Generál Petr Pavel patří dlouhodobě mezi největší favority prezidentské volby, přesto neprožíval v posledních týdnech lehké časy. V rámci kampaně přestal být iniciativní a čas trávil pro něj jistě nepříjemným vysvětlováním své podivné minulosti před rokem 1989. Teď se však znovu chopil příležitosti v souvislosti s dopadem rakety na polské území a v rámci politického marketingu zabodoval.
V úterý večer dopadla raketa na polské území, což si vyžádalo dva lidské životy. Přestože se z počátku pouze spekulovalo o možném ruském původu zbraně, velká část české politické scény měla jasno – vystřelilo ji Rusko. Přitom již brzy po incidentu existovaly indicie, že by se mohlo jednat o střelu ukrajinské protivzdušné obrany.
„Ruské rakety zabily dva nevinné v Polsku,“ měla okamžitě jasno další výrazná kandidátka na Pražský hrad Danuše Nerudová. „Zločinný režim pálil ruské rakety nejen na civilisty na Ukrajině, ale také na území NATO, tedy Polska,“ psal na Twitter zase senátor a další uchazeč o Hrad Pavel Fischer. Expremiér a šéf ANO Andrej Babiš pouze v polštině vzkázal tamnímu premiérovi svou účast. Jinak se k věci nevyjadřoval.
Zdaleka nejvíce státnicky a s rozvahou zareagoval generál ve výslužbě Petr Pavel, který krotil vášně. „Chápu zjitřenou atmosféru, je ale potřeba zachovat chladnou hlavu a zjistit okolnosti. Je třeba situaci vyšetřit a přijmout opatření, aby nedošlo k další eskalaci,“ zdůraznil kandidát na prezidenta. Zároveň již brzy vystrašené občany uklidňoval, že případný ruský útok nemusí automaticky znamenat okamžitou aktivaci článku 5 smlouvy o Severoatlantické alianci, podle kterého musí přijít všechny členské státy NATO vojensky na pomoc.
Jeho výroky skutečně v daný kritický moment působily prezidentským dojmem, což podle reakcí například na sociálních sítích ocenila řada občanů včetně nejrůznějších komentátorů. Například Pavla pochválila jindy velmi kritická novinářka Apolena Rychlíková. „Zpětně viděno: zdrženlivé vyjádření Petra Pavla k včerejší události mi přijde jako projev zdravé zkušenosti i dobrého odhadu (nejen vojenského, i politického) – a to při všech výhradách k němu. Tenhle postup by měl být norma ne výjimka, především co se ministrů týče,“ napsala na Twitter.
Zpětně viděno:zdrženlivé vyjádření Petra Pavla k včerejší události mi přijde jako projev zdravé zkušenosti i dobrého odhadu (nejen vojenského, i politického) - a to při všech výhradách k němu. Tenhle postup by imho měl být "norma" ne výjimka, především co se ministrů týče.
— Apolena Rychlíková 🇺🇦 (@A_Rychlikova) November 16, 2022
Politický marketing
Povedeným krokem bylo Pavlovo vyjádření také vzhledem k tomu, že podle dosavadního vyšetřování šlo zřejmě o ukrajinskou raketu. Naopak ostatní politici museli po uplynutí pouze několika hodin své večerní výroky mírnit.
Tým Petra Pavla si je samozřejmě svého úspěchu vědom, takže od středečního rána dělá vše pro to, aby se na něj nezapomněnlo. „Řídit zemi s chladnou hlavou,“ zní nejnovější heslo, které můžeme vidět na jeho sociálních sítích. „V době války na Ukrajině a ekonomické krize potřebujeme prezidenta, který nebude zmatkovat. Když jde do tuhého, bude vést zemi s chladnou hlavou, rychle a klidně komunikovat a udá jasný směr,“ doplňuje jeho nejnovější baner.
Ze strany jeho týmu se jedná o logický tah, jelikož se znovu po týdnech trápení snaží přenést iniciativu na svou stranu. Poslední týdny totiž nebyly pro generála ve výslužbě úplně jednoduché. Spíše než aby udával směr, musel neustále vysvětlovat svou komunistickou historii. Například podle historika Petra Blažka nepředkládá Pavel svůj skutečný příběh o své minulosti.
„Za velmi problematickou považuji především jeho příslušnost k vojenské rozvědce. Petr Pavel v roce 1988 nastoupil do jedné z nejvíc utajovaných částí armády... Byli to zpravodajci, kteří plnili úkoly týkající se nejen armády a sledování vojenského nepřítele – což je pro mě nepřijatelné také vzhledem k tomu, že jejich cílem byly většinou západní armády a NATO – ale zároveň spolupracovali s I. správou, což byla komunistická civilní rozvědka spadající pod StB,“ popsal Blažek například v rozhovoru pro Novinky. Nepříjemné bylo také svědectví jeho spolužáka Pavla Beneše.
Generál ve výslužbě tak měl v posledních týdnech hodně co vysvětlovat, musel se za svou minulost omlouvat a snažit se zdůrazňovat především svou činost po roce 1989, kterou považuje za příkladnou.
Pavel patří mezi největší favority jak podle průzkumů, tak podle sázkařů především od vypuknutí války na Ukrajině. Jenže lidé v poslední době začali řešit spíše své vlastní ekonomické problémy a prezidentské volby jsou ještě relativně daleko. Předchozí dvě přímé volby hlavy státu ukázaly, jak se snadno může dosavadní favorit propadnout do zapomnění, někdejší premiér Jan Fischer by o tom mohl vyprávět. Současné dění a eskalace konfliktu tak může Pavlovi výrazně dopomoci k tomu, aby zůstal nadále na koni.