reklama

Další zásah do rodinných rozpočtů. Za respirátory si lidé nově připlatí až 500 korun

Rodinné rozpočty se musí připravit na další zásah. Nová vláda rozhodla neprodloužit výjimku z DPH pro respirátory, a tak si za ně lidé v novém roce připlatí. Rozpočet průměrné rodiny tak může přijít až o 500 korun měsíčně.

reklama

Ministerstvo financí se rozhodlo k 1. lednu nového roku ukončit výjimku, která zlevňovala respirátory. „U základních respirátorů, na které jsme všichni zvyklí, ministerstvo financí předpokládá, že to navýšení bude zhruba v jednotkách korun,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Weiss, mluvčí resortu.

Poslankyně a exministryně financí Alena Schillerová (ANO) postup nového kabinetu kritizuje a tvrdí, že pokud vláda nařizuje omezení, musí přijít i náhrada. „Když vláda nařizuje jakoukoli restrikci, musí ji spojit i s podporou. Zatím trvá restrikce nosit respirátory v určitých vybraných místech a lidem se v tuto chvíli nedostane žádné podpory. Doplatí na to kdo? Opět sociálně slabší,“ nelíbí se Schillerové.

Kolik peněz navíc budou muset lidé za respirátory utratit, záleží také na tom, jak často je mění. V oficiálním stanovisku ministerstva zdravotnictví se životnost respirátoru udává v řádu hodin.

Kdyby každý člen rodiny používal zhruba jeden respirátor na jeden den, čtyřčlenná rodina by při starých cenách platila něco přes 1 000 korun měsíčně. Od nového roku si za takový nákup připlatí, a to až o 400 korun měsíčně.

Jak ušetřit?

Podle odborníků je jednorázové použití nejbezpečnější. Pro ty, kteří chtějí ušetřit, ale existuje další varianta. „Mám jeden na pondělí, jeden na úterý až jeden na neděli a vždycky po týdnu si znovu vezmu ten, který patří pro daný kalendářní den. Když po celém dni respirátor sundám, pověsím ho v předsíni nebo na nějakém suchém čistém místě doma,“ radí Vladimír Ždímal, vedoucí Ústavu chemických procesů AV ČR. Po týdnu v těchto podmínkách totiž případné patogeny na povrchu respirátoru nejsou podle Ždímala schopné dalšího množení.

Parazitolog Jaroslav Flegr jeho slova potvrzuje. „Určitě tento systém funguje. Původně se doporučovala sterilizace na 50 stupňů, to je ale nesmysl. V současné době se už doporučuje nechat respirátory vysušit a odležet týden, možná stačí i míň,“ uvedl Flegr.

Pokud se však kloníte k jednorázovému použití, na některých místech stále ještě DPH do nových cen nepromítli a lze se předzásobit.

Tagy:
ekonomika politika Alena Schillerová respirátory DPH finance peníze Ministerstvo financí vláda koronavirus Jaroslav Flegr Vladimír Ždímal

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama