reklama

KOMENTÁŘ Jiřiny Sýsové: Shaman, mustang s nadpřirozenými schopnostmi

Shaman

Divocí mustangové jsou mnohými lidmi uznáváni jako symbol Spojených států amerických. Neodmyslitelně patří do americké přírody. Oblasti, ve kterých žijí, jsou navštěvovány turisty, stejně jako profesionálními fotografy a dobrovolníky ze záchranných stanic. Není se tedy čemu divit, že spousta z nich dostane své jméno. Mezi nejznámější a nejoblíbenější zřejmě patří Picasso. Mohutný, neobvykle zbarvený starší hřebec, který zplodil mnoho potomků a pořádek ve stádu si umí udržet. Zahlédnout ho je jako objevit svatý grál.

reklama

Já bych tu ale ráda představila jiného hřebce –⁠ stejně odvážného, s velkým zástupem fanoušků a sledujících. Dokonce má i svůj profil na sociálních sítích –⁠ Shamana.

/ fotografií

Shaman se narodil jako divoký kůň s divokou duší. Jeho matka měla zkušenosti s výchovou mladých divokých hříbat a uměla ho „krotit“. Otce mu vzali lidé, vyrůstal tedy jen s matkou ve stádě, kterému vládla sama jen krátce do doby, než stádo převzal jiný hřebec, který Shamana v jeho raném věku ze stáda vyhnal. Od té doby začala jeho cesta samostatného hřebce. Lidé se ho několikrát pokusili chytit, ale téměř pokaždé se mu podařilo utéct. V dubnu 2017 byl ale chycen do pasti společně s jedním ze svých potomků. Ostatní členové jeho stáda/rodiny se pasti dokázali vyhnout a zůstali volní. Nakonec měl ale štěstí a byl vypuštěn zpět na svobodu. Vidět takovou věc na vlastní oči musí být dech beroucí.

V indiánské kultuře je Medicine Hat považován za „dobrý lék". Medicine Hat je název pro koně, který má jedinečný a vzácný barevný vzor. Jelikož mají převážně bílou barvu na těle, je zahrnuto jakékoli množství pinto barvy nebo vzorů. „Čím více bílé, tím víc medicine,“ podle indiánských legend. Medicine Hat koně mají na uších a na temeni hlavy barvu, která připomíná klobouk. Barva na hrudi se nazývá štít. Jiné barevné oblasti se liší a mohou se objevovat kolem jednoho nebo obou očí a na bocích. Mohou mít jakoukoli základní barvu. Medicine Hat kůň se objevuje v indiánské kultuře a používá se jako obřadní kůň, buvolí běžec a válečný kůň. Kmeny Siouxů, Čejenů, Blackfootů, Comancheů a Kiowů považovaly Medicine Hat za nadpřirozenou ochranu před újmou. Byli považováni za tak zvláštní, že na nich směli jezdit pouze kmenoví náčelníci, lékaři a velcí válečníci. Se dvěma modrýma očima je považován za mimořádně dobrý „lék“ a též za dost skvělého, aby mohl v bitvě bezpečně přenášet náčelníky.

Shaman je Medicine Hat s modrýma očima. Na fotce je vidět i orel na hrudi/Pinterest.com
Shaman je Medicine Hat s modrýma očima. Na fotce je vidět i orel na hrudi/Pinterest.com
Shaman je Medicine Hat pinto se dvěma modrýma očima, hrudním štítem připomínajícím orla s nataženými křídly a dalšími barevnými skvrnami –⁠ na tváři pod okem na pravé straně –⁠ pírko, levá strana –anděl, nad ocasem –⁠ dva lidské profily

A tohle můžete zažít, když se vydáte na několikadenní túru do divočiny a budete mít štěstí...

K tématu

Tagy: příroda koně volně žijící živočichové USA divočina mustangové
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Prodlouží se nouzový stav a protiepidemická opatření? Vláda bude v pátek mimořádně jednat formou videokonference. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce navíc představit aktualizovanou tabulku opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Bude navrhovat, aby platila od 1. února. Sledujte tiskovou konferenci živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 8:30.

Blatný: Pokud kvůli britské mutaci všechno selže, musí přijít nestandardní zásah
Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek
Nouzový stav bude trvat déle než čtyři měsíce. Vláda ho prodloužila do 14. února
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Další články
reklama
reklama