reklama

Komentář: Solidarita. Po tornádu jsme si na ni opět vzpomněli

Mimořádná vysílání se většinou neodbavují lehce, jen málokdy jsou o pozitivních zprávách. Extrémní počasí a řádění tornáda na jižní Moravě nás všechny ve studiu, v režii i newsroomu zasáhlo, jako už dlouho nic – tentokrát jsme totiž nemluvili o vzdálených a tak trochu cizích Spojených státech, kde nás podobné řádění přírodních živlů nepřekvapí. Sledovali jsme apokalyptické záběry z míst, která nám jsou blízká. Několikrát jsem ve studiu při moderování nedokázala zadržet slzy, především u výpovědí zdrcených lidí, kteří přišli o všechno.

reklama

Podobné tragédie, na kterých nic pěkného není, téměř vždy pojí jeden důležitý světlý bod. Solidarita. Byla dlouhou dobu motorem, který nás od loňského března poháněl a držel nad hladinou pandemie. Pocit napojení na ostatní ve stejné, neznámé a děsivé situaci, pocit užitečnosti. Solidarita rezonovala – a stále rezonuje – všemi měsíci odžitými v covidovém světě. Hromadné šití roušek, sbírky pro lidi, kteří přišli o milované, o práci či o zdraví, nákupy pro matky samoživitelky i dobrovolníci v nemocnicích, poté v očkovacích centrech. Solidarita jako jedna z nejúčinnějších katarzí, které si v této těžké a nespravedlivé době může člověk dopřát.

Na prvotní unitární opojení, že společně všechno zvládneme, se ale začal postupně nabalovat i vztek. Pocity bezmoci, diskriminace či upírání svobody. Demonstrace proti vládním nařízením, hádky kvůli nošení či nenošení roušek. Sebevražda před ministerstvem zdravotnictví. Obchodnice, která do své olomoucké prodejny zakázala vstup osobám naočkovaným mRNA vakcínou proti COVID-19, z odborníky vyvrácené obavy, že tyto vakcíny těhotným ženám způsobují potrat či předčasný porod.

Začali jsme se rozdělovat na tábory. Souhlasící a nesouhlasící s vládními kroky a postupy, s vakcinací, s cestováním za hranice...Ale včera večer jsme se, ochromeni jen těžko uvěřitelnými událostmi, opět spojili. S virem to tak bohužel udělat nelze, ale naše pandemické sváry a rozepře jsme hned poté, co se objevily první zprávy o tornádu, dali k ledu.

Sbírky na pomoc obětem vznikají po celé zemi

Po celé zemi začaly vznikat sbírky na pomoc zasaženým obcím, na kontě Nadace Via se vybraly desítky milionů korun a počet dárců stále roste. Sbírky vyhlásily také Diecézní charita Brno, Člověk v tísni, Konto Bariéry, Husitská diakonie a další. Sbírka Donio.cz s názvem Pomoc pro Petra Maradu, kterému tornádo zničilo vinařství a dům, už shromáždila téměř půl milionu korun. Je jedno, jestli se pan Marada nechal naočkovat, nebo ne. Je jedno, jestli souhlasil, nebo kritizoval vládu za protipandemické kroky. Jediné, na čem teď záleží, najdeme dále v popisku: „Petr a jeho rodina jsou velmi srdeční a milí lidé.“

Lidé na sociálních sítích nabízejí zdarma ubytování, organizují i nejrůznější hmotné sbírky. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich ráno prosil dobrovolníky, aby na vlastní pěst nejezdili k zasaženým obcím a první zásahy nechali na odbornících. Pomoc dobrovolníků podle něj bude potřeba v dalších dnech a podle zpráv o ně nebude nouze. Tváří v tvář katastrofě, která saturuje malost a krátkost člověka, jsme se semkli jako národ. A vzpomněli si na to, co je naštěstí stále zakořeněno v každém z nás a co nám mimo jiné pomohlo být v první vlně best in covid – na solidaritu. Zase jsme to zvládli.

Tagy:
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama