360°, Lenka Králová, Jan Gregor, Jan Kudrna, Zdeněk Koudelka - 28.6. v 21:20
„Koalice, které vznikly před volbami, nejsou rozhodně dlouhodobé, což je signál pro voliče i prezidenta Miloše Zemana,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS právník Zdeněk Koudelka. Jako příklad uvedl koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která avizuje, že se po říjnových volbách rozpadne. Podle dalšího hosta pořadu právníka Jana Kudrny není tento způsob ideální, ale ústavně platný a každý volič ví, do čeho jde.
Prezident Miloš Zeman vznik předvolebních koalic rozhodně nekvituje. „Koalice vznikají až po volbách, a tedy nikoli před volbami. No, a jestliže si tedy nějaká poměrně silná strana na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod,“ řekl v Partii Terezie Tománkové.
Právník Zdeněk Koudelka podotkl, že z pohledu práva se o podvod nejedná. „Je ale rozdíl mezi koalicemi, které fungují dlouhodobě, jako tomu je v Německu, a mezi koalicemi, jaké vznikly u nás. Když uskupení deklaruje, že je koalicí pouze do voleb, je to signál pro prezidenta a voliče, že není dlouhodobé a jde mu jen o to obejít pětiprocentní hranici,“ prohlásil Kudrna na dotaz, co si myslí o plánu koalice Spolu, která naznačila, že se po volbách rozpadne a všechny tři strany utvoří vlastní poslanecký klub.
O podvod se nejedná ani podle právníka Jana Kudrny, protože každý volič předem ví, do čeho jde a jaká situace na politickém poli panuje. Plány koalice Pirátů a Starostů jsou oproti trojlístku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jiné. Strany předsedů Ivana Bartoše a Víta Rakušana plánují utvořit společný poslanecký klub.
Starostové se mohou najednou cítit silní
Koudelka však prohlásil, že i tento postup má úskalí. „Mnoho Starostů může v kandidátce poskočit nahoru. Tito lidé se mohou cítit jako silné osobnosti, které nepůjdou do společného klubu. Je tradice, že poslanci opouštějí strany, za které kandidovali. Navíc mezi idejemi některých Starostů a Pirátů vidím velkou propast,“ podotkl právník.
Oba hosté také vysvětlili, jak je to s plánem Miloše Zemana, že sestavením vlády pověří lídra nejsilnější strany, ne případné koalice. „Ústava říká, že předsedu vlády jmenuje prezident. Měl by ho vybrat s ohledem na to, co je v danou situaci nejlepší a jaká vláda má největší šanci sestavit vládu. Ústava nedává pravidlo, koho by měl prezident jmenovat předsedou vlády. Může to být dokonce člověk, který ani nekandidoval a nemá poslanecký mandát,“ vysvětlil Kudrna.
Premiér by měl být z nejsilnějšího klubu
První dva pokusy předsedů, kteří se pokusí sestavit vládu, jmenuje prezident. Při třetím pokusu by česká hlava státu musela dát na návrh předsedy Poslanecké sněmovny. „Premiérem by měl být představitel nejsilnějšího poslaneckého klubu,“ myslí si Koudelka.
Koalice Spolu na tiskové konferenci Zdroj: Profimedia.cz