reklama

Komentář: Solidarita. Po tornádu jsme si na ni opět vzpomněli

Mimořádná vysílání se většinou neodbavují lehce, jen málokdy jsou o pozitivních zprávách. Extrémní počasí a řádění tornáda na jižní Moravě nás všechny ve studiu, v režii i newsroomu zasáhlo, jako už dlouho nic – tentokrát jsme totiž nemluvili o vzdálených a tak trochu cizích Spojených státech, kde nás podobné řádění přírodních živlů nepřekvapí. Sledovali jsme apokalyptické záběry z míst, která nám jsou blízká. Několikrát jsem ve studiu při moderování nedokázala zadržet slzy, především u výpovědí zdrcených lidí, kteří přišli o všechno.

reklama

Podobné tragédie, na kterých nic pěkného není, téměř vždy pojí jeden důležitý světlý bod. Solidarita. Byla dlouhou dobu motorem, který nás od loňského března poháněl a držel nad hladinou pandemie. Pocit napojení na ostatní ve stejné, neznámé a děsivé situaci, pocit užitečnosti. Solidarita rezonovala – a stále rezonuje – všemi měsíci odžitými v covidovém světě. Hromadné šití roušek, sbírky pro lidi, kteří přišli o milované, o práci či o zdraví, nákupy pro matky samoživitelky i dobrovolníci v nemocnicích, poté v očkovacích centrech. Solidarita jako jedna z nejúčinnějších katarzí, které si v této těžké a nespravedlivé době může člověk dopřát.

Na prvotní unitární opojení, že společně všechno zvládneme, se ale začal postupně nabalovat i vztek. Pocity bezmoci, diskriminace či upírání svobody. Demonstrace proti vládním nařízením, hádky kvůli nošení či nenošení roušek. Sebevražda před ministerstvem zdravotnictví. Obchodnice, která do své olomoucké prodejny zakázala vstup osobám naočkovaným mRNA vakcínou proti COVID-19, z odborníky vyvrácené obavy, že tyto vakcíny těhotným ženám způsobují potrat či předčasný porod.

Začali jsme se rozdělovat na tábory. Souhlasící a nesouhlasící s vládními kroky a postupy, s vakcinací, s cestováním za hranice...Ale včera večer jsme se, ochromeni jen těžko uvěřitelnými událostmi, opět spojili. S virem to tak bohužel udělat nelze, ale naše pandemické sváry a rozepře jsme hned poté, co se objevily první zprávy o tornádu, dali k ledu.

Sbírky na pomoc obětem vznikají po celé zemi

Po celé zemi začaly vznikat sbírky na pomoc zasaženým obcím, na kontě Nadace Via se vybraly desítky milionů korun a počet dárců stále roste. Sbírky vyhlásily také Diecézní charita Brno, Člověk v tísni, Konto Bariéry, Husitská diakonie a další. Sbírka Donio.cz s názvem Pomoc pro Petra Maradu, kterému tornádo zničilo vinařství a dům, už shromáždila téměř půl milionu korun. Je jedno, jestli se pan Marada nechal naočkovat, nebo ne. Je jedno, jestli souhlasil, nebo kritizoval vládu za protipandemické kroky. Jediné, na čem teď záleží, najdeme dále v popisku: „Petr a jeho rodina jsou velmi srdeční a milí lidé.“

Lidé na sociálních sítích nabízejí zdarma ubytování, organizují i nejrůznější hmotné sbírky. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich ráno prosil dobrovolníky, aby na vlastní pěst nejezdili k zasaženým obcím a první zásahy nechali na odbornících. Pomoc dobrovolníků podle něj bude potřeba v dalších dnech a podle zpráv o ně nebude nouze. Tváří v tvář katastrofě, která saturuje malost a krátkost člověka, jsme se semkli jako národ. A vzpomněli si na to, co je naštěstí stále zakořeněno v každém z nás a co nám mimo jiné pomohlo být v první vlně best in covid – na solidaritu. Zase jsme to zvládli.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?

Prezident Miloš Zeman začal v pondělí přijímat kandidáty na ministry v nově vznikající vládě pod vedením lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS). Jelikož kandidáti nastoupí v abecedním pořadí, jako první dorazil v 15:00 do Lán šéf Pirátů Ivan Bartoš, kandidát na ministra pro místní rozvoj. Na čem se s prezidentem domluvili? Sledujte živě vyjádření Bartoše na stanici CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama