Z čelní politické linie, z Poslanecké sněmovny, se stahují dva zakladatelé TOP 09. Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek krátce po sobě oznámili, že nebudou kandidovat v příštích volbách do dolní komory. Redakce CNN Prima NEWS oslovila několik zástupců TOP 09 s dotazem, co to pro stranu bude znamenat. Nejčastěji od nich zaznívalo, že oba politici budou na kandidátce chybět, ale že je TOP 09 zakotvená strana, která si s jejich absencí ve Sněmovně poradí.
Stejně jako předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová i první místopředseda a senátor Tomáš Czernin zdůraznil, že oba poslanci budou v dolní komoře chybět. „Jsou to určité ikony TOP 09 a jsou to zakladatelé. Důležité ale je, že se neztratí úplně. Karel Schwarzenberg zkrátka politikou žije, stejně jako Miroslav Kalousek. Nebojím se, že by se ztratili a stali se neviditelnými,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Czernin.
„Ohradil bych se proti tomu označení, že budeme bez nich. Oni nikam nemizí, stále budou na očích. My máme nové vedení a myslím, že máme i výrazné osobnosti, které budou vidět,“ dodal Czernin na dotaz, zda si bez nich TOP 09 poradí.
Že Kalousek se Schwarzenbergem z politické scény nezmizí, se domnívá i nejmladší poslanec TOP 09 Dominik Feri, který před pár dny oslavil 24. narozeniny, nebo místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. „Oba budou v Poslanecké sněmovně citelně chybět,“ zhodnotil odchod obou politiků. „Jsem přesvědčen, že i když nebudou kandidovat, přesto na politiku nezanevřou a budou pojmenovávat aktuální problémy,“ napsal CNN Prima NEWS Feri.
Místopředseda strany Vlastimil Válek uvedl, že v TOP 09 dochází k výměně generace. „Máme silné mladé politiky a nové tváře, jako je Markéta Pekarová Adamová, Dominik Feri nebo Luděk Niedermayer,“ jmenoval.
Podle poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové, která zasedá v dolní komoře od vzniku TOP 09, založili oba politici stranu na základě hodnot, které s ní za dobu její existence srostly. „Pánové Schwarzenberg a Kalousek založili stranu TOP 09 na jasných hodnotách a hodnotovém desateru – a to desatero za více než deset let se stranou srostlo. Není to založeno jenom na personě těchto dvou silných osobností. Vždy ale ve straně zůstane odkaz, který tam vložili,“ řekla Langšádlová.
Vrátí se staré tváře?
Na sněmovních kandidátkách TOP 09 nicméně budou tito dva politici chybět a „uvolní místo jiným“. Do Sněmovny by se tak teoreticky mohli chtít znovu dostat bývalí výrazní poslanci topky – například Martin Plíšek nebo Marek Ženíšek. Oba dva neúspěšně kandidovali do dolní parlamentní komory v roce 2017.
Plíšek na sebe upozornil novelou zákona o střetu zájmů. V roce 2016 přišel s tím, že by členové vlády neměli být ovládajícími osobami ve firmách a jejich společnosti by neměly dostávat dotace. Novela byla často přezdívána „lex Babiš“ a nynější premiér Andrej Babiš (ANO), tehdy ještě jako ministr financí, vložil holding Agrofert do svěřenských fondů.
Ženíšek působil v letech 2009 až 2019 jako místopředseda TOP 09, z toho dva roky jako první místopředseda. Ve Sněmovně se orientoval na zahraniční a bezpečnostní otázky. Kandidaturu do Sněmovny CNN Prima NEWS potvrdil.
„Bohužel to v posledních volbách nevyšlo. Plánuji kandidovat ve volbách za rok a půl,“ řekl. Rozhodnutí Kalouska a Schwarzenberga komentoval s tím, že odchod politiků je součástí přirozeného vývoje v každé straně.