Zdechovský a Knotek k navýšení platů
Myslím, že pan premiér trochu ztrácí kontakt s realitou a soudnost, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Ondřej Knotek (ANO). Reagoval tím na slib Petra Fialy (ODS), že v případě výhry v příštích volbách navýší mzdy na německou úroveň. Europoslanec Tomáš Zdechovský zdůraznil, že plat politiků by neměl být předmětem veřejné diskuze.
Fiala v rozhovoru v České televizi řekl, že zůstane-li jeho koalice u vlády, vzrostou v Česku mzdy na německou či rakouskou úroveň. „Myslím, že pan premiér trošičku ztrácí kontakt s realitou a soudnost. Je mi to docela líto, protože bychom si přáli mít silného premiéra, ale bohužel tomu tak není,“ popsal pro CNN Prima NEWS Knotek.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda chce německé platy, ale pro sebe, řekla Schillerová. Piráti výrok Fialy přirovnali k Babišovi
„Všichni, co jeho vyjádření viděli, poznali, že to myslí vážně. Sliboval spoustu věcí,“ dodal. Podle Zdechovského se však jednalo o určitý směr jeho politiky a nechytal by ho prý za slovo. Navýšení mezd na německou úroveň nevidí jako zcela nereálný plán. „V roce 1990, kdy se hovořilo, že za deset let by mohl být plat dvojnásobný až trojnásobný, se lidé také usmívali. Platy jdou neustále nahoru, nemyslím, že je to špatná vize,“ okomentoval europoslanec.
K této vizi je podle něj nutné směřovat. „Je třeba zvyšovat produktivitu práce a dělat věci, které budou mít přidanou hodnotu, tzv. koncový výrobek,“ uvedl Zdechovský. Dodal, že když bude v Česku dostatek firem, které ho budou vyrábět a dodávat, nejen náhradní díly nebo části, je vize premiéra reálná. „Nevím, jestli za pět let, ale za deset určitě,“ věří.
Slova o budoucnosti českých platů pronesl Fiala v době, kdy Sněmovna jednala o navýšení platů politiků. „Myslím, že by to vůbec nemělo být předmětem veřejné diskuze. Měly by být nastavené automatem, stejně jako plat dalších státních zaměstnanců. Přijde mi bizarní, že ve 21. století si politik rozhoduje o tom, jak velký má mít plat,“ popsal Zdechovský.
Knotek se svým kolegou souhlasil. „Je třeba mít nějaký mechanismus, který by měl být založen na tom, jak se ekonomice a společnosti skutečně daří,“ dodal europoslanec. Kritérií by podle něj mohlo být více, třeba bezpečnost nebo sociální smír a snižování rozdílů mezi regiony.
Platy českých europoslanců se pohybují na stejné úrovni s ostatními členy Evropského parlamentu. V přepočtu se jedná o zhruba 260 tisíc korun měsíčně, po odečtení daní je to zhruba 200 tisíc. „Je dobré se také podívat na efektivitu a pracovitost jednotlivých europoslanců. Někteří europoslanci jsou za tuhle částku neskutečně drazí, ale potom jsou tací, kteří skutečně pracují a je za nimi ta práce vidět,“ zdůraznil Zdechovský.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pro mzdy jako v Německu uděláme všechno, slíbil Stanjura. Vysvětlil, proč to zatím nebylo možné