Ačkoliv si nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) sám uložil primárně zlepšit komunikaci a koordinaci vládních nařízení a doporučení kolem koronaviru, zmatky a chaos ani pod jeho vedením nekončí. Hned na první tiskové konferenci v nové roli totiž apeloval na ředitele škol, aby na tento pátek vyhlásili pro žáky volno. Ministerstvo školství o tom ale zřejmě vůbec nevědělo. Na dotaz CNN Prima NEWS odpovídalo vyhýbavě s tím, že jde pouze o doporučení, které ministr zdravotnictví školám udělit může. Zdá se tak, že postup ředitelů škol mohou nově řídit i dva ministři.
„Každopádně bychom chtěli apelovat na ředitele škol, aby v tomto týdnu využili pátek pro ředitelské volno. Vznikl by tak prodloužený čtyřdenní víkend a mohl by utlumit nárůst a přenos v populaci,“ prohlásil v úterý dopoledne na své první ministerské tiskové konferenci Roman Prymula.
Obecně informoval o tom, že stát školy zavírat nechce, ale nějaké formy omezení plánuje. Spíš podle něj půjde o regionální úpravy.
Redakce CNN Prima NEWS se snažila na ministerstvu školství zjistit, zda jde o společné koordinované doporučení a zda přijde nějaké oficiální vyhlášení ze strany ministra Roberta Plagy (ANO). Vláda totiž neustále slibuje, že zlepší systém komunikace, od března se to ale ještě nepodařilo úplně doladit.
Jasná odpověď ale z MŠMT nedorazila. Ředitel tiskového odboru Ondřej Macura uvedl, že neví, zda Roman Prymula postup předem s ministrem Robertem Plagou koordinoval. Navíc dodal, že ministr zdravotnictví může taková doporučení směrem k ředitelům škol vydávat, nevidí v tom nic špatného.
Jen Prymulův apel na ředitele
„Vyjádření nového pana ministra zdravotnictví Romana Prymuly je doporučením pro ředitele škol, a je tedy na nich, zda jej vyslyší, a využijí tak své možnosti udělit ředitelské volno, a to například s přihlédnutím k epidemiologické situaci v konkrétní oblasti,“ uvedl na dotaz Macura.
Ředitelé škol tak v tom jsou sami. „Byl to apel na ředitele škol. Nevidím důvod, proč by to měl někdo s námi konzultovat. Bral jsem to jako jeden z bodů možných opatření a nevidím v tom problém,“ doplnil Macura v telefonické komunikaci.
Ministr Robert Plaga později doplnil, že poskytl zdravotnictví v úterý brzy ráno informaci o tom, jak se vyhlašuje ředitelské volno, ale z jeho vyjádření je patrné, že nečekal, že by mělo něco takového už tento pátek nastat.
Plaga: Úpravy musí být systémové, ne ad hoc
„Dnešek chápu jako apel, ale pokud se máme bavit o nějakých dalších úpravách nebo systémových opatřeních, tak jsem vyzval ministra zdravotnictví, abychom do toho byli ještě více vtaženi. Jsem schopen se bavit o úpravách školního roku, ne však takto ad hoc, ale systémově. Předpokládám, že ministr zdravotnictví na mou výzvu zareaguje,“ doplnil pro CNN Prima NEWS ministr Plaga.
Zatím to ale vypadá, že ředitelé škol se budou muset smířit se situací, že nejenže nebudou do poslední chvíle přesně vědět, jak bude probíhat výuka, ale že je může přímo úkolovat ministr zdravotnictví.
Školy volají po centrálním rozhodnutí
O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš centrálně než pomocí ředitelského volna. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je zavírání škol kvůli epidemii úkolem hygieniků. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by mělo vyhlášení volna zvážit ministerstvo školství. Ředitelé se budou v rozhodování o ředitelském volnu lišit, vyplývá z jejich odpovědí na dotazy ČTK.
Stojí v cestě oficiálnímu postupu nedořešené krizové ošetřovné?
Do celého kontextu přidejme i to, že jde stále pouze o doporučení a stát zatím nic oficiálně nezakazuje ani nenařizuje. Pokud by totiž stát nařídil uzavření škol, rázem by musel řešit i peníze pro rodiče, kteří s dětmi v takové situaci musí zůstat doma. Jde o tzv. krizové ošetřovné, které prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ale ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s ním nesouhlasí.
Praxe z jarního nouzového stavu totiž ukázala, že zatímco většině rodičů ošetřovné pomohlo, byla i řada těch, kteří si na něj zvykli, a dokonce s jeho navýšením měli více peněz než v práci a nechtěli se do ní vracet. Právě výpadek zaměstnanců je podle ekonomů jedním z nejkritičtějších faktorů. I to je tedy zřejmě důvod, proč stát školy nechce oficiálně zavírat, konsekvence jsou totiž mnohem hlubší.
Stát navíc nemusí v takové chvíli řešit ani peníze pro učitele. Ti buď v práci přesto jsou a připravují si výuku, nebo čerpají dovolenou.