„Fakt nechci, aby se Piráti učili vládnout od ODS. Fuj.“ Tak zní jeden z příspěvků na pirátském fóru, kde členové strany debatují o tom, jestli vstoupit do vlády s koalicí Spolu a hnutím STAN, nebo raději zůstat v opozici. Člověk si u toho může jen ťukat na hlavu. S kým jiným by se Piráti měli dohodnout, než s „demokratickými“ stranami?
Vláda by mohla bez Pirátů klidně fungovat. ODS, lidovci, TOP 09 a hnutí STAN mají ve Sněmovně většinu 104 hlasů. Piráti mají čtyři poslance. Formující se kabinet Petra Fialy tedy vůbec nestojí na nich.
Piráti se vládního vyjednávání účastní, jen je trochu náročnější, než si všichni mysleli. Celou věc komplikuje ještě vnitrostranická demokracie pirátské partaje. Programové prohlášení vlády i rozložení ministerstev a personální složení má odsouhlasit členská základna.
A řada Pirátů se vlády pod taktovkou ODS bojí. „Fakt nechci, aby se Piráti učili vládnout od ODS. Fuj, vlád ODS tahle země zažila dost a nic z toho bych nechtěl, aby se učil Pirát,“ zní například jeden z hlasů na pirátském fóru.
A podobných příspěvků je víc. Dnes už bývalý pirátský poslanec Ondřej Profant uvedl, že o vládě s konzervativní ODS budou muset Piráti ještě jednat uvnitř strany.
Pokud Piráti vyjednají, aby v programovém prohlášení byla některá z jejich priorit, a ukořistí dva nebo tři resorty, bylo by absolutní sebevraždou účast ve vládě odmítnout. Ano, samozřejmě to bude s konzervativní koalicí Spolu těžké. Ano, bude to chtít spoustu kompromisů. Ano, vláda nebude tak liberální a levicová, jak by si Piráti představovali.
Šance změnit budoucnost?
Ale – Piráti poslední rok nemluví o ničem jiném, než jak s dalšími stranami změní Česko i politickou kulturu k lepšímu. Před volbami říkali, že oni jsou šance změnit budoucnost. Teď tu šanci mají. Ve vládě sice nebudou mít hlavní slovo, ale nějaký vliv budou mít určitě.
Čtyři roky z opozice ostřelovali vládu Andreje Babiše (ANO). Nyní mohou ukázat, proč jsou ti „lepší“. A místo toho někteří z nich přemýšlejí, že zůstanou v opozici. Po boku koho? Ano, po boku hnutí ANO. A SPD.
Dalším problémem by pro Piráty bylo, že se čtyřmi poslanci v opozici by se stali absolutně neviditelnými. Návrhy zákonů a svůj program by prosazovali horko těžko, jejich tiskové konference by skoro nikoho nezajímaly. A politika je přece o tom, že se snažíte prosadit svůj program.
Navíc – pokud se Piráti nebudou schopni dohodnout s „demokratickými“ stranami, jak pětiblok sami nazývají, jen ukážou, jak jsou nezralí udělat jakýkoliv kompromis. Nebudou uvěřitelní. S kým jiným by se měli umět dohodnout? Sliby o lepší politice a o tom, co všechno změní, například jak digitalizují celou zemi, zůstanou jen na billboardech a letácích.
V opozici na věčné časy
Pokud Piráti zkrátka ukážou, že se nedomluví s koalicí Spolu a STAN, ale do vlády by nešli ani s hnutím ANO či SPD, zůstanou v opozici navždy? Po každých volbách? Nebo chtějí čekat, až se do Sněmovny dostanou Zelení, kteří jim jsou ideově nejblíž? To by mohli čekat ještě hodně dlouho.
Aby se Piráti úplně nezesměšnili, mají dvě varianty. Podržet lídra Ivana Bartoše v čele strany, vyjednat co nejvíc z programu (například zmiňovanou digitalizaci nebo priority ohledně životního prostředí), jít do vlády Petra Fialy a převzít část odpovědnosti, o kterou si před volbami tak nahlas říkali.
Druhou možností je změnit na celostátním fóru v lednu vedení, zbavit se Bartoše a zůstat v opozici. Ať si to ale Piráti představí, jak budou po boku ANO a SPD kritizovat vládu stran, které jim jsou mnohem blíž než ostatní, jež v Parlamentu zůstaly.