálů získaných z exotických zvířat, jako jsou například krokodýli či hadi. Kromě týrání zvířat poukazují i na zvýšené riziko přenosu zoonotických onemocnění na lidi.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty
Další články
reklama
reklama