Zajímavosti komunálních voleb 2022: Kolik je nejstaršímu kandidátovi a kde je největší výběr?

Kolik je nejstaršímu kandidátovi do obecních zastupitelstev, kde mají největší výběr a kde nekandiduje nikdo? Češi si volí nové vedení svých obcí a měst. CNN Prima NEWS proto sepsala deset zajímavostí, které jste o komunálních volbách nevěděli.

Komunální volby se konají každé čtyři roky. Letos se konají v pátek 23. a sobotu 24. září 2022. Víte, kde se o regionální politický post uchází nejvíce lidí, či v které obci mohou voliči vybírat z největšího počtu kandidátek? Kdo nejstarší a naopak nejmladší jde do voleb? Nabízíme deset zajímavých informací pro letošní komunálky.

1. Nejvíce kandidátů

O post v zastupitelstvech tradičně usiluje nejvíc zájemců ze všech voleb. Letos o se o mandát uchází 195 392 lidí, což je téměř o 21 tisíc méně než před čtyřmi lety. Jejich počet se ale může do voleb ještě změnit, některé totiž může v zákonné lhůtě odvolat navrhující volební strana nebo mohou sami odstoupit.

V celé republice bylo zaregistrováno celkem 23 261 kandidátních listin.

2. Volit můžete jen doma

Když nejste během parlamentních nebo prezidentských voleb v místě, kde máte trvalé bydliště, můžete požádat o voličský průkaz a volit jinde. Jenže to u komunálních voleb neplatí. Volit kandidáty do zastupitelstva tedy můžete jen v místě trvalého bydliště.

3. Jen jedna možnost

V komunálních volbách se také stává, že voliči mohou v obci vybírat pouze z jedné kandidátní listiny, protože se jich více nepodařilo sestavit. Tentokrát budou lidé tímto stylem volit v 1 778 obcích.

4. Kolik kandiduje mladých?

Kandidovat do zastupitelstva mohou lidé, kterým je minimálně 18 let. Ti jsou tak mezi kandidáty nejmladšími a do letošních voleb jich jde celkem 424. Většinou jde o studenty, někteří ale už i pracují. Jako povolání uvádějí například dělník, skladník, instalatérka, programátor, pečovatelka, event manager nebo automechanik.

Jedenáct z nich je dokonce na prvních místech kandidátky. Většina mladých ale vede kandidátní listinu pouze se svým jménem, jsou na ní tedy sami. Za jiné strany bojují jen dva – Tomáš Hudos z Dolních Studének, který vystupuje v dresu Svobodných, a Petr Kumstát z Nové Role, který kandiduje za stranu „Novorolští Piráti“. Všichni jsou studenti.

5. Nejstarší kandidáti

Nejstarším dvěma kandidátům je 96 let. Jde o Marii Roušarovou z Prahy 6 a Milana Hejcmana z Karlových Varů. Oba jsou důchodci a kandidují za Komunistickou stranu Čech a Moravy.

6. Průměrný věk

Průměrný věk kandidátů je letos 48 let. V tímto číslem jich je také nejvíce, celkem 6 881.

7. Nekandiduje nikdo

Může se ale stát, že v daném městě nebo vesnici nekandiduje vůbec nikdo. Komunální volby se tam pak nekonají. Obce tedy řídí správce určený ministerstvem vnitra, který v nich působí do dodatečných voleb. V roce 2018, tedy při posledních volbách, se taková situace stala například v Hodějicích, Dlouhé Lhotě nebo v Lipovci na Blanensku.

Letos se volby v řádném zářijovém termínu nekonají v 11 obcích, protože v nich nebyla podána kandidátní listina nebo tam je nedostatečný počet kandidátů.

8. Největší výběr

Největší výběr budou mít voliči v hlavním městě Praha, kde je pro volby do magistrátu zaregistrováno 1 064 kandidátů.

9. Nejvíce kandidátek

Nejvíce kandidátních listin, konkrétně 29, je zaregistrováno v obci Hošťálková na Vsetínsku ve Zlínském kraji. V té žije přes dva tisíce obyvatel.

10. Volební účast

Volební účast v komunálních volbách patří v Česku mezi průměrné. Je rozhodně vyšší než u senátních voleb, na ty Sněmovní či prezidentské ale nestačí. V roce 2018 byla průměrná volební účast 47,34 %, zatímco o čtyři roky dříve to bylo 44,46 %.

