CO ČECH, TO TRENÉR! - 18.7. v 11:00
Kolektivní imunitu má Česká republika podle biochemika Zdeňka Hostomského na dosah ruky. Stoupá počet očkovaných, zároveň mnoho zejména mladých lidí nemoc COVID-19 prodělalo. S imunologem Václavem Hořejším se na tom shodl ve vysílání CNN Prima NEWS. Avizované ukončení úhrad testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění Hostomský považuje za racionální, nikoli kontroverzní rozhodnutí.
„Kolektivní imunity můžeme dosáhnout hlavně očkováním, to je nejlepší cesta. Stále věřím, že tvrdé jádro odpíračů je malé. Ostatní jsou spíše lhostejní, že jim nehrozí nebezpečí. Vzhledem k nakažlivější variantě bychom měli na všechny apelovat,“ uvedl Hořejší.
Podle Hostomského vede cesta mnohých k očkování také skrze strach z mutace delta. „Když se lidé, kteří jsou na vážkách, z médií dozvědí o nebezpečné variantě delta, tak dostanou strach a jdou se očkovat,“ vysvětlil. „Kolektivní imunitu máme na dosah ruky,“ doplnil.
Onemocnění COVID-19 podle Hořejšího v ČR prodělalo podle oficiálních údajů kolem 1,7 milionu lidí a více než čtyři miliony obyvatel je očkovaných. To by bylo pro kolektivní imunitu podle něj stále nízké číslo, ale dá se předpokládat, že s koronavirem se setkalo mnohem více lidí. Pokud by to byla pravda, dramatický nárůst počtu nakažených už by nemusel nastat.
Podobně hovoří také Hořejší. „Jsme v jiné situaci než před rokem. Blížíme se ke stavu kolektivní imunity a nezáleží, kolik je případů. Musíme koukat na úmrtí a těžké případy. U mladé skupiny je charakter onemocnění mírnější, srovnatelný se sezónní chřipkou. Pořád tu ale zůstává problém s rizikovou skupinou,“ sdělil.
Ukončení úhrad testů
Konec proplácení testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění, který by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohl nastat od 1. září, je podle Hostomského mechanismem, který by mohl přimět lidi k očkování. „Myslím, že je to legitimní přístup,“ řekl. Očkování by přesto podle něj mělo být dobrovolné a stát by k němu neměl občany nutit.
V dnešní společnosti jsou lidé podle Hořejšího často ve svých svobodách omezováni, mnohdy stojí i jedna svoboda proti druhé. Za omezování osobní svobody by bylo možné podle něj považovat například používání bezpečnostních pásů v autě, protože člověk, který je nepoužije, neohrožuje nikoho dalšího. Pokud se tedy někdo nechce nechat očkovat, má možnost služeb využívat s negativním testem, ale bude ho to něco stát, dodal.
Zdeněk Hostomský Zdroj: CNN Prima NEWS