Ač se celé Česko již déle než půl roku zmítá pod náporem koronavirové pandemie a na Prahu je nápor dlouhodobě enormní, pražská opozice za nejpalčivější problém vládnutí primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) považuje nákup kávovaru za 100 tisíc korun. Hřib sám dal navíc celé věci humorný rozměr, když tvrdí, že kávu téměř nepije, celý nákup prošetří a vyvodí personální důsledky. Celá „kauza” je tak jen dokreslením více než dvouleté marné snahy pražské opozice z řad ODS a ANO, podporované lídrem Spojených sil pro Prahu Jiřím Pospíšilem (TOP 09), který je navíc s Piráty v koalici, Hřiba odstřelit.
Pomineme-li, že koupě kávovaru za 101 979 korun, na kterou upozornil deník Blesk, je pro běžného občana jakési sci-fi, protože každý z nás, kdo si v pohodlí domova děláme kávu, se vejdeme do pár tisíc nebo případně desítek tisíc korun, ve vztahu k vládnutí městu jde o naprostou banalitu.
Problém, na který se snaží opozice upozornit, směřuje především k tomu, že peníze šly z městského rozpočtu, tudíž z kapes Pražanů. Jistě by si mohli zástupci Prahy v čele s Piráty, kteří se od začátku nástupu do funkcí ohánějí transparentností a šetřením, koupit levnější přístroj, ale opravdu je to nejpalčivější problém, který Prahu v současné době trápí a na který by měla opozice v souvislosti s přešlapy vedení města upozorňovat a klást takový důraz?
Odpověď asi známe všichni. Ale ANO a ODS již dva roky vedení Prahy více či méně úspěšně ostřelují a ve chvíli, kdy nemají tolik prostoru v médiích, tak se jeden kávovar za 100 tisíc zdá jako vhodná příležitost, která obyčejné občany jaksi správně zvedne ze židle.
Hřib se podle nich občanům vysmívá a symbolizuje papaláštsví moci. „Samoživitelé, senioři, podnikatelé i umělci... Ti všichni to musí vnímat jako výsměch,“ pustil se do primátora například předseda pražské ODS Tomáš Portlík.
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Denní provoz pražské integrované dopravy (PID) bude od 2. listopadu ukončen už ve 22:00 hodin. Důvodem je zákaz vycházení po deváté večer, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci COVID-19 od středy 28. října. V MHD platí povinnost nosit roušky ve vozech i na zastávkách, uzavřeny jsou první dveře vozů nebo zrušen prodej jízdenek u řidičů.
Přidali se i zástupci opozičního hnutí ANO. „Rozhazování z peněz daňových poplatníků na pražském magistrátě nebere konce. Opravdu potřebuje Zdeněk Hřib popíjet kávu z tak drahého designového kávovaru? Je to od pana primátora, zvlášť v této těžké době, velmi špatný krok symbolizující hloupé papalášství,“ nešetřil kritikou pražský zastupitel a místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop.
Hřib: Kávu nepiju, už to řeším
Sám primátor na základě zveřejněného podnětu sdělil, že v žádném případě nešlo o poptávku z jeho kanceláře a že on sám kávě rozhodně neholduje.
„Kávu v práci prakticky nepiju, dělám si sám čaj, který jsem si dovezl z Tchaj-wanu. Kávovar jsem každopádně neobjednával ani nepožadoval. O zajištění tohoto vybavení se stará magistrátní odbor služeb. Požádal jsem ředitelku úřadu, aby nákup kávovaru prověřila. V případě zjištěného pochybení, které by se týkalo nehospodárného využití veřejných prostředků, očekávám vyvození odpovídajících personálních důsledků,” uvedl ke kauze „kávovar“ Hřib.
Zdá se, že za nákup přístroje na kávu budou na magistrátu i padat hlavy. A to ještě ve chvíli, kdy sám primátor místo vedení města pracuje jako dobrovolník na covidovém oddělení ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
Z hlediska vedení města jde o mnohem závažnější věc. Pokud město primátora jako nejvyššího manažera dnes nepotřebuje a on může několik dnů v týdnu „dobrovolničit“, což je samozřejmě ušlechtilá věc a navíc se krásně vyjímá na fotkách a podporuje PR, tak proč by ho mělo potřebovat v časech klidných?
Opozice tepe, Hřib odolává
Právě na Hřibovy nedostatečné manažerské schopnosti se snaží opozice upozornit už od začátku jeho nástupu do funkce. A nutno říct, že zatím vše, co je pro ni skandální, nechává Pražany a voliče koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu zcela klidnými.
Nejdříve opoziční politici tepali výběrová řízení do městských firem pod primátorovým vedením, následně se do něj pustili kvůli jeho jedenácti poradcům, za které platí město více než půl milionu měsíčně. Kritizovali také nepořádek na jeho pozemku v Kyjích, veřejně žádali jeho konec kvůli netransparentnímu hlasování ohledně stavby metra D a nešetřili ho ani za selhání ve výběrovém řízení šéfa magistrátu.
Sporných rozhodnutí je za primátorem za dva roky dost, ale nikomu z opozice se zatím nepodařilo na svou stranu získat dostatečné množství pražských zastupitelů, kteří by zvedli ruku pro konec současné koalice. A to už se k tomu dvakrát schylovalo.
Tonoucí se stébla chytá
Zatímco by tak opozice měla hlídat a kontrolovat ze své pozice především zásadní projekty jako jsou výkupy pozemků pro Pražský okruh, několikamilionové investice ohledně stavby metra D, financování v dopravním podniku a řadě dalších městských firem nebo nesrovnalosti s městským majetkem či poukazovat na zdražení jízdného, raději řeší předražený kávovar. Marginalitu, která sice mnoho občanů naštve, ale na skutečné hospodaření a vedení města má pramalý vliv.
Řešení vážných problémů a nastartování společné cesty koalice a opozice v boji proti koronaviru, v pomoci cestovnímu ruchu nebo pohostinství, v řešení dopravy anebo zlevnění a dostupnosti bydlení, ale není zdaleka tak snadné, jako jeden kávovar.
V dlouhodobém vývoji jde tak jen o další z řady drobných marginalit, kterými na sebe chce pražská opozice skrze média vztáhnout pozornost. Tonoucí se stébla chytá a dá se očekávat, že pokud ANO a ODS nebudou mít v ruce něco opravdu silného, nezačnou na sobě pracovat a nepřestanou vytahovat banality, budou tyto drobné úsměvné až trochu trapné výpady pokračovat.
Zda tomu Hřib odolá a zda jeho voličům stále budou stačit kroky jako dobrovolnictví v časech koronaviru, spor s Hradem o česko-tchajwanské vztahy nebo pře s premiérem Andrejem Babišem o pozemky pro město, ukáží následující dva roky. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by jeho pozice byla více otřesená než před dvěma lety, kdy od Adriany Krnáčové (ANO) přebíral primátorský řetěz.