Jaký dát letos zvířatům nejcennější vánoční dárek? Nebuďme lhostejní. Lhostejnost vůči týrání zvířat totiž zabíjí stejně jako ti, kteří se takového jednání na bezbranných zvířatech dopouštějí. Jak postupovat, pokud jste se stali svědky týrání nebo nevhodných podmínek chovu zvířat, pro nás popsala Míša Baierová ze spolku Fousek z.s.
Každý z nás, pokud je svědkem týrání, pokud ví o místě, kde je se zvířaty zle zacházeno, nebo kde žijí v nevyhovujících podmínkách, může něco změnit. Prvním krokem je uvědomění si, čeho jsem svědkem, že to, co se děje, není v pořádku, odporuje to nejen morálce, ale i zákonu.
Týrání zvířat je trestný čin
V České republice zvířata požívají ochranu podle trestního zákona, využít ji ale sama nemohou, jsme to my lidé, kdo se za ně musí postavit, využít zákonných možností a ukázat pachatelům, že jejich jednání nemá na světě místo. Týrání zvířete surovým nebo trýznivým způsobem je v České republice kvalifikováno jako trestný čin a každý, kdo se ho dopustí, se tak vystavuje trestní sankci, přičemž trestně odpovědné jsou osoby starší 15 let, stát však pamatuje na oficiální řešení závadového jednání i mladších osob.
Ghostovi se tehdy ve spolku Fousek snažili pomoc, v břiše mu našli jehlu. Bohužel pár týdnů po operaci zemřel. Bylo zjištěno celkové metabolické selhání organismu Zdroj: spolek Fousek, z. s.
Ghostovi se tehdy ve spolku Fousek snažili pomoc, v břiše mu našli jehlu. Bohužel pár týdnů po operaci zemřel. Bylo zjištěno celkové metabolické selhání organismu Zdroj: spolek Fousek, z. s.
Myslete na důkazy
Jak tedy v případě, že týrání vidíte, nebo o něm jinak víte, postupovat? Pokud není ve vašich silách z jakéhokoli důvodu v daný moment ubližování živému tvorovi vlastními silami zamezit (což by mělo být prvotním zájmem), snažte se si z incidentu zapamatovat maximum informací - místo, čas jednání, podobu pachatele, čeho přesně se dopustil, jaký byl následek jeho jednání, pořiďte obrazový záznam, zvukový záznam, fotografie - cokoli, co může jeho jednání nebo jeho následek zdokumentovat.
Policie, státní zastupitelství, veterinární správa, obec, spolky
Následně se co nejdříve obraťte na místní oddělení státní policie (pokud jste již hlídku na místo rovnou nevolali), popřípadě na místně příslušné státní zastupitelství (včasnost oznámení zvyšuje šanci na dopadení pachatele). Obě tyto instituce jsou povinné přijmout vaše ústně či písemně podané trestní oznámení. Pokud řešíte situaci, kdy je zvíře stále na živu a přežívá v nevyhovujících podmínkách, neváhejte s podnětem na šetření kontaktovat i Krajskou veterinární správu, podnět může být zadán i anonymně. Stejný podnět zašlete i na životní prostředí obce s rozšířenou působností.
Zůstaňte v kontaktu
V trestním oznámení se snažte výstižně popsat podstatu jednání, kterého jste byli svědkem, jaká osoba se ho dopustila, kdy, kde k němu došlo a jaký byl následek tohoto jednání. Orgánu činnému v trestním řízení současně poskytněte veškeré podklady, které by mohly sloužit jako důkazy ve věci (fotografie, videa, audionahrávky, printscreeny obrazovky, veterinární zprávy, kontakty na další svědky, materiální důkazy). Nebojte se říct vše, co jste na místě vnímali, zůstaňte pro policii, státní zastupitelství i soud kontaktní, snažte si v paměti uchovat maximum informací - v případě, že se věc dostane před soud, bude znovu potřeba Vaše osobní výpověď o všem, co k věci víte, co jste viděli, slyšeli, jakkoli jinak vnímali.
O Pilviho pečovali právě ve spolku Fousek, byl psychicky zlomený Zdroj: spolek Fousek, z. s.
Nenechte se odradit
Myslete na to, že vaše spolupráce s orgány činnými v trestním řízení je klíčová. Policie a státní zastupitelství mají povinnost zabývat se trestnou činností, o které se dozví, ale nikdo z nich nemá křišťálovou kouli ani nevěští z kávové sedliny, proto vždy ke zjištění a možnému potrestání pachatele potřebují vaši spolupráci - tedy nahlášení události a poskytnutí maxima podstatných a přesných informací, se kterými budou moci dále pracovat, zjistit a usvědčit pachatele a dovést ho k adekvátnímu potrestání.
Nepřehazujte zodpovědnost
Myslete na to, že týráním není jen přímé fyzické násilí, vedoucí k poranění zvířete nebo smrti. Týráním je vše, co způsobuje zvířeti výrazné strádání, proto až uvidíte koťata pohozená na poli v igelitce, psa přivázaného ke stromu v lese, vyzáblého koně v ohradě po kotníky v blátě, ale i když se dozvíte, že soused se odstěhoval a v bytě nechal bez pomoci kočku, popřípadě že drží psa v rohu dvorku v kotci, kde se sotva otočí, bez možnosti výběhu, mějte na paměti, že je to v daný moment na vás, jestli ten, kdo bezbranným tvorům utrpení způsobil, bude muset nést odpovědnost za své jednání.
Do spolku přijali i Larvičky. Koťata ve strašném stavu Zdroj: spolek Fousek, z. s.
Koťátka na tom byla zle Zdroj: spolek Fousek, z. s.
Larvička Zdroj: spolek Fousek, z. s.
Díky útulku Fousek a Kočičímu přání a vašim příspěvkům jsou z nich krásná zdravá koťátka Zdroj: spolek Fousek, z. s.
Gruby a Maggot už mají nové domovy Zdroj: spolek Fousek, z. s.
Příště se ho už vyvaruje a společnost dostane impuls, že takové jednání nemůže být a nadále nebude v žádné míře tolerováno, a nebo jestli životní příběh daného zvířete, jako mnohých před ním, zapadne, protože jsme lhostejní.