Měla jsem kotě (Albínku), které zemřelo na následky FIP (infekční zánět pobřišnice). Nemoc, jejímž původcem je koronavirus, se u ní projevila po několika měsících, co jsem ji adoptovala. Celou dobu byla se mnou a s mými dvěma kočkami. Přesto jsem nebyla v ohrožení já, ale moje kočky ano. Proč? PROTOŽE JDE O ZCELA JINÝ TYP, NEŽ TEN, KVŮLI KTERÉMU V ČESKU ZAVÍRÁME OBCHODY. A KTERÝ NENÍ PŘENOSNÝ NA ČLOVĚKA.
Ano, u koček se koronaviry opravdu vyskytují (a vyskytovaly a vyskytovat budou). Mohou se však nakazit pouze mezi sebou. Takže taková FIPka se může přenést pouze z kočky na kočku. Naštěstí to ty moje ustály. Albínu jsem bohužel musela doprovodit za duhový most. Její příběh (včetně průběhu nemoci, pokud by vás zajímal) můžete najít ZDE.
Roušky sem, mazlíčci ven?
Některé útulky hlásí v posledních dnech enormní zájem lidí o umístění jejich mazlíčků do útulku. Mimo jiné se bojí, že je od nich mohou nakazit. Bohužel koluje po sociálních sítích řada hoaxů, které tento strach posilují. Přitom jsou lživé.
Vědci v Honkongu studovali psa, u kterého testy odhalily známky koronaviru, způsobujícího u lidí nemoc COVID-19. Množství však bylo tak malé, že se pes nestal přenašečem. Podle výzkumu tak nejsou důkazy o tom, že by domácí mazlíčci mohli nákazu přenášet. Jak je ale patrné, lidé mohou naopak nakazit zvířata.
To se však týká i běžných onemocnění, jako je chřipka nebo pouhá rýma. Já sama s tím mám špatné zkušenosti, kdy jsem se s Mikešem neprozíravě mazlila ve chvíli, kdy mě bolelo v krku. Druhý den v noci jsme jeli na pohotovost, protože měl velké dýchací obtíže a nemohl polykat. Takže jestli je potřeba něco během kontaktu se zvířaty dodržovat, pak základní hygienu (věřím, že ji každý z nás ovládá) a omezení kontaktu v případě, že na vás „něco leze“.
Chápu, že na někoho může současná situace dopadat velmi tíživě, ale nechápu, že se člověk na základě lživých informací rozhodne zbavit svého přítele bez toho, aniž by si ověřil tyto informace u odborníka. Pevně věřím, že každý, kdo má zvíře, má i „svého“ veterináře. Zvednou sluchátko a zavolat mu není nadlidský výkon. Je to podle mě naprosté minimum, co pro své zvíře můžeme udělat.
To dobré v nás
Některé útulky a azyly, které mají dostatek kapacity, se rozhodly přechodně nabídnout své služby seniorům nebo těm, kteří jsou v karanténě. O zvířata tak bude po nezbytně dlouhou dobu postaráno. To je podle mě skvělé a je to další ukázka toho, jak moc jsou spolky potřeba. Lidé okolo zvířat také nabízí pomoc s venčením těm, kteří jsou ohrožení nejvíce a spolupracují na výrobě roušek (kterých je nedostatek, i když někteří tvrdí opak).
Můžete pomoci pomáhat. Najděte ve svém okolí spolek, který nabízí seniorům pomocnou ruku a zeptejte se, jak můžete pomoci vy.
Celou svou myslí se upínám k těmto věcem, které ukazují to dobré v nás. Stejně jako miliony dalších lidí v Česku, jsem ani já nikdy tuhle situaci nezažila a nevím, co to může udělat s naší společností. Věřím, že převládne humor, který my, Češi, neztrácíme nikdy a že místo vyhrocených situací a paniky bude převládat sounáležitost a ochota pomoci. Vím, že to zní pateticky, ale obávám se, že je to na místě.
Z celého srdce přeju nám všem, abychom (i se svými mazlíčky) tohle období přestáli ve zdraví a bez psychické újmy.