Očkovaní i neočkovaní lidé roznáší mutaci koronaviru delta úplně stejně. V nově zveřejněné studii to uvedli vědci z Oxfordu. Došli také k závěru, že kolektivní imunita je kvůli mutaci delta nedosažitelná. Odborníci přitom doposud tvrdili, že covid zastaví právě jen kolektivní imunita, které dosáhneme po proočkování společnosti.
„Lidé po dvou dávkách očkování, kteří chytí indickou mutaci, budou mít velmi pravděpodobně stejné symptomy a budou šířit covid jako lidé bez vakcíny,“ tvrdí oxfordští vědci. Na novou studii upozornil zpravodajský web Daily Mail.
Znamená to, že lidé, kteří se nakazili mutací delta, při kašlání nebo kýchání šíří stejnou dávku viru bez ohledu na to, jestli mají nebo nemají vakcínu. Bádání britských vědců naznačilo, že kolektivní imunita je kvůli mutaci delta nedosažitelná, protože očkování dostatečně nezabrání přenosu viru. Kolektivní imunita je přitom podle odborníků zásadní, abychom pandemii covidu zastavili.
Důležité však je, že lidé, kteří jsou očkovaní vakcínou od firem Pfizer/BioNTech, mají o 82 procent menší pravděpodobnost nákazy covidem než lidé bez vakcíny. U lidí s očkováním od společnosti AstraZeneca je pravděpodobnost nakažení o 67 procent menší.
Vědci tak zdůrazňují, že očkování je zatím nejefektivnější cestou proti covidu a pomáhá předcházet hospitalizaci v nemocnici nebo smrti.
Průzkum oxfordských vědců probíhal na 700 tisících Britech. Mutace delta ve Velké Británii dominuje od letošního května.