KOMENTÁŘ: Beru přídavky, tedy jsem. Jurečkova sociální armáda nebezpečně roste

Kolaps na úřadech práce, zoufalí úředníci a lidé, co prý nemají na jídlo. A spílají, že stát nepomáhá dostatečně rychle. To je jeden ze současných obrazů Česka.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pochlubil, že stát v prosinci vyplatil 1,8 milionu sociálních dávek. Během jednoho roku přibylo více než dvě stě tisíc lidí, kteří pobírají příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.

Zatímco loni v lednu stát vyplatil jenom za příspěvky na bydlení půl miliardy korun, na konci roku v prosinci už to bylo přes jednu miliardu. Důvodem jsou extrémní ceny energií.

ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Největším poraženým voleb jsou fandící novináři

Na jednorázový příspěvek na dítě má podle ministerstva práce nárok milion rodin. A na podporu v rámci úsporného tarifu jsme si sáhli všichni.

Potíž je v tom, že ne všichni peníze od státu potřebují. A těch co si na erár sáhnou a neměli by, není málo.

Stát neumí využívat data

Stát disponuje obrovským množstvím mimořádně cenných dat a mimořádnou neschopností s nimi nakládat. Jinak by totiž uměl pomoci pouze těm, kteří to potřebují.

Nejohroženější jsou samostatně žijící důchodci a samoživitelky. Výše jejich příjmu, adresy, to všechno úřady znají. Stačí jen poslat peníze.

Argument, že je třeba pomáhat rychle, a proto se rozdává plošně, neobstojí. Zase tak rychle stát nepomáhá. Důkazem budiž, jak dlouho na vyplacení příspěvku museli někteří lidé čekat. Někdy i měsíce.

Ministr Jurečka loni na CNN Prima NEWS v pořadu K věci prohlásil, že chce využívat i bankovní data, aby opravdu znal situaci českých domácností. Velký bratr Jurečka zřejmě narazil, tak jednoduše předávat data banky nemohou. A agregovaná a anonymizovaná data jsou státu k ničemu.

Zničí to další generace

Energii mělo ministerstvo práce vynaložit jinde. Nebo čeká, až budou sociologové varovat, že nám zde vyrůstají další generace, pro které je život na sociálních dávkách naprostý standard?

Je to podobné jako u dluhů. Rodiny s exekucemi v zádech, kde neplatit dluhy je běžný životní styl, připravují potomky na stejnou „kariéru“. A v každé dluhové poradně vám řeknou, že u druhé generace dlužníků se návyky odbourávají mnohem hůře.

Nedopusťme, aby se totéž dělo se sociálními dávkami. Aby děti viděly, že kdykoli nastane finanční problém, stát pomůže a něco pošle. Nenechá nikoho padnout. Nikoho! Jako v pohádce. Až ti bude nejhůř a dojdou peníze, přijď na úřad.

Vláda, která se chlubí rostoucí armádou lidí na sociálních dávkách, buduje základy pro ekonomický armageddon. A odsouvá vyhlídky na prosperitu a lepší budoucnost o desítky let.

Tagy:
peníze Marian Jurečka Česko Úřad práce České republiky Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky