Čtyři mrtvé orly mořské našli v sobotu ekologové na jednom místě nedaleko Velkého Boru na Klatovsku. Předpokládají, že ptáky někdo záměrně otrávil, nejspíš zakázaným pesticidem karbofuranem. Ochránci přírody věc nahlásili policii, která podle pitvy a analýzy obsahu volete uhynulých dravců a zajištěné nástrahy rozhodne, jak bude případ klasifikován a vyšetřován, řekl novinářům Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů.
„Čtyři majestátní králové nebes s rozpětím křídel přes dva metry uhynuli v nervové křeči se zatnutými pařáty, sedící na patách s poloroztaženými křídly a skloněnou hlavou,“ popsal Makoň. S otravou orlů a jiných dravců se ochránci přírody setkali v minulosti už několikrát, sobotní případ je podle něj jeden z dosud nejdrastičtějších.
Mnoho zlomenin, škrcení. Týrané štěně z pražských Kbel je z nejhoršího venku a v náhradní péči
Pes, kterého velmi hrubým způsobem týral jeho pán a u takového zacházení ho v pražských Kbelích natočili sousedé, už je z nejhoršího venku. Úředníci mu přidělili dočasného pečovatele a redakce CNN Prima NEWS se s ním na tajném místě sešla. Upozorňujeme, že některé záběry nejsou vhodné pro slabší povahy a děti.
Mrtví ptáci leželi poblíž hnojiště uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot. Na odlehlé místo, kam málokdo přijde, někdo na hromadu hnoje vyváží vedlejší živočišné produkty a zbytky z jatek. „Vývrhy, kůže, peří, běháky od drůbeže a jiné organické zbytky však tentokrát někdo polil karbofuranem,“ uvedl Makoň.
Orli v přírodě fungují i jako zdravotní policie a likvidují mršiny. Stalo se jim osudným, že se naučili na hnojiště pro potravu vracet. „Z hromady jedovatých zbytků si každý něco odnesl a obzvláště trýznivá smrt je zkroutila hned po několika prvních soustech,“ uvedl Makoň.
Zvířata se po pozření jedu udusí
Je přesvědčen o tom, že jde o úmyslný trestný čin. „Týrání zvířat, nelegální manipulaci a používaní jedovatých látek, nepovolenou likvidaci vedlejších živočišných produktů, pytláctví a usmrcení hned několika zvláště chráněných a kriticky ohrožených živočichů. Navíc v této oblasti se bohužel ani zdaleka nejedná o ojedinělý případ, podobné kauzy tu mají svou tradici,“ dodal Makoň. Několik otrávených orlů, ale i dalších divokých zvířat našli ochránci přírody pár kilometrů od sobotního nálezu na sousedním Strakonicku například v roce 2019.
V Zimbabwe zemřely desítky slonů. Zřejmě dobrovolně žerou jedovaté rostliny
V africkém Zimbabwe začínají z neznámých příčin umírat desítky slonů, podobně jako v sousední Botswaně. Vědci pátrají po tom, co za hromadnými úmrtími těchto zvířat stojí. Pytláky vyloučili hned na začátku vyšetřování. Uhynulé slony totiž naleznou vždy včetně klů, kvůli kterým je pytláci většinou loví.
I když se věcí zabývá policie, ochránci přírody by uvítali, kdyby měl někdo konkrétní poznatky a informace, které by mohly pomoci smrt vzácných dravců objasnit. Uvažují dokonce i o vypsání finanční odměny za pomoc při vyřešení případu.
Karbofuran je vysoce toxický nervový jed, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. V celé EU je od roku 2008 zakázaný, dříve ho používali zemědělci. Každoročně je jím v ČR otráveno mnoho divokých zvířat, ale i třeba psů či koček. Ke smrtelné otravě stačí nepatrné množství vysoce toxické látky.