Znáte tu píseň, že „slova jsou jen kapky deště“? Asi jen těžko bychom hledali přiléhavější způsob, jak popsat naši politickou realitu... Bez pár dnů je to přesně rok, co se v české politice řešilo téma obstrukcí. Obstrukcí, které strany současné vládní koalice samy hojně využívaly – ovšem v době, kdy ještě seděly v opozici. A tehdy je za to kritizovalo vládní ANO, které zase sedí v opozici dnes a které teď bere obstrukce jako naprosto legitimní součást politického procesu. Zkrátka, jakmile se obrátí role, obrátí se i úhel pohledu. Účel světí prostředky a slova o principech, i principy samotné, mají jepičí život. Slova jsou jen kapky deště...
Po roce tu máme další příklad názorového obratu, tentokrát v otázce vyhlášení stavu legislativní nouze. Ten předsedkyně Poslanecké sněmovny, Markéta Pekarová Adamová, vyhlásila toto pondělí kvůli novele zákona o důchodovém pojištění a snížení červnových valorizací.
ČTĚTE TAKÉ: Nejlépe se peníze berou těm, kdo se nemohou bránit
Možná by na tom nebylo nic zvláštního, kdyby to ale nebyla sama Pekarová, která ještě v listopadu 2021 (tedy ani ne rok a půl zpátky) vyhlášení stavu legislativní nouze kritizovala a žádala její zdůvodnění. Na Twitteru tehdy Pekarová doslova napsala: „Vážená paní Maláčová, opravdu se domnívám, že zdůvodnění (legislativní nouze, pozn. red.) nutné je. Nechci pokračovat v trendu nastoleném současnou vládou, kdy bylo právo obcházeno, a zároveň ctím nález Ústavního soudu, který podmínky vyhlášení legislativní nouze jasně vymezil. Pro mě není právní stát jen slovo.“
Pěkné, že? „Nechci pokračovat v trendu...“, „právo je obcházeno...“, „ctím nález Ústavního soudu...“ a nakonec „pro mě není právní stát jen slovo“. Jak se právě ukázalo, je to jen slovo. Kapka deště, která nic neznamená. Protože teď Pekarová a s ní i celá vláda pokračují v trendu, kdy je právo obcházeno a nález ÚS se nectí. Principy jsou fuč a místo nich tu máme jen příval vody a jednu legislativní nouzi – která víc než co jiného, odhaluje ostudnou nouzi politickou. Povinná valorizace důchodů totiž nespadla z nebe. Vláda o ní věděla a měla celou situaci řešit podstatně dříve...
Připomeňme ještě v této souvislosti, že Ústavní soud se zabýval oprávněností vyhlášení stavu legislativní nouze již v roce 2011 a dospěl k závěru, že „stav legislativní nouze a zkrácené jednání mají bránit ohrožení základních práv a svobod občanů, ohrožení bezpečnosti státu nebo značným hospodářským škodám“. Tedy nic, pod co by se dalo napasovat zmrazení valorizace důchodů! Není vůbec možné připustit argument, že značnou hospodářskou škodou je, pokud stát vyplatí svým občanům peníze, které jim ze zákona vyplatit má! Takové zdůvodnění nemůže nikdo myslet vážně.
Poté, co strany současné vládní koalice dokázaly flexibilně otočit v otázce obstrukcí (ale i daní nebo třeba věku odchodu do důchodu), tu tedy máme další krásný příklad pružného obratu o 180 stupňů, tentokrát nazvaného „legislativní nouze“. Jak, že to bylo? Slova jsou jen kapky deště? Tak zapněme stěrače, protože s touto vládní sestavou nás čeká solidní slejvák.