
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Jan Kudrna
Výpis příspěvků ke štítku „Jan Kudrna“

Vláda hledá cestu, jak zavést nouzový stav bez podpory. Může ale porušit Ústavu
Vláda bude ve čtvrtek žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Zatím se zdá, že podporu nenajde. To by ale nejspíš neznamenalo otevření restaurací nebo služeb. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) totiž připustil, že by vláda okamžitě po skončení nouzového stavu mohla vyhlásit nový. Takový krok by ale byl podle některých ústavních právníků nezákonný.

Podnikatel otevřel restauraci navzdory opatřením. Skončil v poutech a policejní cele
Utajená sobotní oslava sportovců a politiků v Teplicích má další pokračování. Ve stejný večer totiž navzdory vládním opatřením otevřel svou restauraci v Ústí nad Labem také podnikatel Radek Žďárecký. Oproti teplickému hotelu však do jeho podniku přijely desítky policistů a majitel odcházel v poutech.

Zástupce restauratérů: Odpor Šeberáku je sobecký exces, komplikuje jednání s vládou
Pražská restaurace Šeberák majitele Jakuba Olberta v pátek, stejně jako ve čtvrtek, navzdory vládním zákazům otevřela. O víkendu se k podnikatelskému odboji zřejmě připojí další provozovny. Podle hostů pořadu 360° Pavlíny Wolfové – zástupce restauratérů Luboše Kastnera a ústavního právníka Jana Kudrny – je ale takový přístup nebezpečný.

Prezident je v zásadě povinen premiérovu návrhu vyhovět, tvrdí ústavní právníci
Ministr zdravotnictví Roman Prymula po pátečním skandálu zřejmě opustí svou funkci. Může jeho konec ještě odvrátit prezident? Nepřidá se ke krizi zdravotní, ekonomické a společenské ještě krize ústavní? Tyto otázky byly hlavním tématem pořadu 360 Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Vláda v krajním případě může zavést povinnost očkování proti koronaviru, tvrdí právník
V případě nutnosti krizových opatření může vláda zavést nařízení, které se výrazně dotknou svobod občanů ČR. „Může nařídit i očkovací povinnost,“ řekl ústavní právník Jan Kudrna v pořadu CNN Prima NEWS 360°. Podle něj k takovému radikálnímu opatření zřejmě nedojde.

Vždyť se o tom mluví jen 21 let: Proč jde jinde volit na dálku a v Česku pořád ne?
O zavedení korespondenčních voleb, tedy voleb na dálku (například poštou), se v České republice debatuje už od roku 1999 – dlouhých 21 let. Korespondenční volba přitom v nějaké formě funguje ve 24 státech Evropské unie, například v sousedním Německu či Rakousku. V Austrálii se dokonce na dálku volí už od roku 1877. Proč to v Česku nejde?

Bude smět stát zaplavit obec, na kterou ukáže? Neshodnou se ani ústavní právníci
Ochrana vody má být výsostným veřejným zájmem. Tahle věta by měla být podle ministerstva zemědělství vepsána v ústavním zákoně. Šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) varovala před tím, že úřady tak budou moci de facto zaplavit jakoukoliv obec. Redakce CNN Prima NEWS oslovila dva ústavní právníky, kteří popsali, jak to vidí oni.