Tagy:
CNN Prima NEWS volby Česko Praha kandidátní listina volební účast Ministerstvo vnitra České republiky Volby do Senátu Parlamentu České republiky Volby do zastupitelstev obcí v Česku Petr Kumstát

Hlavní zprávy

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála
Partie

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála

Doma jsem úspěšný, nejlíp mě znají v Telči. Vy jste se v Brně nedostala ani do zastupitelstva, opřel se do šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Ta mu řekla, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, dostal by se zpět do horní komory parlamentu hned v prvním kole. Se 45 procenty ale Vystrčil postoupil do druhého kola, proti němu v Jihlavě stojí kandidátka na senátorku za ANO Jana Nagyová se 30 procenty.

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil
Ukrajina

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil

V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny v neděli zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. S odvoláním na místní proruské úřady o tom informují ruské tiskové agentury. Kyjev se k této informací zatím nevyjádřil. Cherson od začátku invaze okupuje ruská armáda. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů uvedl, že ruské síly pokračují ve snaze plně obsadit Doněckou oblast a udržet dobytá území.

Infobox
sledujeme živě
15:40

Ve Zlíně by mohla vzniknout koalice ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů

15:32

ČSSD na jihu Čech ztratila za čtyři roky téměř 85 % voličů. Levice prožívá krizi, řekla bývalá hejtmanka

15:26

Ve Dvoře Králové opět s převahou vyhrálo ANO, chtělo by pokračování koalice

15:20

Plzeňský lídr Pirátů Bosák stojí za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD

Kalousek se opřel do koaličních partnerů v Plzni. Dáte řetěz Babišovu lokaji, je to ostuda

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek se pustil do kritiky Pirátů. Nelíbí se mu, že strana v Plzni po komunálních volbách „obešla“ vítězné Spolu a utvořila koalici s hnutím ANO, za podpory SPD. K postupu plzeňských Pirátů se negativně vyjádřil i předseda strany Ivan Bartoš a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Přes kritiku předsedy Bartoše stojí ale plzeňský lídr Pirátů Bosák za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD. Večer ji bude hájit v Praze na vedení Pirátů.

Živě
ON-LINE: V hlavním městě triumfovala koalice Spolu pro Prahu. Vyhrála před ANO a Piráty

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Strach Harryho i výhrůžky Meghan rozchodem. Nová kniha o Sussexech je plná třaskavých tvrzení

Vztah prince Harryho s jeho manželkou Meghan je od prvních chvil ostře sledován. Každý krok či vyjádření páru média i veřejnost do detailu probírá, a tak není překvapivé, že o vévodovi a vévodkyni ze Sussexu vznikají i knihy. Autorka nové publikace Valentine Lowová se zaměřila na zákulisní informace ze života dvojice, která se v roce 2020 odtrhla od britské královské rodiny a odjela do USA.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil dalšího generála. Rusové terorizují Oděsu sebevražednými drony

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Růžička opět senátorem hned v 1. kole. Okamurův hlas mu možná pomohl, vyčnívá ve výsledcích

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (TOP 09). Hned v prvním kole získal 50,28 procenta voličů. Celkem pro něj hlasovalo 18 301 lidí, jedním z nich byl i šéf SPD Tomio Okamura. Ten volil Růžičku ryze demonstrativně jako nesouhlas se současnou vládou pětikoalice, lístek se pokusil znehodnotit natrhnutím a přeškrtnutím. To ovšem k zneplatnění nestačilo a právě jeho hlas poněkud vyčnívá z volebních výsledků.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na základě které má do zbraně vstoupit až milion mužů. Politolog Jiří Just v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že se povolání týká úplně kohokoli, a ne pouze určitých skupin rezervistů, jak tvrdí oficiální informace. Další odborník Jan Šír poté dodal, že Ukrajina má šanci počet povolaných mužů dorovnat.

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Koalice přežila, referendum o Fialově vládě Babišovi nevyšlo. Sorryjako

Komunální a senátní volby prý měly být referendem o vládě Petra Fialy (ODS). Alespoň tak to s oblibou prezentovali lídři opozice. Andrej Babiš (ANO) dokonce vyzýval, aby voliči přišli vyjádřit nedůvěru pětikoaličnímu kabinetu. Voliči přišli, ale nic jako masivní protest skrze hlasovací místnosti se nekonal. Výsledek voleb spíše odpovídá běžnému efektu prvních voleb, které následují po těch sněmovních.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejsem antivaxer, ale další dávku nechci, odmítají lidé očkování. Experti však varují

Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.