CNN Prima News Jan Kudrna

Jan Kudrna

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Kudrna“

Korespondenční volba se ve Sněmovně zasekla. Komu to pomůže v boji o Hrad?

18. září 2022 07:54

Korespondenční volba, která by usnadnila možnost hlasování Čechům v zahraničí, zřejmě v nejbližší době Poslaneckou sněmovnou neprojde. Krajané se jí pravděpodobně nedočkají ani v nadcházejících prezidentských volbách, přestože jim to bylo slibováno. Projednání ústavního návrhu blokuje svou obstrukční taktikou především opozice. V této otázce však nejsou zajedno ani odborníci, kteří upozorňují na nedostatky návrhu.

Zeman kvůli covidu ruší program. Jmenování Fialy premiérem se může výrazně protáhnout

25. listopadu 2021 21:52

Prezident Miloš Zeman byl ve čtvrtek večer kvůli nákaze koronavirem převezen zpátky do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kterou teprve o pár hodin dříve opustil po více než měsíční hospitalizaci. Kvůli infekci nyní ruší veškerý program. Již v pátek měl přitom novým premiérem jmenovat předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu.

Koalice Spolu chce jen obejít hranici pro vstup do Sněmovny, tvrdí právník

28. června 2021 22:53

„Koalice, které vznikly před volbami, nejsou rozhodně dlouhodobé, což je signál pro voliče i prezidenta Miloše Zemana,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS právník Zdeněk Koudelka. Jako příklad uvedl koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která avizuje, že se po říjnových volbách rozpadne. Podle dalšího hosta pořadu právníka Jana Kudrny není tento způsob ideální, ale ústavně platný a každý volič ví, do čeho jde.

Sledujte 360° s Grolichem: Jak dlouho potrvá obnova jižní Moravy po tornádu?

28. června 2021 19:48

Jak pokračuje obnova obcí a míst, které na jihu Moravy zasáhlo tornádo? Hostem pořadu 360° bude hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Dalším tématem pondělního vydání pořadu budou výroky prezidenta Miloše Zemana. K otázce, zda jsou předvolební koalice podvod, odpoví právníci Zdeněk Koudelka s Janem Kudrnou. A co drsná slova Zemana na adresu transgender lidí? K tématu budou mluvit trans žena Lenka Králová a Jan Gregor z Aliance pro rodinu.

Vláda hledá cestu, jak zavést nouzový stav bez podpory. Může ale porušit Ústavu

10. února 2021 20:39

Vláda bude ve čtvrtek žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Zatím se zdá, že podporu nenajde. To by ale nejspíš neznamenalo otevření restaurací nebo služeb. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) totiž připustil, že by vláda okamžitě po skončení nouzového stavu mohla vyhlásit nový. Takový krok by ale byl podle některých ústavních právníků nezákonný.

Zástupce restauratérů: Odpor Šeberáku je sobecký exces, komplikuje jednání s vládou

27. listopadu 2020 22:20

Pražská restaurace Šeberák majitele Jakuba Olberta v pátek, stejně jako ve čtvrtek, navzdory vládním zákazům otevřela. O víkendu se k podnikatelskému odboji zřejmě připojí další provozovny. Podle hostů pořadu 360° Pavlíny Wolfové – zástupce restauratérů Luboše Kastnera a ústavního právníka Jana Kudrny – je ale takový přístup nebezpečný.

Právník srovnává Prymulu s popraveným Slánským. Je obětí atmosféry, kterou sám rozpoutal

25. října 2020 15:01

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se stal obětí atmosféry, kterou sám rozpoutal podobně jako popravený někdejší generální tajemník KSČ Rudolf Slánský. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl ústavní právník Zdeněk Koudelka. V pořadu dále diskutovali komentátorka Echo 24 Lenka Zlámalová a komentátor Reflexu Bohumil Pečinka i další ústavní právník Jan Kudrna a politolog Jiří Pehe.

I Senát může být „sexy“. Je důležitý, kdyby se Sněmovna zbláznila, říká politolog

9. října 2020 05:37

Druhé kolo senátních voleb většinou voliče moc neláká. Horní komora Parlamentu je přitom mnohem důležitější, než se může na první pohled zdát. Nejenže hlídá legislativní „zmetky“, které dorazí od poslanců, ale je pojistkou, aby v České republice nemohl vzniknout autoritářský režim, zdůrazňuje politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu.

Vždyť se o tom mluví jen 21 let: Proč jde jinde volit na dálku a v Česku pořád ne?

1. srpna 2020 05:58

O zavedení korespondenčních voleb, tedy voleb na dálku (například poštou), se v České republice debatuje už od roku 1999 – dlouhých 21 let. Korespondenční volba přitom v nějaké formě funguje ve 24 státech Evropské unie, například v sousedním Německu či Rakousku. V Austrálii se dokonce na dálku volí už od roku 1877. Proč to v Česku nejde?