Výborný: Armáda potřebuje kvalitu, ne ojeté žigulíky. Utrácíte za nesmysly, kontroval Kobza

Šéf lidoveckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný (vlevo) a poslanec hnutí SPD Jiří Kobza

360° (1109)

V době, kdy je prakticky za humny válka, je podle šéfa lidoveckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného na místě investovat do armády. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že radši dá přednost moderní výbavě než ojetým žigulíkům. Poslanec hnutí SPD Jiří Kobza ale strategii nákupů vybavení zkritizoval a označil ji za nesmyslnou.

„Vláda utrácí za věci, které nepotřebujeme – například za předražené americké vrtulníky. Když už, tak na ně musíte mít. Teď bych je nekupoval, a ne ty nejdražší,“ pustil se do Fialova kabinetu poslanec Kobza. V pořadu 360° také uvedl, že nepotřebujeme ani nové stíhačky, protože máme gripeny.

Výborný mu však oponoval. „Věřím, že i pan Kobza ví, že nám končí jejich pronájem,“ pronesl na CNN Prima NEWS.

Modernizace je nutná, shodli se

S ohledem na bezprecedentní agresi Ruska, které zaútočilo na Ukrajinu, je prý modernizace armády nutná. „Zavázali jsme se zajistit obranu a také to, že budeme dvě procenta HDP dávat na obranu,“ připomněl Výborný ve vysílání.

Zvyšování kvality obrany je podle Kobzy prioritou i opozičního SPD, jen by s financemi nakládal opatrněji.

„Radši, než koupit ojeté žigulíky, to chce moderní. Potřebujeme armádu, která bude schopna ubránit nejen nás, ale celé spojenectví,“ odmítl Kobzovy úvahy Výborný.

Kobza si však neodpustil poznámku, že řada českých občanů v této době strádá a potřebuje více podpory ze strany vlády. Jeho názorový oponent však připomněl, že koalice pomáhá celou řadou kroků, od příspěvku na dítě až po zastropování cen energií.

Tagy: