reklama

Kocour se chytil do želez. Zakázaná praktika může viníka vyjít i na miliony

Ztrápeného a vysíleného kocoura objevili jeho zachránci na zahradě. Zdroj: Tlapky na cestě

Kocour, kterého se podařilo v pondělí večer objevit na zahradě nedaleko Brna, je další z obětí čelisťových pastí. Ty jsou přitom spolu s lepovými pastmi již dlouhé roky zakázány. V mnoha obchodech je však nadále možné je zakoupit. Nicméně za použití i prodej tohoto krutého prostředku hrozí milionové pokuty.

reklama

Případy nelegálního prodeje lepových a čelisťových pastí se v poslední době zabývají inspektoři Státní veterinární správy. Podle novely Zákona na ochranu zvířat, která je účinná od začátku letošního února, hrozí za jejich prodej a používání pokuta ve výši až tří milionů korun. Pasti jsou dle zákona považovány za zvláště trýznivý způsob zabití zvířete – omezení pohybu přilepením či lapením do želez zvířeti způsobí vyhladovění a dehydrataci a ve snaze se osvobodit si může přivodit i další vážná zranění. Proto jsou tyto metody zakázány již od roku 2004. Únorová novela navíc zakazuje jejich dovoz a zvyšuje tresty za porušení těchto nařízení.

Kocour mohl v pasti strávil až dva dny. Zdroj: FB Tlapky na cestě
Kocour mohl v pasti strávil až dva dny. Zdroj: FB Tlapky na cestě

„Apelujeme na výrobce, obchodníky i potenciální uživatele těchto pastí, aby tak nečinili. Nehodláme tyto praktiky v ČR tolerovat a v případě zjištění porušení zákona učiníme v rámci legislativy maximum pro to, aby dále takové jednání nepokračovalo,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Kocourek měl štěstí a díky zásahu veterinářů o nohu zřejmě nepřijde. Zdroj: FB Tlapky na cestě
Kocourek měl štěstí a díky zásahu veterinářů o nohu zřejmě nepřijde. Zdroj: FB Tlapky na cestě

Kocourek z Otmarova u Brna, který dostal po své zachránkyni jméno Martin, měl nakonec štěstí. Chycení do želez odnesl jen jedním rozdrceným prstem a lapenou nohu zřejmě nebude nakonec podle veterinářů nutné amputovat. „Musel v té pasti být víc než 48 hodin. Past má na sobě drát, kterým byla zřejmě k něčemu připevněna, aby s ní chycené zvíře nemohlo utéct a majitel o past nepřišel. Martin měl štěstí, že se mu ten drát podařilo nějakým způsobem odmotat a odvléci se tam, kde ho našli,“ uvádí organizace Tlapky na cestě, kde se nyní kocourek zotavuje. „Teď dostává silná antibiotika, léky na bolest a proti otoku. Musíme počkat, jak se začne hojit, a pokud bude mít Martínek potřetí štěstí, tak o nohu nepřijde.“

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Ztráta s Příbramí už byla příliš. Guľa končí v Plzni, nástupce oznámí Viktoria brzy

Ztráta s Příbramí už byla příliš. Guľa končí v Plzni, nástupce oznámí Viktoria brzy

Minulý týden debakl na Slavii, teď remíza s Příbramí. Tyto dva nezdary byly posledními zápasy Adriana Guľy v pozici trenéra fotbalové Viktorie Plzeň. Ke konci slovenského kouče přispěly také další ztráty v tomto ligovém ročníku i v součtu s neúspěšným bojem o evropské poháry. Spolu s Guľou končí u západočeského týmu také jeho asistenti. Nástupce by měl klub oznámit na začátku příštího týdne.

Partie

Sledujte ŽIVĚ Partii: Arenberger o rychlém rozvolňování i očkovací strategii

Sledujte ŽIVĚ Partii: Arenberger o rychlém rozvolňování i očkovací strategii

Česko řeší rekordní schodek státního rozpočtu. Je skutečně jeho hlavním viníkem COVID-19? Nejen tím se budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS zabývat ministryně financí Alena Schillerová, Jan Skopeček z ODS a Lukáš Wagenknecht z Pirátů. V další části pořadu bude o současné epidemické situaci diskutovat ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama