Poslední volební model vzešlý z průzkumu agentury Kantar vzbudil mezi odpůrci hnutí ANO nadšení. Ukázalo se, že Andrej Babiš není neporazitelný. Otázkou však je, zda je důvod k jásání, že by oligarchovu stranu měli u moci vystřídat zrovna Piráti. Strana, jejímiž členy jsou lidé širokého názorového spektra. Od zastánců svobody a tržního hospodářství až po fanatické vzývače učení Karla Marxe.
Když se šéfa Pirátů Ivana Bartoše zeptáte, zda je strana, kterou vede, levicová, nebo pravicová, jasné odpovědi se vyhne konstatováním, že pravolevé dělení politického spektra je přežité. Ve skutečnosti ale takto zpravidla odpovídá člověk, který nechce přiznat, že je levičák. Levicové myšlení má totiž v našich končinách stále jakýsi přídech všeho, co souvisí s komunistickým, a tedy totalitním režimem.
Jako by Ivan Bartoš moc dobře věděl, že za jeho nablýskanou osobností se v Pirátské straně skrývá určitá část členů, kterým komunistické, a tedy totalitní myšlení konvenuje. Nevěříte? Vzpomeňte si na doplňovací volby do senátu v Teplicích, kde se uvolnilo místo po zesnulém Jaroslavu Kuberovi.
Tožičkův „zločin proti lidskosti“
Tehdy Piráti nasadili Tomáše Tožičku, který nakonec z volebního klání odstoupil. Internetem totiž kolovaly jeho starší facebookové příspěvky, v nichž hovořil o brutální okupaci Palestiny a genocidě jejích obyvatel „izraelskými okupačními vojsky“ a které doprovodil koláží spojující Davidovu hvězdu a hákový kříž. O kapitalismu se také vyjadřoval jako o zločinu proti lidskosti.
Není to ale ojedinělý případ mající vztah k Pirátské straně. Jistě jste zaznamenali zprávu, že mládežnická organizace Pirátů změnila název z Mladí piráti na Mladé pirátstvo. O změnu se zasazoval především místopředseda subjektu Radek Holodňák. Média si sice všimla jeho zdůvodnění s odkazem na to, že mezi Mladými piráty jsou vítány také nebinární osoby, Holoďnáka má ale jeho okolí spojeno zejména s naprosto neskrývanou adorací učení Karla Marxe.
Naposledy se takto Holodňák projevil u příležitosti temného výročí moderní československé historie, a sice Vítězného února. Mladý pirát se 25. února na sociálních sítích rozohňoval, že si nikdo z levicových subjektů výročí komunistického puče z roku 1948 a počátek totalitní éry v Československu nepřipomněl. „Jo, dneska je Vítězný únor! Proto všichni pravičáci dneska chytají psotník a předhánějí se v tom, kdo napíše patetičtější výplod salonního pozérství. Vtipný je, že NIKDO z levice si na to ani nevzpomněl,“ napsal Holoďnák.
A souhlasíte s naším programem?
V jedné z odpovědí si polívčičku přihřála jistá Kateřina Stojanová, která komunistický převrat přirovnala k procesu privatizace, jež u nás probíhala v 90. letech. Pokud vám její jméno nic neříká, bude to jen tím, že pověst této dámy zatím nepřekročila hranice Ústeckého kraje. Pirátská krajská zastupitelka totiž pravidelně svými výstupy oblažuje zatím jen ostatní krajské politiky při jednáních krajského zastupitelstva. Onehdy se například pohoršovala nad informací, že si Dopravní podnik města Ústí nad Labem najal služby advokáta, jenž je zároveň členem ODS.
Tím ale výčet pirátských podivností nekončí. Začátkem března přinesl web Lidovky.cz zprávu, že koalice Pirátů a Starostů vládnoucí v Olomouckém kraji vypsala výběrové řízení na členy představenstva akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje, kdy jedním z kritérií byla názorová shoda s programem koalice Pirátů a Starostů. V celkovém hodnocení mělo toto kritérium váhu 15 procent. Že vám tyto metody něco připomínají? Správně, mně také. Dobu, o které jsem byl přesvědčen, že listopadem 1989 dávno skončila.