reklama

Střet kvůli rouškám: Letos je nesundáme, říká Smejkal. Dehonestující, oponuje Hostomský

Sundáme v dalším kalendářním roce roušky a respirátory, nebo je na to příliš brzy? Názory odborníků se liší a stejně tak tomu bylo v nedělním speciálu CNN Prima NEWS Rok v Česku. Zatímco podle epidemiologa Petra Smejkala musíme povinné nošení ochrany úst ještě vydržet, biochemik Zdeněk Hostomský volá po dobrovolnosti.

reklama

„V rizikových prostorech roušky nesundáme. Budeme je nosit zase méně v létě, ale v zimě naopak,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Smejkal.

Naopak Zdeněk Hostomský, dlouhodobě známý jako kritik povinného nošení roušek, vidí situaci v dalším roce opačně. „Doufám, že sundáme, a bude to na dobrovolném uvážení. Třeba jako v jihovýchodní Asii,“ podotkl.

Co přesně tím myslel? „Tam je kultura, že pokud se nákazy bojíte vy sám, tak si roušku radši nandáte. Stejně tak v případě, když se necítíte dobře a občas kýchnete. To si dáte roušku ze solidarity,“ vysvětlil.

Zatímco Smejkalovi ochrana úst tolik nevadí, Hostomský byl ve svých názorech tvrdší a tvrdší. „Povinné nošení roušek je pro nás dehonestující, jedná se s námi jako se stádem. Roušky budou méně a méně nutné,“ zdůraznil.

Na omikron bychom měli být připraveni

Oba experti debatovali i na téma nové varianty koronaviru zvané omikron. O ní se zatím ví, že je velmi nakažlivá, ale neměla by způsobovat tak těžký průběh nemoci jako například mutace delta. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) i Hostomského nás čeká nárůst pozitivních případů už na začátku roku.

„Nástup bude silný a v lednu očekávám velkou vlnu. Ale mějme důvěru ve vědu. Novým faktorem budou v roce 2022 léky speciálně vypracované proti různým variantám. V druhé polovině roku 2022 se ale budeme bát forem viru, které budou rezistentní na schválená léčiva,“ varoval biochemik.

Podle Smejkala však není čas se extrémně strachovat. „Uvidíme, jak to u omikronu bude s jinými parametry kromě nakažlivosti. Příroda nás stále překvapuje, neměli bychom se něčeho bát, ale měli bychom být připraveni,“ doporučil.

Zatímco při objevení mutace delta byla světová odborná veřejnost skeptická a v průběhu pandemie se obavy potvrdily, omikron berou někteří experti jako dar. Pokud by deltu vytlačil, mohlo by to mimo jiné znamenat méně hospitalizovaných, myslí si.

Další formy viru se objevují denně

Zmíněné mutace ale rozhodně nejsou jediné. „Další formy se objevují denně, virus se neustále mění. My se ale bojíme těch, které mění dynamiku pandemie větší nakažlivostí nebo smrtností. Nikdy nemůžeme říct, že už žádná mutace nepřijde,“ upozornil Smejkal.

Pandemii podle něj ukončí zejména proočkování celého světa. „Zní to idealisticky, ale to je cesta, jak zamezit, aby k nám z méně proočkované země švihem přišla další mutace. Když to hle riziko minimalizujeme, stane se z covidu endemická záležitost, takže se bude vyskytovat pouze ohniskově,“ apeloval. Jedním dechem však dodal, že proočkovanost napříč celou planetou je zatím nedostatečná, a to zejména v Africe nebo Jižní Americe.

Jaký vývoj pandemie předpovídají pro rok 2022 američtí odborníci? Čtěte zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama