Více než měsíc po vypuknutí bitcoinové aféry lze s jistotou konstatovat, že koalice Spolu tuto kauzu ustála – minimálně z hlediska volebních preferencí. Proč spojení kolem ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v průzkumech prakticky nekleslo a drží si nadále podporu přes 20 procent? Faktorů může být více, bezpochyby mezi ně patří rychlé vyvození odpovědnosti od Pavla Blažka i skutečnost, že koalice na české politické scéně prakticky nemá reálnou konkurenci.
I když nás mnozí analytici a výzkumníci přesvědčovali, že preference Spolu v důsledku bitcoinové kauzy spadnou hluboko pod 20 procent, zatím se tak nestalo... A zcela jistě už ani nestane, když vezmeme v potaz, že od vypuknutí zmíněné aféry uběhlo již více než pět týdnů.
ČTĚTE TAKÉ: Voliče Spolu už nezajímá kauza bitcoin. STAN sílí, nad Stačilo! visí otazník
Opozice se přitom snažila kauzu rozmáznout, co to šlo. Plamennými projevy ve Sněmovně o údajném prorůstání organizovaného zločinu do nejvyšších pater politiky se pokoušela přesvědčit veřejnost, že je ODS zločineckou partají a bitcoinová aféra nejzávažnější kauzou od sametové revoluce. To se opozici ovšem nepovedlo.
Koalice Spolu ustála hlasování o nedůvěře i vztek vlastních voličů. Mezitím české děti dostaly vysvědčení a s tím odstartovaly prázdniny, dovolené i mediální „okurková sezona“. Bitcoinová kauza vyšuměla podobně jako šumivá tableta.
Spolu obětovalo Blažka
Jedním z důvodů, proč trojkoalice kauzu ustála, byla rychlá rezignace Pavla Blažka na post ministra spravedlnosti. Politik uznal svou chybu s tím, že si ale není vědom nezákonného jednání. Rovněž pozastavil své členství v ODS a vzdal se příští kandidatury do Sněmovny. Kolem a kolem Blažek vlastně ukončil svou politickou kariéru, přitom není obžalovaný ani obviněný.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Tato fakta představitelé koalice Spolu neustále opakovali. Do krámu se jim hodila skutečnost, že v podobné době nastal zásadní posun v kauze Čapí hnízdo, která bitcoinovou aféru zčásti zastínila. Vrchní soud v Praze totiž před časem konstatoval, že šéf ANO Andrej Babiš naplnil skutkovou podstatu trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Jelikož Městský soud v Praze bude tímto závěrem vázán, Babiš už nemůže být zproštěn viny.
Když potom opoziční politik ve Sněmovně křičí, že neobžalovaný a neobviněný premiér má být hlavou hydry a že by kvůli bitcoinům měla padnout celá vláda, zatímco on sám odmítá odstoupit i poté, co jej soud uzná vinným z dotačního podvodu, nezní to zrovna věrohodně.
Na druhou stranu je pravda, že Petru Fialovi a zejména pak Zbyňku Stanjurovi se povedlo bitcoinovou kauzu takzvaně vysedět. A i když tvrzení, že jde o chybu jedné konkrétní osoby – tedy Pavla Blažka – a všichni ostatní jsou čistí jako lilie, není zrovna uvěřitelné, ODS tato karta obětního beránka vyšla. Svým způsobem byl Blažek obětován za účelem záchrany značky Spolu.
Voliči Spolu nemají kam jít
Dalším faktem je, že bitcoinová kauza se vyznačuje velkou specifičností. Aféra je pro širokou veřejnost velmi složitá na pochopení. Velká část společnosti dodnes nerozumí tomu, co se vlastně stalo. Ti, co alespoň částečně rozumí, reflektují skutečnost, že tentokrát stát peníze dostal a nepřišel o ně, jako to bývá v běžných korupčních skandálech.
A že podle nedávného výzkumu STEM více než polovina příznivců Spolu považuje problém s bitcoiny za závažný? Zdá se, že většina z těchto lidí i přes svou naštvanost zůstala koalici věrná. Dost možná proto, že nemají kam jinam jít. Hnutí STAN je pro mnoho voličů Spolu příliš centristické a progresivní, Motoristé zase prokaučovali příležitost tvářit se jako rozumná alternativa ODS. Pomoci Spolu mohla také obava části společnosti z růstu protestních hnutí jako SPD či Stačilo!.
Kalousek mohl mít zlatý důl
Ve veřejném prostoru se přitom dlouhodobě mluví o tom, že se po zemi válí statisíce hlasů nespokojených voličů Spolu, které stačí jenom sebrat. V minulosti se spekulovalo o tom, že by vysavačem trojkoalice mohl být nový politický projekt Miroslava Kalouska.
Někdejší ministr financí ale nakonec novou stranu nezaložil. Kdyby tak před několika měsíci učinil, z bitcoinové kauzy se mohl stát Kalouskův zlatý důl a totální noční můra pro Spolu.
Do sněmovních voleb zbývají necelé tři měsíce. Spolu tak má ještě mnoho času, aby se z bitcoinů plně oklepalo a třeba do října ještě posílilo. Klíčové budou poslední dny volební kampaně. Právě v tuto dobu se totiž mnoho lidí definitivně rozhoduje, zda půjdou volit, popřípadě koho. A jak už víme z voleb 2021, Spolu za to během samotného finiše volební kampaně umí pořádně vzít.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Horko na Fialově debatě. Aktivista na něj křičel kvůli Izraeli. Pazderková muže umravňovala