V Praze i dalších městech České republiky by se měly pozastavit poplatky za parkování v zónách, navrhuje místopředseda ČSSD a šéf resortu zahraničí Tomáš Petříček. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) je však proti, návrh se nelíbí ani pražskému magistrátu.
Parkovat zdarma by se mělo podle Petříčka v celém Česku po dobu trvání nouzového stavu. „V době nouzového stavu lidé nejezdí zbytečně, většinou opravdu potřebují zásobovat své blízké nebo vyřídit něco důležitého. Je zbytečné jim to ztěžovat. Navrhuji Praze i ministru Havlíčkovi dočasně zastavit vybírání poplatků za parkování v zónách,“ řekl Petříček.
Ministr tvrdí, že se podobný krok na jaře osvědčil a nevedl k zásadním problémům v centrech měst. „Významně klesá počet aut i počet cestujících v MHD, považuji to za dobrý symbolický krok a za podporu rozumného chování v době pandemie, bude to mít jen pozitivní dopady, výběr parkovného by stejně poklesl,“ uvedl Petříček.
Proti je však jak ministr dopravy Havlíček, tak i pražský magistrát. „Zrušení modrých zón by nemělo být plošně, nechme to na jednotlivých obcích nebo městských částech, jsem s nimi v kontaktu, každé město to vidí jinak, oni vědí, co je třeba v jejich lokalitě udělat, není dobré to nařizovat centrálně,“ napsal CNN Prima NEWS Havlíček.
Je prý v kontaktu jak s Prahou, tak samosprávou měst a obcí. „A jejich závěr je jasný. Uděláme víc škody než užitku, byť v dobré víře,“ sdělil Havlíček.
Záchranáři nemohli projet ulicemi
Náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě) zdůraznil, že na jaře fungování modrých zón dočasně pozastavila vláda, v průběhu druhé vlny ministerstvo dopravy už opatření nedoporučilo.
„Praha má také tuto možnost a samozřejmě jsme o ní uvažovali. Každopádně zástupci záchranné služby na krizovém štábu požádali, abychom zóny nechali fungovat. Záchranáři měli kvůli zrušeným zónám placeného stání během prvního nouzového stavu problémy s průjezdností ulic a vznikaly časté komplikace s parkováním u domovů pacientů,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Scheinherr.
Dodal, že zóny v centru města se ihned zaplnily a lidé začali parkovat svá auta i mimo vyhrazená stání, což vedlo k problémům. „Obzvláště v tomto období je právě integrovaný záchranný systém na prvním místě, proto jsme záchranářům rádi vyšli vstříc. Starostové městských částí byli také proti. V centrálních částech zrušení zón komplikovalo život samotným Pražanům, kteří tím přišli u možnost parkování v blízkosti svého bydliště,“ dodal Scheinherr.
Vláda zóny zrušila během první vlny epidemie na jaře, konkrétně 16. března. Placené zóny měly zase začít spolu s koncem nouzového stavu. Obce však žádaly, aby se opatření zrušilo a za parkování se tak neplatilo do 28. dubna, Praha modré zóny obnovila o dva týdny později.
Nouzový stav aktuálně platí od 5. října do 20. listopadu, podle vyjádření politiků se však čeká, že vláda požádá Sněmovnu, aby nouzový stav ještě prodloužila. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už v minulosti řekl, že by mohl trvat až do Vánoc.