Kolář: Rusko rozumí jenom síle. Kromě zbraní bych na Ukrajinu poslal i vojáky

Jediné, čemu Rusko rozumí, je síla. Ve vysílání pořadu 360° to řekl bývalý velvyslanec v USA či právě v Rusku Petr Kolář. K současné krizi mezi Ukrajinou a Ruskem by se postavil tak, že kromě zbraní by na místo poslal i vojáky. S pomocí Ukrajincům naopak nesouhlasí poslanec SPD a rovněž bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta.

Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS poznamenal, že ruský prezident Vladimir Putin si dlouhodobě přeje připojit zpět k Rusku státy, které mu dříve náležely pod hlavičkou Sovětského svazu. „Pro něj je největší geopolitickou katastrofou 20. století rozpad Sovětského svazu a má v sobě touhu to napravovat,“ řekl diplomat.

Připomněl, že Putin a další představitelé Ruska považují Ukrajinu za součást své domoviny. „Připustit, že si Ukrajina svobodně vybrala cestu západu, je pro něj těžko přijatelné,“ podotkl Kolář. Putin se podle něj sice může pokusit vtrhnout na Ukrajinu i vojensky, nedokáže si ji ale udržet. Rusko chce především udržet svou sféru vlivu a zabránit Ukrajině, aby se stala členem NATO, respektive aby se více spojila se západními státy. „Vyhrocením situace sleduje odstrašení západu,“ dodal Kolář, který v Rusku coby velvyslanec působil mezi lety 2011 a 2012.

Rusku se podle něj aktuálně podařilo státy Evropské unie v pohledu na krizi rozdělit a nyní z toho těží. „Rusko se vždy snažilo nejednat s organizacemi, ale s jednotlivými členskými zeměmi. To se děje i teď,“ řekl Kolář v pořadu 360°. Podle něj to „jediné, čemu Rusko rozumí, je síla“.

Aby se zabránilo válce mezi Ukrajinou a Ruskem, je nutné „vytvořit věrohodnou pozici, ze které bude Putinovi zřejmé, že se dokážeme za Ukrajinu postavit“. Jistou cestou mohou být tvrdé ekonomické sankce, ale bývalý velvyslanec v Rusku jde ještě dál. „Mám za to, že bychom měli Ukrajincům dodávat nejen zbraně, ale i vojáky,“ zdůraznil Kolář.

Ukrajinští dobrovolníci jsou riziko, říká Bašta

Proti zasílání zbraní, natož vojáků, v rámci pomoci Ukrajině se staví poslanec Jaroslav Bašta (SPD), který v minulosti působil jako velvyslanec v Rusku a na Ukrajině. „Důvod, proč bychom tam neměli dodávat zbraně, je, že bychom dodávali zbraně rozdělené zemi. Kdyby tam nebyly dobrovolnické jednotky, ale jenom ukrajinská armáda, je riziko menší. Ale tohle je velmi rizikový faktor,“ řekl Bašta s odkazem na to, že se na Ukrajině k ozbrojenému střetu připravují i právě dobrovolníci.

Ti mají podle něj mnohdy kontroverzní zázemí. Bašta má za to, že některé jsou původem „soukromé armády“ jednotlivých oligarchů nebo přímo některých politických stran. Dobrovolnické jednotky i ze zahraničí na Ukrajině bojují již několik let se separatisty z východu země. „Terorista, který na Novém Zélandu vystřílel mešitu v Christchurchi, si byl předtím zastřílet na Donbasu,“ řekl zákonodárce.

K zásilce zbraní pro Ukrajinu se mezitím odhodlala česká vláda premiéra Petra Fialy. Do země pošle přes čtyři tisíce kusů dělostřelecké munice. „V tomto případě jsou dodávky zbraní stejně polovičaté řešení, které zvyšuje riziko,“ poznamenal v pořadu 360° Bašta.

Česko se podle něj v tomto ohledu připojilo k anglosaskému světu, protože odpor vůči Rusku a pomoc Ukrajině prosazují například USA či Velká Británie. Naopak Německo a Francie se s Ruskem snaží jednat.

Sedláček: Na nejhorší sankce proti Rusům ještě nedošlo

Ekonom Tomáš Sedláček ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že západní mocnosti proti Rusku mohou připravit i absolutní sankce. USA by v tomto ohledu mohly přímo zacílit na Vladimira Putina a jeho nejbližší okolí. „Ty prohibice můžou být v různých podobách a myslím si, že jsme zatím nedošli k těm nejhorším,“ řekl Sedláček.

Varuje, že „obchodní válka je první stupeň opravdové války“. Česko by se podle něj ovšem mělo jasně vymezit, kde stojí. „Pokud, nedej bože, dojde ke konfliktu západu a východu nad Ukrajinou, tak doufám, že se připojíme na západní konec,“ dodal Sedláček. Rusko podle něj aktuálně postupuje „středověkými metodami“.

On i bývalý poslanec Jiří Dolejš (KSČM) si uvědomují, že pokud dojde na ozbrojený střet, dotkne se to ekonomicky i zbytku světa včetně Česka. „Eskalace obchodních válek není dobrý nápad,“ zmínil Dolejš s tím, že by mocnosti mohly postupovat „chytrými sankcemi“, které by nepůsobily plošně, ale cíleně na slabá místa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června
Energetika

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:03

Biden chce přesvědčit indického premiéra, aby se připojil k sankcím proti Rusku

15:45

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila ruskou raketu v Kyjevské oblasti

15:34

Duda: Polsko udělá vše pro to, aby pomohlo Ukrajině stát se členem Evropské unie

15:13

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav a mobilizaci

Stanjura v Partii: Buď to nezná, nebo lže. Arogance vám nechybí, opáčila Schillerová

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nechal přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO) o prominutí daně z přidané hodnoty na energie, které bylo zavedeno na konci loňského roku. „Vydali jste nehorázné vyjádření,“ řekla Schillerová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Přišel podnět na porušení daňového řádu,“ vysvětloval Stanjura.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Rusové opět ukázali nesouhlas s Putinem. Do háje s válkou, skandovali na koncertě

Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Nejistota kolem vstupenek na MS ve fotbale. Jak je sehnat a jaká platí v Kataru opatření?

Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.