Sněmovna se nebude zabývat únikem kyanidu do Bečvy na Přerovsku, což požadovali občanští demokraté, Piráti a lidovci. Snahu KDU-ČSL projednat záležitost jako zvláštní bod schůze zablokovaly ANO a ČSSD. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek to zdůvodnil tím, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odjel na Přerovsko, aby kauzu řešil. Celý přístup však vyvolává nepochopení u politiků.
„Zamítnuto. O ekologické katastrofě na Bečvě se koalice bavit nechce. Přes rok se fotí s kůrovcem, pozorují motýle… Ale o tunách mrtvých ryb, bobrů a vyder se bavit nechtějí. Byl by jejich postoj jiný, kdyby nejblíže místu, kde začaly hynout ryby, nestála agrofertí chemička Deza?“ napsal Stanislav Blaha (ODS) na Twitteru.
Zamítnuto. O ekologické katastrofě na Bečvě se koalice bavit nechce. Přes rok se fotí s kůrovcem, pozorují motýle.. ale o tunách mrtvých ryb, bobrů a vyder se bavit nechtějí. Byl by jejich postoj jiný, kdyby nejblíže místu, kde začaly hynout ryby, nestála agrofertí chemička DEZA? pic.twitter.com/7Yvd2UVbbh
— Stanislav Blaha (@StanislavBlaha) September 29, 2020
Občanský demokrat a poslanec Blaha chtěl věc probrat ještě v úterý. Pozastavil se nad tím, že viník není znám ani deset dní od havárie, zatímco viník úniku kyanidu do Labe v roce 2006 byl označen do týdne. Poukázal také na rychlost, s níž Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyloučila vinu chemičky Deza, která patří do holdingu Agrofert a ze které kyanid v minulosti několikrát unikl.
Lidovecký předseda Marian Jurečka chtěl věc také řešit, ale až ve středu, protože potřeboval od ministra Brabce informace o dalším postupu a požadoval mimo jiné uhradit od viníka náklady na opětovné zarybnění Bečvy.
Pirátka Dana Balcarová uvedla, že viníkovi by kromě pokuty měla být uložena nápravná opatření a uhrazení kompenzace. Snahu Pirátů projednat kauzu tento pátek nakonec Sněmovna neschválila zejména kvůli postoji ANO, ČSSD a KSČM.
Odpuštění nájmů i půjčení malých nádrží. Toman slíbil pomoc rybářům v okolí Bečvy
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Ti by mohli využít vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to v pondělí České tiskové kalendáři sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
DEZA to nebyla
Kyanid, který od předminulé neděle způsobil masivní úhyn ryb v Bečvě, se podle zjištění policie do řeky dostal z vyústění kanálu v Juřince, která je částí Valašského Meziříčí. Valašskomeziříčská chemička Deza před týdnem v pondělí popřela, že by znečištění šlo od ní. O den později ji v tiskové zprávě vyloučila jako možného původce havárie i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Policie zatím původce otravy neoznačila.
„Tak Deza to podle mých nových věrohodných informací s velkou pravděpodobností nebyla. Řeku Bečvu otrávila jiná firma. Ukáže se to během pár dní. Omlouvám se tedy, že jsem zveřejnil něco, co se nepotvrdilo. Původní informace byly opravdu jiné. Nezlobte se,“ napsal na svůj twitterový účet poslanec a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík. Omluvu na Twitteru sdílel v neděli ministr životního prostředí Brabec (ANO).
Všem slušně diskutujícím přeji pokud možno krásnou neděli. Co se týče případu otravy Bečvy, čekáme netrpělivě na další zprávy od @PolicieCR. Pro ty, kteří o viníkovi měli už jasno, přidávám omluvu od @petrgazdik. Ten má asi nejnovější informace. Předpokládám, že je má i policie. https://t.co/WmxzRheFfE
— Richard Brabec (@RibraRichard) September 27, 2020
Zdevastovaná Bečva prý nedá Maláčové spát
Bečva údajně leží v žaludku i ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD). „Zdevastovaná Bečva mi nedá spát, o to víc, že ve Zlínském kraji jsem doma. Jsem ráda, že pomoc už nabídl ministr zemědělství. Požádala jsem teď Richarda Brabce o speciální záchranný program. Takhle to nemůžeme nechat,“ uvedla v pondělí. Dnes ale projednání věci ve Sněmovně zablokovali i poslanci ČSSD, Maláčová je zároveň místopředsedkyní sociálních demokratů.
Výskyt kyanidu v Bečvě je jednou z největších ekologických havárií na Moravě za poslední roky. Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy po Přerov. Kontaminace postupovala od Vsetínska, Hustopečí nad Bečvou, Teplic nad Bečvou, Hranic, Lipníku nad Bečvou až do Přerova a dál. V kontaminačním mraku uhynuly desítky tun ryb. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Výše škody je odhadována na desítky milionů korun.