reklama

Sněmovna je bitevní pole, říká Němcová. Proč dlouholetí poslanci prchají z dolní komory?

Čtyři výrazní politici opustí Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. Tři v ní působí více než dvacet let. K Miroslavě Němcové z ODS a Pavlu Kováčikovi z KSČM, kteří budou na podzim kandidovat do Senátu, se přidal i někdejší předseda TOP 09 a dlouholetý poslanec Miroslav Kalousek. Na něj navázal v pondělí stranický kolega Karel Schwarzenberg.

reklama

Každý z těchto politiků uvádí různé důvody. „Je to taková přirozená cesta. Pokud je člověk nějakou dobu ve Sněmovně a ještě nechce skončit v politice, tak přestup do Senátu je ta správná volba. Už jsem se toho hodně naučila. Politice, myslím, rozumím ze všech stran,“ řekla Němcová CNN Prima NEWS. Sněmovnu dokonce označila za bitevní pole s tím, že v Senátu je lepší atmosféra a je to konstruktivnější komora. Němcová bude do Senátu kandidovat v Praze 1.

Oproti tomu z vyjádření Pavla Kováčika vyplývá, že impuls kandidovat do horní komory Parlamentu přišel od spolustraníků. Prý byl požádán, aby KSČM reprezentoval a on na to kývl, protože kraj, v němž chce kandidovat, dobře zná. „Znojemsko dobře znám, mám tam řadu přátel a nejdu do předem prohraného boje,“ uvedl Kováčik. KSČM nyní svého zástupce v horní komoře Parlamentu nemá a je možné, že nasazením politického matadora Kováčika se snaží své šance na návrat do Senátu zvýšit.

Ještě jiné důvody pro odchod ze Sněmovny má Miroslav Kalousek. Ten v neděli oznámil, že chce pomoci jednat s opozičními stranami o vytvoření předvolebního bloku. Zároveň ale nevyloučil možnost, že by v přespříštích sněmovních volbách v roce 2025 znovu kandidoval.

Poslanci Němcová a Kováčik na dotaz CNN Prima NEWS, zda by mandát ve Sněmovně chtěli obhájit, kdyby nebyli zvolení do Senátu, neodpověděli s tím, že to nevědí.

„To není na mně. To je na členech strany, jak se rozhodnou. Mandát není mým osobním vlastnictvím,“ odpověděl Kováčik. „Teprve si to budu muset rozmyslet, teď vám neumím odpovědět,“ zaznělo od Němcové.

Nejdéle z této trojice dlouholetých poslanců je v dolní komoře Parlamentu Pavel Kováčik, poprvé zvolený do Sněmovny v roce 1996. Miroslava Němcová, která Sněmovně v letech 2010 až 2013 předsedala, je spolu s Miroslavem Kalouskem ve Sněmovně od roku 1998. V případě Kalouska je zajímavé, že během svého poslaneckého působení odešel z KDU-ČSL a spoluzaložil TOP 09.

Ve Sněmovně bude chybět i Schwarzenberg

Krátce po Kalouskovi ohlásil, že v příštích volbách nebude obhajovat mandát, i další zakladatel TOP 09 a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zdůvodnil to především svým věkem 82 let. Ve Sněmovně zasedá od roku 2010. „Já už v příštích volbách nenastoupím, dneska už jsem nejstarší poslanec a opravdu prastarý dědek,“ poznamenal Schwarzenberg se svou typickou ironií pro Reflex.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama