„Sliby splníme. Prosadíme korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí, přestože víme, že nás to bude stát hodiny obstrukcí,“ prohlásil před pár dny Vít Rakušan. Je hezké, když chce politik také jednou plnit své předvolební sliby. Méně hezké už je, pokud to dělá jen proto, aby si zachránil holou... existenci.
Je pozoruhodné, s jakou samozřejmostí se v tuzemském mediálním prostředí zabydlel narativ, že korespondenční volba je skvělá věc a prosadit jsme ji měli nejlépe už včera. Se stejnou samozřejmostí pak zdomácnělo i tvrzení, že korespondenční volbu odmítají jen ty strany, kterým nepřinese hlasy. Prakticky se to už skloňuje jako fakt. „Jsi proti korespondenční volbě? No jasně, vždyť tě taky v zahraničí nikdo nevolí...“
ČTĚTE TAKÉ: Lidovci v těžké krizi míří k osudu SOCDEM. Mají dvě možnosti, jak to zvrátit
Málokomu ovšem dochází, že pokud platí argument „korespondenční volbu odmítají strany, kterým hlasy nepřinese“, tak musí zcela logicky platit i argument, že strany, které ji podporují, tak činí jen proto, že jim ty hlasy naopak přinést má. Ale světe div se, tento pohled se z nějakého záhadného důvodu v médiích neobjevuje vůbec. Zatímco kritici korespondenční volby jsou podezříváni z nekalých úmyslů, u zastánců nikdo žádné nekalosti nehledá. Nikdo si o nich nemyslí, že by si zjednodušením voleb v zahraničí chtěli přihrát malou domů. Takový postoj je ale neskutečně naivní a úplně mimo realitu.
Když jde do tuhého, každý hlas je dobrý
Stačí se třeba podívat na čísla, jak si jednotlivé politické strany u voličů stojí. Když to uděláme, zjistíme, že kritici korespondenční volby, tedy hnutí ANO ani hnutí SPD, si v zahraničí nijak zvlášť přilepšovat nepotřebují. Druhý jmenovaný subjekt je konstantně stále na svém a prvně zmiňovaný zase roste přirozeně díky chybným krokům vlády. Jedno hnutí má v průzkumech přes 30 procent, druhé se pohybuje kolem solidních deseti.
Těmi, kdo si naopak korespondenční volbou mohou polepšit, jsou STAN a TOP 09 – tedy dva nejhlasitější zastánci korespondenční volby. To je náhoda, že?
Bez nadsázky totiž můžeme říci, že jak TOPka, tak STAN dlouhodobě bojují o záchranu. V průzkumech se trvale plácají na samé hraně volitelnosti a jde do tuhého. Ostatně obava, že samostatně se tyto subjekty do Poslanecké sněmovny vůbec nedostanou, vehnala před volbami STAN do koalice s Piráty a TOP 09 do koalice SPOLU. A zatímco TOPka si svým místem v koalici může být celkem jistá, Starostové už mají s Piráty velmi pravděpodobně utrum. Za této situace se ono křečovité úsilí získat snáze hlasy ze zahraničí jeví jako logická věc. Nazvěme to pravým jménem – pro Rakušana a jeho šestiprocentní STAN jsou „koresponďáky“ možností, jak se udržet v politice i bez silného partnera za zády. Když vám jde politicky o krk, počítá se každý hlas – ano, i ten ze zahraničí. Čím více Čechům v cizině proces volby zjednodušíte, tím lépe pro vás. To stojí za trochu námahy. Za těch pár hodin obstrukcí...
Přihlouplé pohádky o lepších volbách
Abychom ale mluvili ještě konkrétněji, podívejme se na poslední a předposlední sněmovní volby.
Co je korespondenční volba
Nyní mohou občané ČR v zahraničí volit na ambasádách. K tomu je třeba zařídit si voličský průkaz a často to pro voliče znamená dlouhou cestu do hlavního města země, v níž se nacházejí. Podle návrhu poslance Marka Ženíška (TOP 09) by volič mohl požádat o zaslání hlasovacích lístků osobně nebo písemně úředně ověřeným podpisem, ale také elektronicky nebo zprávou zaslanou prostřednictvím datové schránky. Vyplněný lístek by pak vložil do úřední obálky, tu spolu s vyplněným a podepsaným identifikačním lístkem nebo s volebním průkazem vložil do doručovací obálky. Pak by dopis zaslal nebo osobně předal obecnímu úřadu nebo zastupitelskému úřadu.
V roce 2021 vyhrála u Čechů žijících v zahraničí koalice tvořená Piráty a právě hnutím STAN, když získala přes 50 procent všech jejich hlasů. Na druhém místě skončila koalice SPOLU, jejíž součástí je TOP 09, se ziskem 34,26 procenta. Sněmovní volby 2017 pak v cizině vyhrál… hádejte kdo. Ano, na celé čáře TOP 09! Tu volila více než čtvrtina všech voličů v zahraničí. Za zmínku v této souvislosti stojí fakt, že dobrý výsledek z ciziny plus dobrý výsledek v Praze, zachránil TOPku od jisté smrti, či přinejmenším od jistého vypadnutí z Poslanecké sněmovny.
Pokud tedy tvrdíme, že ANO a SPD korespondenční volbu odmítají, protože jim voliče nepřinese, měli bychom stejně důrazně říkat i to, že strany současné vládní koalice ji naopak podporují právě proto, že jim má hlasy přinést. Pragmaticky viděno na tom není nic špatného. Každá strana se snaží maximalizovat svoje volební zisky. Je to legitimní, je to tak v pořádku. Ale bylo by fér, kdyby to strany vládní koalice, zvláště STAN a TOPka, na rovinu přiznaly. Kdyby nás přihlouple nebalamutily pohádkou, jak jim záleží na tom, aby se občanům v zahraničí volilo lépe a radostněji. Když ve skutečnosti jde jen o to, získat co nejsnazší cestou co nejvíce hlasů, a tím dostat svou partaj hrobníkovi z lopaty.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hostem pořadu K věci byl bývalý prezident Václav Klaus: