ZPRÁVY PLUS - 20.8. v 10:30
Když se objeví na politické scéně nová kometa, která působí jako spasitel, přitáhne obrovský zájem voličů. Šlachta je „soft verze SPD“. Tak okomentoval hnutí Přísaha komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk ve vysílání CNN Prima NEWS. Přísaha v posledním předvolebním průzkumu získala lehce přes tři procenta, experti si ale myslí, že ještě neřekla poslední slovo.
Na jaře a kolem začátku prázdnin přisuzovaly průzkumy hnutí Přísaha Roberta Šlachty i přes 5 procent potřebných pro vstup do Sněmovny. Podle posledního průzkumu STEM pro CNN Prima NEWS ale preference strany klesly na 3,3 procenta.
„Je jasné, že když se objeví na politické scéně nová kometa, která působí jako spasitel, přitáhne obrovský zájem. Přísaha byla zpočátku jedním z kanálů, který odčerpával hlasy Andreji Babišovi a Tomiu Okamurovi. Je to vlastně soft verze SPD s klasickou nacionálně-konzervativní rétorikou,“ zhodnotil komentátor Petr Honzejk.
K dalšímu vývoji Přísahy je skeptický. „Jak už to tak bývá, každé zboží se občas okouká. Když si lidé začnou dívat pod obal, může být duté. Při sledování předvolebních debat se ukazuje, že v klíčových ekonomických otázkách není příliš kovaný,“ podotkl.
Téměř před každými volbami se na politické scéně někdo nový, ke komu se mimo jiné i nerozhodnutí voliči obracejí. Příkladem mohou být Piráti v roce 2017, hnutí ANO v roce 2013 nebo Věci veřejné v roce 2010.
Šlachta by mohl schroustat potemníka
Honzejk ale našel negativní paralelu ještě v minulém století. „Je pravděpodobné, že Přísaha dopadne jako strana Důchodci pro životní jistoty v roce 1998. Ta měla našlápnuto na 7 procent, ale nakonec získala něco málo přes 3. Její předseda Eduard Kremlička říkal, že pokud se do Sněmovny nedostanou, sní chrousta. Jenže ten je chráněný, takže schroustal potemníka, což se může stát i panu Šlachtovi,“ dodal s nadsázkou.
Svoboda: Šlachta chce zavírat, ale neříká koho. Do karet mu hraje, že je v politice nový
Robert Šlachta ve své kampani nikoho neuráží, jen říká, že chce všechny zavřít. Ve speciálním vysílání 50 dní do voleb na CNN Prima NEWS se na tom shodli bývalý tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a exministr zahraničí Cyril Svoboda. Šlachtovi podle nich hraje do karet i fakt, že je na politické scéně nový a nemá na sobě žádný škraloup z doby strávené ve Sněmovně.
Analytička Echo24 Lenka Zlámalová však nevidí budoucnost hnutí tak černě a určitě mu věří více než sociální demokracii. Na druhou stranu s Honzejkem souhlasí, že Přísaha získala v době největší koronavirové krize nespokojené voliče SPD.
„Vždyť Šlachtovým hlavním tématem byl například drahý nákup respirátorů. Pokud Babiš začal přidávat důchodcům, tak si voliči řekli, že není zas tak špatný, a proč kupovat nové zboží,“ odhadla Zlámalová.
Podobný názor měla i politická redaktorka CNN Prima NEWS Barbora Zpěváčková, podle níž mohou menší strany jako Přísaha nebo Trikolóra těžit z nerozhodnutých voličů. Propad preferencí hnutí Roberta Šlachty si vysvětluje změnou komunikace.
„Zájem o Šlachtu vzrostl, když byl hodně mediálně výrazný. Teď se možná více soustředí na kampaň v terénu. Těsně před volbami bude záležet, s čím přijde. Pouze heslo ‚Spravedlivé Česko‘ nestačí. Voliči, kteří opravdu nebudou vědět, komu svůj hlas hodí, se mohou pro Přísahu rozhodnout. Vždyť on zlé politiky lovil, tak si s nimi poradí,“ uvedla.
Robert Šlachta při rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS