Nedávné vystoupení Travise Scotta na americkém festivalu Astroworld dokazuje, že se i hudební akce mohou proměnit v boj o život. Nejedná se zdaleka o první případ, kdy na koncertě zemřeli lidé. Všechny tragédie však spojuje jedno, a to obrovské davy. Připomeňme si několik katastrof nedávné historie, které otřásly světem hudby.
Chaos nastal, když zakladatel a hlavní hvězda festivalu Scott začal svou show. Dav fanoušků se vrhl k přední části pódia a lidé se k sobě tiskli tak těsně, že nemohli dýchat. Devět lidí zemřelo a desítky dalších byly převezeny do nemocnice. Rapper přitom podle svědků dál pokračoval ve svém vystoupení.
Nejedná se však ojedinělou událost, která tragicky poznamenala hudební průmysl. Vyjma teroristického útoku na koncertě Ariany Grande v Manchesterské aréně v roce 2017 a střelbu na hudebním festivalu Route 91 Harvest v Las Vegas, hrála ve většině tragédií roli nedostatečná opatrnost návštěvníků a organizátorů.
Tragédie na koncertě Pearl Jam
V roce 2000 zahynulo na dánském festivalu Roskilde při vystoupení skupiny Pearl Jam devět osob. Během akce se prostor před pódiem proměnil v rockové peklo. Osm mladých mužů ve věku od sedmnácti do šestadvaceti let bylo doslova ušlapáno fanoušky. Devátý zemřel na následky zranění pět dní poté.
Pearl Jam později na tento incident odkázali v písni Love Boat Captain veršem „Lost nine friends we'll never know“ (Ztratili jsme devět přátel, které nikdy nepoznáme).
Dav ušlapal při tlačenici na hudební festival v USA osm lidí. Mnozí další jsou zraněni
Nejméně osm lidí zahynulo při tlačenici, jež nastala před pátečním zahájením hudebního festivalu v americkém Houstonu. Podle stanice ABC bylo na místě také mnoho zraněných. Koncerty byly po tragédii zrušeny. Velitel místních hasičů Samuel Peňa řekl, že na místě bylo v polní nemocnici ošetřeno 300 osob.
Jedenáct mrtvých na akci The Who
3. prosince roku 1979 mířilo na koncert skupiny The Who na stadionu Cincinnati Riverfront více než 18 000 fanoušků. Dav hudebních nadšenců měla mít na starost skupina 25 policistů. Přestože set měl začít v osm hodin večer, nedočkaví fanoušci rozrazili dveře sálu už v 7:45, když si spletli zvukovou zkoušku kapely s úvodním číslem. Následovala tlačenice pod podiem, kterou nepřežilo jedenáct lidí.
Agresivitu fanoušků povzbudila touha po dobrém výhledu na kapelu. V důsledku této události byla zavedena nová pravidla pro udržení pořádku během hudebních akcí, která se uplatňují dodnes.
Sebevražedný bombový útok v Manchester Areně
Dvaadvacet mrtvých včetně dětí a stovky zraněných si vyžádal útok sebevražedného atentátníka v roce 2017 v anglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande. Na akci bylo asi 20 tisíc návštěvníků, z nichž většina byly děti. Za atentátem stál dvaadvacetiletý Salman Abedi, který na místě zemřel.
Veřejné vyšetřování incidentu vedl renomovaný soudce a někdejší advokát Sir John Saunders. Útoku podle něj měla předcházet celá řada příležitostí, při kterých šlo pachatele zadržet. Odpovědnost za pochybení podle vyšetřovatele nesla společnost SMG, která arénu provozovala. Svůj podíl na katastrofě měla mít i bezpečnostní agentura Showsec, která měla na svědomí nedostatečně proškolenou ostrahu.
Předpokládá se, že útočník jednal převážně sám, i když o jeho plánech věděli i další lidé. Abediho bratr byl za napomáhání útoku odsouzen na doživotí.
Zpěvačka se k nešťastné události později vyjádřila prostřednictvím vzkazu na svém Instagramu.
Střelba na country festivalu
V neděli 1. října téhož roku se tisíce fanoušků country hudby sešly na závěrečném večeru třídenního country festivalu Route 91 Harvest v areálu uprostřed Las Vegas. Krátce po 22. hodině se v prostorech akce začaly ozývat výstřely.
Muž, kterého policie identifikovala jako 64letého Stephena Paddocka, začal střílet do davu. Jeho útok trval přesně jedenáct minut. Při nejhorší masové střelbě v novodobé americké historii zemřelo 60 lidí a více než 500 návštěvníků bylo zraněno.
Today we remember the Route 91 Harvest Music Festival shooting in Las Vegas, Nevada that left 60 people dead and over 500 wounded. The Las Vegas massacre remains the deadliest mass shooting in modern American history. #VegasStrong
— Breaking 4 News (@Breaking_4_News) October 1, 2021
Photo Credit: NBC News, Time pic.twitter.com/DIdSPcC2PF
Oběti paniky na koncertě Great White
Sto hudebních nadšenců nepřežilo požár nočního klubu Station v roce 2003. Manažer turné kapely Great White měl podle webu Fox News odpálit pyrotechniku, která následně zapálila izolaci a zapříčinila tak rozsáhlý požár. Divákům chvíli trvalo, než pochopili, že plameny nejsou součástí show.
Jakmile se tak stalo, fanoušci se dali hromadně na útěk. Následná tlačenice stála život mnoho z nich. Část návštěvníků klubu se udusila kouřem, další uhořela. Jednou z obětí nepovedeného pyrotechnického manévru se stal i samotný kytarista skupiny Tye Longleyho.
Téměř dvě stě obětí v Argentině
Další velkou tragédií koncertní historie se stal případ z roku 2004. V rockovém klubu Cromañón ve čtvrti Barrio Once v Buenos Aires došlo k požáru, při kterém vyhasl život 194 návštěvníků. V noc tragické události byl klub zaplněn přibližně 3 tisíci návštěvníky, kteří se přišli podívat na skupinu Callejeros.
Klub měl několik dveří, které byly trvale zamčené, a nouzové východy byly ohrazené, aby se lidé nemohli vplížit dovnitř a vyhnout se placení vstupného. República Cromañón byla v době incidentu asi měsíc po požární kontrole. Oheň zachvátil pletivo u stropu a rychle se rozšířil. Většina z téměř 200 obětí zemřela v důsledku vdechnutí kouře a toxických zplodin.