reklama

Sněmovna je bitevní pole, říká Němcová. Proč dlouholetí poslanci prchají z dolní komory?

Čtyři výrazní politici opustí Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. Tři v ní působí více než dvacet let. K Miroslavě Němcové z ODS a Pavlu Kováčikovi z KSČM, kteří budou na podzim kandidovat do Senátu, se přidal i někdejší předseda TOP 09 a dlouholetý poslanec Miroslav Kalousek. Na něj navázal v pondělí stranický kolega Karel Schwarzenberg.

reklama

Každý z těchto politiků uvádí různé důvody. „Je to taková přirozená cesta. Pokud je člověk nějakou dobu ve Sněmovně a ještě nechce skončit v politice, tak přestup do Senátu je ta správná volba. Už jsem se toho hodně naučila. Politice, myslím, rozumím ze všech stran,“ řekla Němcová CNN Prima NEWS. Sněmovnu dokonce označila za bitevní pole s tím, že v Senátu je lepší atmosféra a je to konstruktivnější komora. Němcová bude do Senátu kandidovat v Praze 1.

Oproti tomu z vyjádření Pavla Kováčika vyplývá, že impuls kandidovat do horní komory Parlamentu přišel od spolustraníků. Prý byl požádán, aby KSČM reprezentoval a on na to kývl, protože kraj, v němž chce kandidovat, dobře zná. „Znojemsko dobře znám, mám tam řadu přátel a nejdu do předem prohraného boje,“ uvedl Kováčik. KSČM nyní svého zástupce v horní komoře Parlamentu nemá a je možné, že nasazením politického matadora Kováčika se snaží své šance na návrat do Senátu zvýšit.

Ještě jiné důvody pro odchod ze Sněmovny má Miroslav Kalousek. Ten v neděli oznámil, že chce pomoci jednat s opozičními stranami o vytvoření předvolebního bloku. Zároveň ale nevyloučil možnost, že by v přespříštích sněmovních volbách v roce 2025 znovu kandidoval.

Poslanci Němcová a Kováčik na dotaz CNN Prima NEWS, zda by mandát ve Sněmovně chtěli obhájit, kdyby nebyli zvolení do Senátu, neodpověděli s tím, že to nevědí.

K tématu

„To není na mně. To je na členech strany, jak se rozhodnou. Mandát není mým osobním vlastnictvím,“ odpověděl Kováčik. „Teprve si to budu muset rozmyslet, teď vám neumím odpovědět,“ zaznělo od Němcové.

Nejdéle z této trojice dlouholetých poslanců je v dolní komoře Parlamentu Pavel Kováčik, poprvé zvolený do Sněmovny v roce 1996. Miroslava Němcová, která Sněmovně v letech 2010 až 2013 předsedala, je spolu s Miroslavem Kalouskem ve Sněmovně od roku 1998. V případě Kalouska je zajímavé, že během svého poslaneckého působení odešel z KDU-ČSL a spoluzaložil TOP 09.

Ve Sněmovně bude chybět i Schwarzenberg

Krátce po Kalouskovi ohlásil, že v příštích volbách nebude obhajovat mandát, i další zakladatel TOP 09 a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zdůvodnil to především svým věkem 82 let. Ve Sněmovně zasedá od roku 2010. „Já už v příštích volbách nenastoupím, dneska už jsem nejstarší poslanec a opravdu prastarý dědek,“ poznamenal Schwarzenberg se svou typickou ironií pro Reflex.cz.

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama